بازگشت تنها بالگرد اورژانس هوایی مازندران به آشیانه / هشت ماه انتظاربه سر رسید
بازگشت تنها بالگرد اورژانس هوایی مازندران به آشیانه / هشت ماه انتظاربه سر رسید
تنها بالگرد اورژانس هوایی شمال کشور بعد از هشت ماه چشم انتظاری عصر امروز به خانه نشست.

به گزارش سفیر هراز،

تنها بالگرد اورژانس هوایی شمال کشور بعد از هشت ماه چشم انتظاری عصر امروز به خانه نشست، با توجه به وضعیت بحرانی استان مازندران و تصادفات جاده در محور هراز زیاد لزوم یک بالگرد هوایی ۱۱۵ برای کم شدن مشکلات و سوانح جاده ای ضروری بود، به همین خاطر نخستین پایگاه اورژانس هوایی مازندران در سال ۸۹ در آمل راه اندازی شد، اما این بالگرد در اواخر بهار امسال به دلیل تعمیر و رفع نقص به تهران منتقل شده بود دچار نقص فنی شد و پس از هشت ماه بالگرد دیگری به عنوان جایگزین به اوژانس هوایی ۱۱۵ منتقل شد.

سید عباس حسینی، سرپرست فرمانداری آمل در گفتگو با خبرنگاران گفت: بالگرد مستقر در پایگاه هوایی ۱۱۵ آمل تنها بالگرد مالکیتی مازندران بوده است، که برای اورحال  ۸ ماه قبل به تهران ارسال شد که متاسفانه در شرکت  دچار حادثه شد.

وی ادامه داد: با پیگیری های که به استاندار و نماینده  این هلی کوپتر را بعنوان جایگزین فرستادند تا استان از خدمات این اورژانس هوایی بی بهره نماند، تا هلی کوپتر قبلی نیاید این بالگرد در امل مستمر خواهد ماند.

سرپرست فرمانداری آمل  تصریح کرد: این هلی کوپتر برای مازندران  و همچنین معین استان تهران در سوانح هم هستیم خدمات ارائه می کند.

خلبان محمدمهدی نوری آل آقا رئیس مرکز کنترل و پشتیبانی اطفاء حریق هوایی وزارت دفاع  در ادامه گفت: خوشحالیم که مجدد پایگاه اوژانس هوایی ۱۱۵ با پگیری استاندار، فرماندار و مسئولین شهری مجدد راه اندازی شد و امیدواریم خدمات خوبی را برای بهبود شرایط ارائه کند.

وی با تاکید اینکه خدمات رسانی بالگرد اورژانس هوایی ۱۱۵ در منطقه عنوان کرد: با این بالگرد در سوانح  جاده ای استان معین تهران و خود منطقه  مازندران به عنوان یک ظرفیت ارزشمند به کار خود ادامه می دهد.

 رئیس مرکز کنترل و پشتیبانی اطفاء حریق هوایی وزارت دفاع  تصریح کرد: استان مازندران قطعا با توجه به وسعتی که دارد نیاز به ظرفیت بیشتری از این دارد، تامین این نیازها را برای خدمات بهتر لازم است.

رضا جاجی پور، نماینده مردم آمل نیز گفت: بالگرد برای مرمت و بازسازی به تهران برده شد و جهت تعمیرات بعد از تست های که انجام می شود هلی کوپتر سقوط میکند و کاپیتان ان متاسفانه فوت می کنند.

وی با بیان اینکه بعد از هشت ماه هلی کوپتر جایگزین اوؤانس هوایی ۱۱۵ شد، خاطرنشان کرد: با توجه به وسعت درمانی امل که حدود یک میلیون نفر در حوزه درمانی تحت پوشش داریم و امل نیز معین بیماران است، امتیازی براساس قانون این بالگرد به شهرستان تعلق می گیرد.

نماینده مردم آمل خاطرنشان کرد: این پایگاه احداث شد تا در مواقع اضرار از خدمات اورژانس هوایی استفاده کنند و خدمات برای مردم منطقه و مسافران ارائه شود.

وی از احداث اورژانش هوایی در غرب مازندران خبر داد و اظهار کرد: نماینده مردم رامسر در غرب مازندران درخواست پایگاه اورژانس هوایی کردند، که پیگیر این هستیم این اتفاق مجدد بیفتد که با توجه به پتانسیل غرب استان پایگاه دیگری مجدد در این منطقه داشته باشیم.

این اورژانس هوایی در مساحت ۸ هزار متر مربع واقع در منطقه بربرخیل آمل قرار دارد و این بالگرد جزو بالگردهای بل آمریکایی است و تامین قطعات و پشتیبانی آن با توجه به شرایط تحریم ار سوی آمریکا به ایران مشکل شده بود.