جدال سرما و بی‌نفتی در لاریجان/سهمیه اندک نفت سفید در کنار گرانی تعرفه‌های برق!
جدال سرما و بی‌نفتی در لاریجان/سهمیه اندک نفت سفید در کنار گرانی تعرفه‌های برق!

به گزارش سفیرهراز؛ سرما در روستا‌های صعب العبور و برفگیر لاریجان ۶ ماه سال بیداد می‌کند، روستا‌هایی که تابستان و بهار زیبایی دارند، اما پاییز و زمستان که می‌رسد و زمهریر سرما حاکم می‌شود، کمبود امکانات و قطع راه‌های ارتباطی به دلیل بارش برف به کنار بدنبال مهمترین نیاز خود هستند، نفتی برای گرم کردن […]

به گزارش سفیرهراز؛ سرما در روستا‌های صعب العبور و برفگیر لاریجان ۶ ماه سال بیداد می‌کند، روستا‌هایی که تابستان و بهار زیبایی دارند، اما پاییز و زمستان که می‌رسد و زمهریر سرما حاکم می‌شود، کمبود امکانات و قطع راه‌های ارتباطی به دلیل بارش برف به کنار بدنبال مهمترین نیاز خود هستند، نفتی برای گرم کردن خانه هایشان.

پخت نان و غذا، مهیا کردن آتش برای گرم کردن فضای خانه در زمستان و گرم کردن حمام همه این‌ها نیاز به سوخت دارند و با توجه به اینکه این روستا‌ها از نعمت گاز محرومند هر خانواده سهمیه‌ای برای نفت سفید دارد که با آن باید پاییز و زمستان را بگذرانند.

اهالی برخی روستا‌های منطقه لاریجان از توزیع نامناسب نفت سفید گلایه می‌کنند و می‌گویند: ۵۰۰ لیتر سهمیه نفت سفید هر ۴۵ روز باید در کارت سوخت سرپرست خانوار شارژ شود، اما این زمان گاهی به دو ماه می‌رسد.

این خانواده‌های روستانشین اعتقاد دارند برای گرم کردن ۲ اتاق با ۲ چراغ نفتی حداقل به روزانه ۱۰ تا ۱۵ لیتر نفت نیاز است و سهیمه‌ای که دریافت می‌کنند فقط برای گرم کردن دو اتاق کفایت می‌کند به همین دلیل برای پخت و پز و روشن کردن آبگرمکن با مشکل مواجه می‌شوند.

آن‌ها می‌گویند: سهمیه اندک نفت سفید در کنار گرانی تعرفه‌های برق شرایط زندگی را برای آنان سخت کرده است.

این خانواده‌ها می‌گویند: برداشت هیزم از جنگل ممنوع است و تهیه سیلندر‌های گاز نیز با توجه به مسدود شدن راه‌ها مشکلات خاص خودش را دارد.

رجب پور مدیر شرکت پخش فرآورد‌های نفتی مازندران منطقه ساری می‌گوید: تاکنون ۲۰۰۰ لیتر نفت سفید در کارت سوخت سرپرستان خانوار شارژ شده است و ۵۰۰ لیتر دیگر نیز تا ۱۰ روز آینده شارژ خواهد شد.

وی افزود: این سهمیه در طول سال به روستانشینان فاقد گاز پرداخت می‌شود و انتظار می‌رود آن‌ها نفت را در نیمه اول سال که هوا گرم است ذخیره کنند.

رجب پور ادامه داد: نفت سفید همانند سایر فرآورده‌های نفتی سهمیه بندی است و در زمان‌هایی که اعلام می‌شود در کارت سوخت شارژ می‌شود.

مدیر شرکت پخش فرآورد‌های نفتی مازندران منطقه ساری با بیان اینکه هیچ مشکلی در تامین نفت سفید وجود ندارد، گفت: سهمیه اختصاص یافته به مناطق کوهستانی مازندران متناسب با نیاز در سردترین شهر‌ها است.

وی افزود: برای حل دغدغه اهالی منطقه هزارجریب گلوگاه نیز نمایندگانی از این شرکت با همراهی بخشداری به منطقه اعزام خواهند شد.