حجاب فراتر از یک پوشش
حجاب فراتر از یک پوشش

به گزارش سفیرهراز؛  به طور کلی یکی از حکمت‌های مهم دستورات دینی مدیریت تمایلات و احساسات در انسان است و این، به دلیل اهمیت و جایگاه کشش ها و تمایلات در جهت دهی به رفتارها و حتی افکار آدمی است. دین فقط به دنبال تثبیت اعتقادات درست و غلط در انسان نیست بلکه به دنبال تثبت […]

به گزارش سفیرهراز؛  به طور کلی یکی از حکمت‌های مهم دستورات دینی مدیریت تمایلات و احساسات در انسان است و این، به دلیل اهمیت و جایگاه کشش ها و تمایلات در جهت دهی به رفتارها و حتی افکار آدمی است. دین فقط به دنبال تثبیت اعتقادات درست و غلط در انسان نیست بلکه به دنبال تثبت احساس و تمایل به درستی ها و تنفر از زشتی ها هم هست یعنی دین نمی‌خواهد که ما فقط حق را بشناسیم می‌خواهد که ما حق را بخواهیم همان طور که اندیشه غلط به احساس غلط منتهی می‌شود برعکس آن نیز ممکن است رخ دهد یعنی انسان اگر تمایلاتش را مدیریت نکند همین امر موجب تثبیت یک تمایل غلط در او می شود و به تدریج توجیهی فکری نیز برای تائید آن تمایل یا رفتارغلط خواهد تراشید.

دو تمایل روحی مهم در زن وجود دارد که اگر به درستی مدیریت شوند و در جای خود قرار گیرند می توانند بسیار مفید باشند و اگر محافظت و مدیریت نشوند بسیار آسیب زا خواهند بود. یکی تمایل ذاتی زن به حیا و عفت جنسی و دیگری تمایل ذاتی او به دیده شدن و مورد توجه قرار گرفتن.حجاب نه صرفا به معنای رعایت مرزهایی در پوشش بلکه به مثابه یک رویکرد و یک منطق رفتاری که شامل مجموعه ای از رفتارهای سلبی و ایجابی است یک کارکرد مهمش مدیریت و تنظیم همین تمایلات فطری در زن است. تقویت و محافظت از عفت جنسی و سوق دادن تمایل به جلوه گری به یک حریم امن به نام خانواده و دایره محارم نمونه ای از مدیریت تمایل و احساس است. رها شدگی این تمایلات در خارج از «حریم» امن «محارم» می تواند زن را به سوی به آفات مهمی مانند افراط در جلوه گری و خودنمایی یا روابط عاطفی و عاشقانه سطحی و سست و یا رقابت های کاذب مستمر برای جلب توجه بیشتر و حتی تمایل به تجمل و چشم و هم چشمی سوق دهد و در این میان گوهرعفت جنسی نیز آسیب می بیند به ویژه اینکه گرایش به خودنمایی از راه بدپوششی آسیبی است که زنان بیش از مردان به آن مبتلا می شوند؛ در جوامعی که افراد در نوع پوشش آزادند پوشش مردها معمولا تفاوت چندانی نمی کند درحالی که بسیاری از زنان به سمت پوشش های نیمه برهنه می روند. لذا به نظرمی رسد یکی از آثار فردی مهم حجاب کمک به کنترل تمایل و مدیریت_احساس در زن است.


کنترل احساس و مدیریت دلم می‌خواهدها از بزرگترین نیازهای انسان معاصر است چرا که انسان امروزی بیش از گذشته در اتمسفر اومانیسم و سلطه تمایلات نفسانی تنفس می‌کند و روشن است که کنترل تمایلات و مدیریت احساسات به ویژه نفسانیات تا چه اندازه می‌تواند مهم و موثر باشد . مدیریت احساس و تمایل همچنین زمینه تصمیم گیری های منطقی و عقلانی در زندگی را فراهم می‌کند و از این جهت نیز یک مهارت بسیار مهم به حساب می‌آید.

دوم : یکی از تمایزات اصلی انسان و حیوان داشتن گرایشات فطری است از ویژگی‌های تمایلات فطری این است که رسیدن به آنها موجب نوعی آرامش و تعالی روحی در انسان می شود یکی ازاین گرایشات فطری، تمایل به کسب امنیت است. نیاز به امنیت درهرم مشهور مازلو نیز جزو نیازهای پایه‌ای و زیربنایی انسان قلمداد شده است. آمار جهانی از وضعیت روحی زنان در دنیای معاصر به ویژه در محیط های اجتماعی به خوبی نشان می‌دهد که امنیت جنسی و جنسیتی زنان تا حد زیادی در معرض تهدید است. در واقع امنیت روانی، یکی از گمشده‌های زن در دنیای معاصر است. تجربه نشان می‌دهد که حجاب، حس امنیت را در خانم ها تقویت می‌کند و از این جهت می تواند با یک واسطه یکی از تمایلات فطری به حساب بیاد. قرآن کریم نیز به صراحت بر نقش امنیت آفرین حجاب تاکید می کند و یکی از حکمت های حجاب را این می داند که زنان مسلمان پاکدامن به وسیله حجاب شناخته می شوند و مورد اذیت قرار نمی گیرند: «قُلْ لِأَزْوَاجِکَ وَبَنَاتِکَ وَنِسَاءِ الْمُؤْمِنِینَ یُدْنِینَ عَلَیْهِنَّ مِنْ جَلَابِیبِهِنَّ ذَلِکَ أَدْنَى أَنْ یُعْرَفْنَ فَلَا یُؤْذَیْنَ سوره احزاب آیه ۵۹»

سوم: اصلی ترین پیام حجاب یک فرد محجبه به افراد جامعه این است که این شخص فردی دم دستی نیست، خط قرمز دارد و آسان دردسترس قرار نمی‌گیرد لطفا محترمانه و موقّر برخورد کنید! و این یعنی تاکید بر ارزشمندی و عزت نفس. نا گفته پیداست که ریشه اغلب تباهی ها و آلودگی های اخلاقی بشر از دست دادن حس ارزشمندی و عزت نفس است.

کسی که خود را نزد خود ارزشمند و مکرّم بیابد تن به بسیاری از امور دانی و پلشت نمی‌دهد چون انجام آن کارها را دون شأن و ارزش خود می یابد یک انسان متشخص هیچگاه کلمات رکیک بر زبان نمی آورد چرا؟ چون این کار را خلاف شخصیت والای خود می یابد. اما اگر حس ارزشمند بودن در انسانی از دست رفت طبق روایت می توان انتظار هر شرّی را از او داشت: «من هانت علیه نفسه فلا تامن شرّه.»

ریشه روانی اغلب گناهان نیز به نوعی به همین امر باز می‌گردد چنانچه فرمود الغیبه جهد العاجز غیبت کردن تلاش انسان ناتوان است. خلاصه آنکه حس ارزشمندی، هم ذاتا مطلوب انسان است و هم موجب دوری از افعال حقیرانه است .یکی از کارکرد های حجاب با توضیحی که در ابتدا داده شد تقویت حس ارزشمندی و عزت نفس در زن است.

چهارم: حجاب ، یک دستور شرعی است و التزام به آن در واقع التزام به امر الهی است از این منظر حجاب فقط تنظیم نسبت عرضی فرد با دیگر افراد جامعه نیست بلکه تنظیم رابطه طولی انسان با مبدا خلقت هم هست. کسی که خود را در نسبت با پروردگار تعریف می‌کند با التزام به دستور او در واقع با او ارتباط معرفتی و معنایی می‌گیرد و هویت خودش را نیز در همین اتصال معرفتی و معنوی به عنوان یک عبد بازیابی می‌کند لذا جلب رضایت الهی و تقویت حس معنویت  که یکی دیگر از گم شده های انسان معاصر است نیز می‌تواند به عنوان یکی دیگر از آثارفردی حجاب به حساب آید.

زن از این جهت یک مزیت مهم بر مرد دارد چون اگرچه پوشش شرعی برای مردان نیز قابل تعریف است اما حجابی که برای زنان تعریف شده در واقع یک عمل عبادی خاص خانم هاست که مردان از آن بی‌نصیب هستند یعنی معنا و پیامی که عرفا در پوشش شرعی زنان و التزام ایشان به آن وجود دارد در پوشش مردان وجود ندارد لذا زنان این توفیق را دارند که با رعایت پوشش شرعی به طور پیوسته مقوّم یک فرهنگ الهی در جامعه باشند و در کنار آن هویت معنوی خود به مثابه یک عبد را نیز بازتولید کنند. پس حجاب معنا ساز و معنویت آفرین است چه به لحاظ فردی و چه از نظر اجتماعی و چه بسا ریشه تقابل حکومت های لائیک با  حجاب نیز بیش از جنبه های دیگر به همین دلیل باشد.

خلاصه آنکه اگر بخواهیم در کنار آثار و فواید اجتماعی حجاب بر مزایای فردی آن نیز تکیه کنیم می‌توانیم بگوییم؛ تقویت مدیریت_احساس، تقویت حس امنیت (که ثمره اش آرامش و لذت روحی است) ؛ تقویت حس ارزشمندی و عزت نفس و نهایتا تقویت حس معنویت و بندگی؛ که همگی آنها از گمشده های انسان مدرن معاصر است چهار ثمره فردی مهم حجاب هستند البته قاعدتا می توان به این موارد، موارد دیگری را هم اضافه کرد.