به بهانه روز دانشجو،

دانشجوی مطالبه‌گر عامل موثر در پیشرفت جامعه/ اشتغال از دغدغه‌های اساسی دانشجویان

تاریخ انتشار : پنجشنبه - ۱۶ / آذر / ۱۳۹۶
Share/Save/Bookmark
دانشجویان برای پیشرفت جامعه باید روحیه‌ای بالا برای بیان واقعیت‌ها، کاستی‌ها و مشکلات موجود داشته باشند.
دانشجوی مطالبه‌گر عامل موثر در پیشرفت جامعه/ اشتغال از دغدغه‌های اساسی دانشجویان
 

به گزارش سفیر هراز، با فرارسیدن 16 آذر فرصتی یافته‌ایم تا به بررسی روز دانشجو بپردازیم و هویت تاریخی، رسالت ملی و دینی‌شان را فرا روی قرار دهیم تا بار دیگر روز قدرت اندیشه‌های دانشجوی ایرانی را به رخ دنیا بکشیم.

16 آذر 1332 روز مقاومت تاریخی، در دانشگاه تهران بر لوح تقویم‌ها ثبت شد و از آن پس، با وجود تلاش‌های رژیم و ساواک، همچنان ‌دانشجویان در مراسمات و تظاهرات به یاد شهیدان این روز بودند و به 16 آذر معنا بخشیدند.

16 آذر در واقع تولد جنبش‌های دانشجویی در ایران بود؛ چرا تا آن تاریخ حرکتی به این شکل از قشر ‌دانشجویان دیده نشده بود و شاید تا قبل از آن چهره مردمی به خود نگرفته بود.

رسالت دانشجو برخورد با استکبار

ناهید صادقی اندواری دانشجوی کارشناسی ارشد دین و رسانه پژهش‌گاه علوم انسانی دانشگاه تهران در رابطه با تاریخ‌چه روز 16 آذر اظهار کرد: سال  1332 تعدادی از ‌دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به دخالت‌های کشورهای بیگانه در امور داخلی ایران و سفر ریچارد نیکسون معاون رئیس جمهور آمریکا به تهران به پا خاستند و مورد هجوم گروه‌های نظامی رژیم پهلوی قرار گرفتند که در ادامه تعدادی زخمی و دستگیر شدند و 3 تن از ‌دانشجویان نیز به شهادت رسیدند.

وی با بیان رسالت دانشجوی مسلمان در برخورد با استکبار جهانی عنوان کرد: افزایش آگاهی و بصیرت، بخصوص در مورد دشمن‌شناسی و سلاح دشمنان در جنگ نرم و همچنین گوش به فرمان نائب امام زمان بودن نکته‌ای است که نباید از آن غفلت کرد.

صادقی رسالت دانشجوی مسلمان را براساس مكتب و جهان‌بینی اسلامی تولی و تبری دانست و افزود: بر محور قائده نفی سبیل، تسلیم ظلم، استكبار نشدن و آزاد اندیشی از رسالت‌های دانشجو است.

وی با اشاره به کم شدن دغدغه‌های علمی ‌دانشجویان گفت: شاید کم شدن سطح علمی دانشگاه‌ها به پایین آمدن سطح دانش کادر و مسئولین دانشگاه مرتبط باشد، اما نکته مهم‌تر این است که امروز ‌دانشجویان هدف و دغدغه‌های علمی ندارند و این ضربه سختی به سطح علمی دانشگاه خواهد زد.

 

عدالت آموزشی مهره مفقود در شهرستان‌ها

این دانشجوی آملی نداشتن عدالت آموزشی را از مشکلات ‌دانشجویان شهرستانی دانست و افزود: همه منابع علمی معتبر، کتابخانه‌ها، اساتید، کتب و همه موارد سطح بالایی دارند در پایتخت وجود دارد، البته هر چه پیش می رویم این توازن بیشتر بین دانشگاه‌ها برقرار می‌شود.

وی سطح علمی استادان را در دانشگاه‌ها نسبی عنوان کرد و متذکر شد: این مورد در دانشگاه‌های مختلف متفاوت است و البته بسیاری از اساتید از دانشگاه‌های معتبر دنیا فارق التحصل می‌شوند اما قدرت انتقال پذیری بالایی ندارند، به‌نظرم در کنار سطح علمی، کارهای پژوهشی که یک استاد انجام داده سطح رضایت دانشجو و قدرت انتقال پذیری نیز مورد بررسی قرار گیرد.

 

هیچ ارزشی، برای پرورش خلاقیت نیست

ناهید صادقی با بیان اینکه نظام آموزشی کشور از دوران پایین‌تر از دانشگاه دارای ضعف‌هایی است عنوان کرد: هیچ ارزشی برای پرورش خلاقیت، مهارت و ایده در نظر گرفته نمی‌شود و دانشجو وادار می‌شود به خواندن مسائلی بپردازد که کاربردی برایش ندارد، ایده‌ای پرورش نمی‌یابد و برای دنیای کار آماده نمی‌شود.

 

از زمان ثبت‌نام دانشجو دغدغه‌ها ثبت‌نام می‌شوند

روح اله ملکی عزین‌آبادی دانشجوی دکتری دانشگاه تهران به قداست واژه دانشجو اشاره کرد و گفت: آنچه باعث شده روز دانشجو در تقویم مناسبت‌های کشورمان به فراموشی سپرده نشود، ریشه‌های عمیق این نام‌گذاری است که سنت و نماد از یک واقعه است.

وی از دغدغه‌های ‌دانشجویان را مشکلات ایاب و ذهاب و امکان اشتغال دانست و افزود: از زمانی که برای ثبت‌نام پا به محیط آموزشی و یا همان دانشگاه پذیرفته شده می‌گذارد، دغدغه‌هایش آغاز می‌شود. کیفیت نامناسب غذا، نبود امکانات و فضای کافی، شلوغی برخی از کلاس‌ها، اشتغال و ادامه تحصیل از مهم‌ترین دغدغه‌های ‌دانشجویان است.

این دانش‌جوی جوان دغدغه تحصیل علم را امری مبارک و بسیار مهم خواند و ابراز کرد: اگر مشکلات قشر دانشجو مرتفع شود به جامعه انرژی و نشاط تزریق خواهد کرد، اما دستیابی به این امر همدلی و همراهی مسئولان با این قشر را می‌طلبد، نه اینکه از دانشجو بودن و مشکلات دانشجویی تنها یک روز را بشناسیم و مشکلات اصلی را نادیده بگیریم.

وی روز دانشجو را روز آزادگی و نماد آزادی‌خواهی ‌دانشجویان اظهار کرد و افزود: روزی که همواره یادآور خیزش و قیام دانشجویی که در دل تاریخ ایران نقش بسته است و آنچه امروز باید مهم باشد این است که ‌دانشجویان چگونه می‌توانند در پیشرفت جامعه موثر باشند و روحیه مطالبه‌گری آنان تا چه حد است و تشکل‌های دانشجویی تا چه میزان می‌تواند بر روند تحرکات سیاسی، مذهبی و فرهنگی این قشر تاثیر بگذارد؟

دو راهی دانشجو بازار کار یا ادامه تحصیل

عزین آبادی با بیان اینکه از مشکلات ‌دانشجویان سردرگمی میان ادامه تحصیل و بازار کار است، خاطرنشان کرد: بعضی از ‌دانشجویان معتقدند؛ برای آنکه در آینده شغل بهتری داشته باشند چاره‌ای جز تحصیل در مقاطع بالاتر ندارند، چرا که از نظر آنان دیگر مدرک لیسانس بی‌ارزش شده است. اما دسته بعدی که تقریبا درصد بیشتری فارغ التحصیلان کارشناسی را شامل می‌شوند کسانی هستند که تمایل دارند بعد از اتمام مقطع کارشناسی وارد بازار کار شوند چرا که معتقدند تا بخواهند در مقاطع بالاتری تحصیلات خود را به پایان برسانند فرصت‌های شغلی را از دست می‌دهند و دیگر کار برای آنان وجود نخواهد داشت.

وی وظیفه قشر دانشجو و جنبش دانشجویی انقلابی را مطالبه‌گری و دغدغه‌سازی نسبت به مسایل روز کشور و دانشگاه دانست و افزود: جامعه امروز نگاه خاص و امید فراوانی به دانشجو به عنوان ظرفیت‌های علمی جوان و آینده سازان کشور دارد که این مساله وظیفه دانشجو در برابر جامعه را مهم ساخته است. ‌دانشجویان برای پیشرفت جامعه باید روحیه‌ای بالا برای بیان واقعیت‌ها، کاستی‌ها و مشکلات موجود داشته باشند.

عزین آبادی نبود عدالت اجتماعی را از دغدغه ‌دانشجویان دانست و افزود: تقسیم ناعادلانه ثروت و منابع پولی، سطح رفاه و شکاف‌های طبقاتی و نگران بودن برای ورود به بازار کار همواره از دغدغه‌های ‌دانشجویان انقلابی، بسیجی، متعهد و برخاسته از دل مردم است.

راهی که ادامه دارد...

به گزارش سفیر هراز؛ جنبش دانشجویی که از کشورمان برخواست برخلاف جنبش‌های دانشجویی دیگر کشورها، سه آرمان در خود جای داده است؛ استقلال طلبی ، استکبار ستیزی و عدالت خواهی که تحقق این اهداف مقدس جز با آگاهی از راه درست و راه و  ابزار دشمن میسر نخواهد بود.

بسیاری از جنبش‌ها در تاریخ نشان می‌دهد که با گذشت زمان از آرمان‌های اولیه منحرف شدند و ابزاری به دست دشمنان شدند، فاصله نگرفتن از رهنمودهای رهبر انقلاب و نپیوستن به جریانات سیاسی و قدرت‌طلبان می‌تواند هویت تاریخی این روز را زنده نگه‌دارد چرا که یکی از شاخصه بارز 14 آذر تحلیل درست و ایفای صحیح جریان‌های دانشجویی است که در راه مصالح ملی و مردمی جامعه قدم برداشت.

 


 

 

کد مطلب: MTYzNzI5
 

 
کیمیا سامانه