پوتین: اردوغان را از نتایج سفرم به تهران آگاه کردم

تاریخ انتشار : سه شنبه - ۲۳ / آبان / ۱۳۹۶
Share/Save/Bookmark
«ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه امشب در شهر تفریحی سوچی، میزبان «رجب طیب اردوغان» همتای ترکیه‌ای خود بود.
 

به گزارش سفیر هراز،پوتین ضمن تقدیر از تلاش‌های مشترک ایران، روسیه و ترکیه برای ایجاد ثبات در سوریه، از بررسی نتایج سفیر اخیرش به تهران در ملاقات با اردوغان خبر داد.

«ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه امشب در شهر تفریحی سوچی، میزبان «رجب طیب اردوغان» همتای ترکیه‌ای خود بود.

رهبران دو کشور پس از مذاکره‌ای بیش از 2 ساعته، در برابر خبرنگاران حاضر شدند و پس از خواندن بیانیه‌های خود، سالن را ترک کردند.

پوتین در بیانیه خود به برداشته شدن تحریم واردات برخی مواد غذایی از ترکیه اشاره کرد و گفت که تحریم مابقی محصولات ترکیه‌ای هم در آینده برداشته خواهد شد.

تحریم ورود مواد غذایی ترکیه به روسیه، پس از ساقط شدن یک جنگنده روس توسط اف-16 ارتش ترکیه در مرز سوریه وضع شد.

رئیس‌جمهور روسیه به اجرایی شدن توافقات اقتصادی امضاء شده در سفر اخیر اردوغان به مسکو هم اشاره کرد و گفت که یکی از مهم‌ترین این طرح‌ها یعنی احداث نیروگاه اتمی، به زودی آغاز می‌شود و اولین نیروگاه اتمی ترکیه در سال 2023 تحویل خواهد شد.

پوتین گفت که با اردوغان درباره پیشرفت روند سیاسی برای حل بحران سوریه هم سخن گفته و هر دو رئیس‌جمهور بر سر لزوم نابودی داعش و حفظ تمامیت ارضی سوریه، هم‌نظر بوده‌اند.

ولادیمیر پوتین به سفر اخیر خود به تهران هم اشاره کرد و گفت: «رئیس‌جمهور ترکیه را از نتایج سفرم به ایران و ملاقات با رهبر این کشور، آگاه کردم.»

پوتین در ادامه به همکاری ایران، روسیه و ترکیه در حل سیاسی بحران سوریه پرداخت و گفت که این تلاش مشترک در حال ثمر دادن است.

در ادامه رئیس‌جمهور ترکیه بیانیه خود را خواند.

وی ابتدا گفت که این سفر، سومین سفر سال 2017 وی به روسیه و تلاشی دیگر برای از میان برداشتن همه موانع تجاری بین دو کشور است.

اردوغان گفت که لغو مجدد روادید بین دو کشور، گام مهم دیگری برای توسعه تجارت فیمابین است و ترکیه به افزایش تعاملات در صنعت دفاعی، علاقه‌مند است.

رئیس‌جمهور ترکیه پیشنهاد کرد که یک سال به عنوان سال ترکیه در روسیه و بالعکس اعلام گردد تا زمینه‌های تبادلات فرهنگی و اقتصادی، مستحکم‌تر گردد.

رجب طیب اردوغان به تلاش‌های مشترک روسیه و ترکیه برای حل بحران سوریه هم اشاره کرد و گفت: «توانستیم زمینه‌ای مناسب برای حل سیاسی بحران سوریه ایجاد کنیم.»

اردوغان از صدور بیانیه مشترک روسای جمهور روسیه و آمریکا در ویتنام هم به عنوان گام مثبت جدید در مسیر حل بحران سوریه تقدیر کرد.

 


 

 

کد مطلب: MTYzNDg0
 

آخرین اخبار
 

 
کیمیا سامانه