گزارشی به بهانه هفته نیروی انتظامی

سبزپوشانی که با قدم‌های استوارشان امنیت را برای ما به ارمغان می‌آورند/ نیروی انتظامی مظهر عدالت، مبارزه با ظلم و قانون‌‏گریزى در جامعه

تاریخ انتشار : جمعه - ۱۴ / مهر / ۱۳۹۶
Share/Save/Bookmark
پایه‏‌هاى امنیت بر عهده نیروى انتظامى نهاده شده که وظایف و مأموریت‏‌هاى خطیرى در فرایند تأمین امنیت پایدار و همه‌‏جانبه و مراقبت از آن برعهده دارد.
سبزپوشانی که با قدم‌های استوارشان امنیت را برای ما به ارمغان می‌آورند/ نیروی انتظامی مظهر عدالت، مبارزه با ظلم و قانون‌‏گریزى در جامعه
 

به گزارش خبرنگار سفیر هراز، یکى از اصلی‌ترین نیازهای اساسی هر جامعه احساس آرامش و امنیت است که کوچک‌ترین خلاء آن باعث از هم‌پاشیدگی و گسستن نظام اجتماعی می‌شود.


پایه‏‌هاى امنیت بر عهده نیروى انتظامى نهاده شده که وظایف و مأموریت‏‌هاى خطیرى در فرایند تأمین امنیت پایدار و همه‌‏جانبه و مراقبت از آن برعهده دارد؛ مظهر عدالت، مبارزه با ظلم و قانون‌‏گریزى است.

برخوردارى از امنیت در زندگى اجتماعى بر کسی پوشیده نیست؛ سایه‌های بی‌قانونی جز کابوس‌های وحشتناک چیز دیگری به دنبال نخواهد داشت و این نیاز باعث شده همه تمدن‌ها از دیرباز به دنبال امنیت و آرامش باشند. تلخ‌‏کامى، رکود، ناتوانى و نومیدى انسان در زندگى فقط بخش کوچکی از نداشتن امنیت است.

ابرمردان سبز پوش

احساس مصونیت در برابر هرج و مرج و اعمالی که جامعه را به مخاطره می‌‏افکند نگرانی‌هایی است که افکار آدمی را دچار تشنج می‌کند و نمی‌گذارد از زندگی لذت کافی و وافی را ببرد؛ در اینجاست که به نقش بی‌بدیل نیروى انتظامى پی خواهیم برد، ارگانی که نقش و کارکردى جدى در تحقق امنیت خواهد داشت.

دین مبین اسلام امنیت را یکى از اصول بشری و عنصرى ضرورى در بهره‏ورى از مواهب زندگی که زمینه‏‌ساز تکامل و ارتقاى انسان‌هاست شمرده و به عنوان یکى از مقدس‌‏ترین آرمان‏‌هاى بشرى و الهى یاد کرده است.

ابر مردانی سبز پوش که با قدم‌های استوارشان نمی‌گذارند حتی ثانیه وزش ناگواری روح ما را آشفته کند و این شعر را برایم تداعی می‌کنند که؛ در مسلخ عشق جز نکو را نکشند، این بزرگ مردان که رمز بقا و ثبات ما هستند بدون بی‌اعتنایی به رنگ و لعاب دنیا با گمنامی، اندیشه‌های ناب شان را خالصانه در بازار فداکاری نثار می‌کنند.

سرهنگ ولی‌الله گنجیان مقدم فرمانده انتظامی شهرستان آمل ‌درباره نیروی انتظامی گفت: مهم‌ترین اولویت ما احساس امنیت برای افراد جامعه است و اگر مشکلی برای یکی از شهروندان به وجود آید تا زمانی که رفع نشود آرامش نخواهیم یافت.

وی اولین اولویت نیروی انتظامی شهرستان آمل را برخورد با ارازل خواند و بیان کرد: با همکاری دستگاه قضا فعالیت‌های خوبی در این راه انجام شده است که توانستیم رضایت حداکثری مردم را در این اقدامات داشته باشیم و این موضوع بخاطر احساس امنیت برای شهروندان از اهمیت بخصوصی برخودار بوده است.

گنجیان به عملکرد خوب پلیس در سرقت اشاره کرد و افزود: در این خصوص نیروی انتظامی فعالیت‌های گسترده‌ای انجام داده است و تنها مشکل در کشور و شهرستان آمل بی‌توجهی مردم برای امنیت اموال و منازل‌شان است.

وی با بیان اینکه برای ساختن پایه‌های یک ساختمان اصول‌های متعددی رعایت می شود بیان کرد: در تمام زمینه‌ها مهندسی صورت می‌گیرد از خاک‌شناسی تا عوارض ساختمان و مواد قانونی دیگر‌، اما برای رعایت اصول امنیتی اعتنایی نمی‌کنند در حالی که برای امنیت اشخاص و اموال ساختمان امری حیاتی است.

فرمانده انتظامی شهرستان آمل از اقدام خوب روستاهای بخش مرکزی لاریجان در نصب دوربین‌ها گفت و خاطر‌نشان کرد: با نصب دوربین‌ها جرائم به صفر رسیده است و همچنین در بخش امامزاده عبدالله که این همکاری صورت گرفت.

وی از درصد کشفیات بالا در مواد مخدر ابراز ناراحتی کرد و افزود: این کشفیات ما را خوشحال نمی‌کند بلکه نشان دهنده افزایش یافتن بالای تقاضای معتادان در این شهرستان است که جای تاسف دارد‌.

سرهنگ گنجیان به عملکرد پلیس فتا در نظارت فضای مجازی اشاره کرد و ادامه داد: می‌توان از این فضا استفاده‌های خوبی کرد ولی متاسفانه آمار بالای طلاق‌، دور شدن خانواده‌ها از هم اتفاق‌هایی است که با استفاده نا‌مناسب از این فضا به وجود می‌آید و جبران ناپذیر خواهد بود.

وی از بین بردن معضل حاشیه‌نشینی را با همکاری تمام ادارات میسر ‌دانست و عنوان کرد: برای پاک‌سازی طرح‌های خوبی صورت گرفته است‌، در پیشگیری اجتماعی، اطلاع‌رسانی، آموزش‌های همگانی فعالیت‌های گسترده‌ای داشتیم که با همکاری خود مردم و ارگان‌ها می‌توان این معضل را ریشه‌کن کرد.

این سرهنگ با سابقه حضور نگهبان محله را در کاهش ارتکاب جرایم مثبت خواند و اظهار‌کرد: وجود نگهبان محله در بعضی از مناطق جدای از جنبه اشتغال‌زایی باعث شده است تا جرایم به صفر برسد و به نوعی پیشگیری از جرایم محسوب می‌شود.

وی استاندار‌سازی نیروهای پلیس را برنامه همیشگی این اداره بیان‌کرد و افزود: هر هفته برنامه آموزش و آزمون برای کارکنان گرفته می‌شود و زمینه ارتقای علمی آنان فراهم شود، هم‌چنین در سه سال متوالی در حفظ قرآن و تعداد نفرات سطح استان اول بودیم و در سال 95 در عملکرد توانستیم در کشور نمونه شویم.

گنجیان رویکرد نیروی اتظامی را پیشگیری جرایم خاطرنشان کرد و ادامه داد: در اداره نیروی انتظامی کارشناس مشاوره رایگان برای هم‌شهریان حضور دارد که توانسته بسیاری از مشکلات زندگی افراد چون طلاق، اعتیاد و آسیب‌های عدیده‌ای دیگر را رفع کند.

وی خاطراتی که در 27 سال خدمت مقدس‌اش صورت گرفت را بی‌شمار عنوان کرد و گفت: کودک یکی از شهروندان ربوده شده بود و بعد از اطلاع دادن به نیروی انتظامی به صورت شبانه‌روز درگیر این ماجرا بودیم که با قرار گذاشتن ربویندگان را دستگیر و فرزند به آغوش خانواده بازگشت‌، در این حین بود که از فرط شادی مادر این کودک جای جای ماشین پلیس را می‌بوسید و تمام خستگی‌، شب‌نخوابی‌های مان با پیدا شدن کودک برطرف شد و خوشحال شدیم.

فرمانده نیروی انتظامی شهرستان آمل از خانواده‌های نیروی پلیس بخاطر درک و صبوریشان تشکر کرد و یادآور شد: نیروی پلیس در هر ساعتی از شبانه‌روز در حال انجام وظیفه هستند و هر لحظه امکان تماس‌، رفتن به ماموریت و شاید روزها ندیدن خانواده وجود دارد و اگر درک این عزیزان نبود نیروی شیفتی که ساعت یک بامداد باید در خیابان باشد با خیال آرام به کار خود نمی‌تواند مشغول شود.

وی ارتباط مردم با اداره پلیس را بیش از پیش خواند و بیان‌کرد: در 6 ماه اول امسال 26 هزار و 358 شماره ثبت شدند که با 110 تماس گرفتند که از قبل 50 درصد افزایش یافته است و هم‌چنین از سامانه 197 و تقدیر از کارکنان 80 درصد افزایش داشتیم البته بسیاری از افراد به طرح پیشنهاد و انتقاد پرداختند که به بررسی آنان پرداخته‌ایم.

فرمانده نیروی انتظامی شهرستان آمل به کاهش جرایم در 6 ماه اول سال عنوان کرد و گفت: 9 درصد سرقت کاهش یافته و در جرایم خشن شاهد افت 40 درصدی بودیم، 79 درصد از سرقت ها کشف شده است و مابقی در حال بررسی است، 24 درصد افزایش کشفیات سرقت و 39 درصد افزایش دستگیری و 40 درصد افزایش مواد مخدر داشته‌ایم.

وی به همکاری مردم برای تحقق اهداف پلیس تاکید کرد و ادامه داد: همکاری شهروندان تا کنون بسیار گسترده بوده است و اگر این تعامل حسنه نبود تلاش‌های نیروی انتظامی به خوبی به ثمر نمی‌نشست و همچنین تحقق شعار امسال "پلیس برای امنیت‌، امنیت برای همه" با همکاری مردم میسر خواهد شد.

در ادامه معاون اجتماعی نیروی انتظامی شهرستان آمل با بیان گستردگی آسیب‌های اجتماعی در دنیای مدرن عنوان کرد: با پیشرفت تکنولوژی و ازدیاد جمعیت آسیب‌های اجتماعی نیز متنوع‌تر شده است و در کنار پیچیده‌تر شدن آسیب‌های مواد مخدر، سرقت‌، مشکلات خانوادگی، فضای مجازی و انحرافات اجتماعی نیز ورود پیدا کرده‌اند.

وی پیشگیری را از اهداف نیروی انتظامی قلمداد کرد و افزود: آموزش‌های همگانی ،استفاده از ابزارهای مختلف در این حوزه، حضور کارشناسان انتظامی در مجامع مختلف شهری، سخنرانی در مساجد ،مدارس و پرداختن به آسیب های اجتماعی ،چاپ کتابچه های ،برشور ،تراکت ،بنر های آموزشی و در سطح کلان به صورت ساخت انیمیشن و مستند از اقدامات عملی این اداره برای بالا بردن سطح اگاهی افراد جامعه محسوب می شود.

حسن اسماعیلی استفاده از مددکاران و کارشناسان اجتماعی را در رفع بسیاری از مشکلات شهروندان موثر دانست و خاطر نشان کرد: کارشناسان اجتماعی و مشاوره‌ها سعی دارند تا به جرایم و مشکلات با مساحه و بدون درگیری رسیدگی کنند و در کاهش جرم نقش بی‌بدیلی داشته‌اند.

وی به توجه بیشتر خانواده‌ها به فضای مجازی تاکید کرد و ادامه داد: ما با امکانات فضای مجازی نخواسته پیاده نظام دشمن نشویم و با استفاده نادرست از آن به اهداف دشمن کمک نکنیم.

حسن اسماعیلی در پایان توصیه کرد: غالب بزه‌های اجتماعی نتیجه سهل‌انگاری شهروندان است که باعث سوء استفاده مجرمین می‌شود بهتر است که به توصیه‌های پلیس توجه کنیم و در مراقبت از خود، خانواده و اموالمان سهل‌انگاری نکنیم.

سبزپوشان حافظ امنیت و آرامش کشور

نتیجه استوارى امنیت ملى امروز مدیون این سبزپوشان بی‌ادعاست که نمی‌گذارند نقش‌های شوم افرادی که به حقوق دیگران تجاوز می‎کنند عملی شود.

اگر در این لحظه با آسوگی خاطر و خیالی فارغ بال به تیراندازی لاس وگاس نگاه می‌کنیم و یا به جنگ‌های که در این ثانیه در دنیا اتفاق می‌افتد و چای می‌نوشیم فقط مدیون انسان‌هایی است که اسم ورسمشان را از خون شهدا گرفته‌اند و درجه‌های روی دوش‌شان را از امام زمان می‌خواهند.

 


 

 

کد مطلب: MTYyOTEw
 

 
کیمیا سامانه