نهمین همایش سالانه غدیرخم در آمل

حجت الاسلام یزدان پناه: مهم ترین مقام حکومت دینی باید عدالت باشد

تاریخ انتشار : سه شنبه - ۱۴ / شهریور / ۱۳۹۶
Share/Save/Bookmark
مدیر گروه عرفان مجمع عالی حکمت اسلامی با بیان اینکه در الزامات حاکمیت دینی به دنبال توسعه و رفاه بودن کافی نیست، گفت: مهم‌ترین مقام حکومت دینی باید عدالت باشد، امام علی(ع) درکارش عدالت مورد توجه بود تا جلوی ناعدالتی گرفته شود.
حجت الاسلام یزدان پناه: مهم ترین مقام حکومت دینی باید عدالت باشد
 

به گزارش خبرنگار سفیر هراز، حجت الاسلام سیدیدالله یزدان پناه، در نهمین همایش سالانه غدیرخم با موضوع نسبت حکومت و ولایت در واقعه غدیر که به همت بوستان نهج البلاغه آمل در سالن همایش‌های شهید رجایی برگزار شد، با بیان اینکه حاکمیت الهی همان حاکمیت دینی و ولایی از آن خدا است، گفت: در حاکمیت الهی تمام دستورات براساس دستورات خداوند متعال است.


وی با بیان اینکه سوره مائده، سوره امامت است، ادامه داد: رسول الله و اهل بیت(ع) به‌عنوان ولی فقیه هستند و کسی که نصب الهی نباشد طاغوت است، ولی باید هم علم به امر الهی و از همه قوی تر، مدیر و مدبر در اجرا باشد.


مدیر گروه عرفان مجمع عالی حکمت اسلامی با عنوان اینکه در جمهوری اسلامی اصل ولایت فقیه برگرفته از اندیشه دینی است، تصریح کرد: فلسفه سیاسی یک واقعیت است که مقام معظم رهبری مکرر بر آن تاکید و به فضای برونی نظارت دارند و هدایت می‌کنند.


این استاد فلسفه و عرفان حوزه علمیه قم بیان کرد: در نهج البلاغه پایه اصلی اندیشه خدا و مولا است، خدایی که می‌شناسیم حکیم و عادل بوده و در کارش بدون حکمت و خیرخواهی کاری را انجام نمی‌دهد و آن چیزی که دستور می‌دهد برای سعادت و کمال انسان است.


حجت الاسلام یزدان پناه با عنوان اینکه مسئله حاکمیت در فضای دینی بسیار حائز اهمیت است، ادامه داد: امام علی(ع) صاحب مقام حاکمیت و قوی‌ترین ولایت از آن رسول الله و اهل بیت معصومین(ع) است.


وی با اشاره به اینکه اگر در الزامات حاکمیت دینی به دنبال توسعه و رفاه باشیم کافی نیست، اظهار کرد: مهم ترین مقام حکومت دینی باید عدالت باشد و امام علی(ع) درکارش عدالت مورد توجه بود تا جلوی ناعدالتی گرفته شود.


استاد فلسفه و عرفان حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه حاکمیت دینی باید دین را به تمام مردم برساند، گفت: نیاز است در حکومت دینی، دین عزت شود و اندیشه ناب معنوی بالا رود، اگر حضرت حجت بیاید بینش‌های مردم تعالی پیدا می‌کند.


مدیر گروه عرفان مجمع عالی حکمت اسلامی با بیان اینکه کمال ما رسیدن به اوج بندگی است،ادامه داد: توحید ناب به مفهوم حکومت الهی است و در حکومت دینی قرار نیست دین کنار گذاشته و فقط در بازار و اداره باشد بلکه ضرورت دارد تا در همه صحنه‌ها حضور داشته باشد.


دبیر شورای هماهنگی علمی سازمان پژوهش وزارت آموزش و پرورش در این مراسم گفت: در دین اسلام چگونگی حکومت و کسی که حکومت می‌کند مهم است و ضرورت دارد تا حافظ کتاب الله و سنت باشد.


دکتر سیدنصرت الله فاضلی ادامه داد: یکی از تفاوت‌های میان نظام دنیا با نظام دینی ما این است که بعد از حکومت نظارت وجود ندارد و در ایران اسلامی اصلی را بنام اصل ولایت فقیه داریم که در ابتدا و در استمرار وجود دارد و چگونگی حکومت و اینکه چه کسی حکومت کند را برای ما مهم کرده است.


وی با اشاره به پیام تاریخی مقام معظم رهبری به کنگره حج امسال اظهار کرد: جامعه دینی فهم درستی از دین ندارد و غدیر را درک نکردند، 38 سال از انقلاب اسلامی می‌گذرد و با همه مشکلات یک لحظه این حکومت را به حکومت دنیا نمی‌دهیم.

 

 


 

 

کد مطلب: MTYyNDY0
 

 
کیمیا سامانه