خبرنگار طلایه‌دار جبهه آگاهی و انعکاس دهنده حقایق جامعه/ خبرنگاران با عشق و علاقه همه بی‌مهری‌ها و توهین‌ها را به جان ‌می‌خرند

تاریخ انتشار : سه شنبه - ۱۷ / مرداد / ۱۳۹۶
Share/Save/Bookmark
بیستون را عشق کند و شهرتش فرهاد برد، فقط کار دل است که خبرنگار می‌تواند این سختی‌ها را تحمل کند، توهین‌ها را به جان بخرد و باز هم با همه بی‌مهری‌ها و کج سلیقگی‌ها صبح فردا سرکار خود باشد.
خبرنگار طلایه‌دار جبهه آگاهی و انعکاس دهنده حقایق جامعه/ خبرنگاران با عشق و علاقه همه بی‌مهری‌ها و توهین‌ها را به جان ‌می‌خرند
 

به گزارش خبرنگار سفیر هراز، خبرنگاری، شغل مقدسی است و برای اثبات آن می‌توان به فیش‌های حقوقی که هر ماه دیر به حسابشان واریز می‌شود و کلنجارهای هر روزه بی‌مزدشان از آبدارچی فلان اداره تا مسئول آسفالت فلان کوچه و میخچه‌هایی که به پاهایشان کنه می‌شوند، فهمید.

 

خبرنگار کسی است که، بقال سرکوچه تعطیل شدن کارخانه ارج را تقصیر وی می‌داند، همسایه‌اش مسبب گران شدن گوشت را، زنش حذف تصمیم کبری از کتاب درسی، بچه‌اش اکران نشدن فلان فیلم و اصغر آقا، تحریم دندان مصنوعی، همه و همه این اتفاق‌ها دلیلش کم‌کاری خبرنگار بخت برگشته است.

 

به پول اجاره این ماه فکر می‌کند‌، اما از فلان مسئول دلیل پرداخت دیر هنگام حقوق بازنشستگی را می‌پرسد‌، نگران شهریه کلاس ‌های بچه‌اش است؛ اما درباره گران شدن داروی دیابت گزارش می‌گیرد‌؛ در حالی که هنوز حقوق ماه گذشته‌اش را نگرفته‌، حقوقی که سه سال آن به قیمت یک فصل فوتبالیست‌ها نیست اما برایشان تیترهای درشت می‌زند و شاید هیچ بازیگری حاضر نباشد به اندازه حقوق یک ماه خبرنگاری‌، یک سکانس بازی کند و سیاستمداری دل نگرانی‌های یک خبرنگار را برای ساعتی تحمل کند.

 

خبرنگار‌، زبان مردم است‌؛ فارق از هر حزب، جناج، روزنامه، خبرگزاری، ملیت، زبان، نژاد و لهجه وظیفه‌اش مطالبه کردن است.

 

از سال‌های اخیر سریال توهین به خبرنگاران شروع شد و هر کسی با هر پست و جایگاهی به راحتی بر قلم این صنف تاختند؛ از صاحبان قدرت گرفته تا هنرمندان در نعمت، بر بیرقان بیداری جامعه یکه تازی کردند.

 

البته این تراژدی را پایانی نیست و همچنان با چاشنی رانت و قدرت و فرهنگ بر این قشری که تنها دارای‌اش خودکاری که هر لحظه در حال تمام شدن است و وجدان شجاع اش خستگی پایان ناپذیر است.

 

                                           اقتضای جان چو ای دل آگهی است            هرکه آگه تر بود جانش قوی است

 

نوشتن را خدا در روحتان دمید و به قلم قسم خورد و گفت: «ن وَ الْقَلَمِ وَ ما یَسْطُرُونَ» قلم ابزاری شد برای دریای رسانه، برای زدودن موج‌های ناآگاهی و بیداری اندیشه‌ها تا روحشان جان تازه بگیرد و دیده‌هایشان عینک بصیرت خلق شود.

 

هم‌زمان با 17 مرداد روز خبرنگار با نعمت‌الله قربانی پیشکسوت رسانه و رئیس انجمن صنفی شهرستان آمل گفت‌وگو کردیم که در ادامه می‌خوانیم.

 

نعمت‌الله قربانی درباره جامعه رسانه امروز گفت: رسانه امروز بی‌سواد است، نه اینکه سواد تحصیلات نداشته باشد بلکه سواد رسانه‌ای ندارد؛ خیلی از خبرنگاران ما نمی‌دانند تیتر یعنی چه‌؟

 

وی آمل را دارای پتانسیل بالایی در حوزه رسانه دانست و عنوان کرد: بزرگان رسانه زیادی در این شهر بودند و هستند که در سطح مازندران و کشور توانستند جایگاه خوبی داشته باشند.

 

قربانی ادامه داد: شهرستان آمل دارای بیش از 70 خبرنگار 9 سایت و 7 دو هفته‌نامه و هفته‌نامه است که ناشی از موقعیت خوب این منطقه است و در سال گذشته در جشنواره مطبوعات 9 نفر از این شهرستان توانستند صاحب رتبه شوند و امسال پنج نفر مقام کسب کردند.

 

وی خبرنگاران را بازوان مدیران خواند و بیان کرد :مدیران باید تحملشان را بالا ببرند نباید با یک انتقاد جبهه بگیرند و فقط توقع داشته باشند حسن‌هایشان دیده شود.

 

رئیس انجمن صنفی شهرستان آمل ادامه داد: خبرنگار باید یاد بگیرد کارشناسی کند، تحلیل کند، نگاه رسانه‌ای داشته باشد تا اتفاق‌ها را به درستی روشنگری کند و با دید بهتری بنویسد.

 

وی خبرنگاری را رکن چهارم دموکراسی دانست و عنوان کرد: خبرنگار نباید برای دلخوشی هیچ مسئولی بنویسد، خداوند در قرآن به قلم قسم یاد کرده است رسالتش خبر درست و صحیح است و اولویتش مردم و مسوولین است نه مسوولین و مردم.

 

این پیشکسوت 27 ساله خبر، از بزرگان این عرصه یاد کرد و گفت: نسل امروز باید قدر زحمات گذشتگان را بدانند که با چه مشقتی در این حوزه فعالیت می‌کردند کسانی چون علی کاوه، ایرج جمشیدی، جمشید حمیدی، فتح الله جوادی که در هموار کردن این راه پر فراز و نشیب نقش بسزایی داشتند.

 

وی به آفت این روزهای رسانه اشاره و تصریح کرد: امروزه بیشتر خبرها تولیدی نیستند و کپی می‌کنند حتی به خودشان زحمت تغییر را هم نمی‌دهند و خستگی رفتن به جلسه و پالایش آن را ندارند که این در جایگاه جامعه رسانه نیست.

 

قربانی ادامه داد: به کسانی که وارد این عرصه شدند توصیه می‌کنم محتوا تولید باشند از دست رنج خود خبر تولید کنند، خبر فقط در ادارات نیست در بطن جامعه است خبر را مردم به خبرنگار می‌دهند.

 

وی درباره آموزش حرفه‌ای خبرنگاری در دانشگاه اشاره کرد و گفت: دانشگاه فرهنگ و هنر آمل برای اولین بار در استان وارد عرصه خبرنگاری می‌شود و این رشته از مهر ماه امسال که به مناسبت روز خبرنگار از تخفیف خاصی نیز برخوردار است، آغاز به کار می‌کند.

 

این خبرنگار آملی افزود: بسیاری از خبرنگاران به دلیل نداشتن اطلاعات، گاهی با یک تیتر به مشکلات حقوقی بر می‌خوردند و مورد شکایت قرار می‌گیرند.

 

وی خبرنگاری را فقط عشق خواند و عنوان کرد: بیستون را عشق کند و شهرتش فرهاد برد، فقط کار دل است که می تواند این سختی‌ها را تحمل کند، توهین‌ها را به جان بخرد و باز هم با همه بی‌مهری‌ها و کج سلیقگی‌ها صبح فردا سرکار خود باشد.

 

دردنگاران دردمندی به نام خبرنگار که عاشقانه بدون امنیت شغلی با حساسیت بالا همراه با استرس، مشکلات فراوانی دارند که شاید خواسته‌های صنفی هم داشته باشند.

 

هیچ کس حاضر نیست پای درد و دل خبرنگار بنشیند، خبرنگاری که همیشه مطالبات مردم را می‌نویسد و همیشه با مشکلات حقوق، بیمه، مسکن و درمان مواجع هستند.

 

در ادامه گفت‌وگویی داریم با سیدمیلاد عظیمی یکی از خبرنگاران فعال پایگاه خبری سفیر هراز و عکاس خبرگزاری فارس در آمل که از شیرینی‌های کار خبری در کنار همه سختی‌هایش گفت و خاطر نشان کرد: کار خبری را دوست دارم و از اینکه روزانه تمام وقتم را صرف این حرفه می‌کنم پشیمان نیستم.

 

وی از عشق و علاقه‌اش به کار خبری گفت و افزود: همین که می‌توانم گوشه‌ای از مطالبات و مشکلات مردم عزیز شهرم را در قالب خبر و گزارش به گوش مسئولان برسانم بسیار خوشحالم می‌کند.

 

این فعال رسانه‌ای از جمله مهم‌ترین رسالت‌ عمده یک خبرنگار را انتقال مسائل، مشکلات و درد و دل‌های مردم به مسئولان دانست و افزود: این وظیفه بسیار عظیم و مقدس بر دوش خبرنگاران است و یک خبرنگار متعهد برای انجام هر چه بهتر این رسالت، باید از جان و دل تلاش کند.

 

وی زدودن زنگارها از واقعیات و انعکاس حقایق را مهم‌ترین وظیفه‌ یک خبرنگار عنوان کرد و یادآور شد: خبرنگاران در دنیای متلاطم امروز وظیفه انتقال صحیح و درست واقعیات جامعه را به مردم بر عهده دارند و بسیارند کسانی که شجاعانه این حرفه شریف را برگزیده و خطرات بسیار را در مسیر آگاهی بخشی جامعه به جان می‌خرند.

 

عظیمی با اشاره به اینکه نقش پررنگ و حساس خبرنگاران در عرصه‌های مختلف کشور احساس، اما به دغدغه‌های آنها کمتر توجه می‌شود، تصریح کرد: وظیفه و رسالت خبرنگار طرح مطالبات مردم و در نتیجه پیگیری حقوق آنها ا‌ست، اما غم‌انگیز این است که نمی‌تواند از حقوق خود دفاع کند.

 

وی در پایان به مشکلات معیشتی و حقوقی خبرنگاران اشاره کرد و گفت: امنیت نشر خبر، مشکلات حقوقی، تامین مسکن، بیمه، تامین هزینه روزمره زندگی از جمله مشکلات اساسی خبرنگاران است که انتظار داریم از مسئولان تا به این مهم رسیدگی کنند.

 

طلایه‌داران جبهه آگاهی که در صحنه‌های سرنوشت‌ساز با تلاش خستگی‌ناپذیر و صادقانه در فرآیند پیچیده و دشوار تقابل با جنگ نرم دشمن با اطلاع‌رسانی شفاف و به‌هنگام از هیچ کوششی دریغ نمی‌ورزند؛ چنانچه تاریخ پر فراز و نشیب انقلاب اسلامی در سال‌های دفاع مقدس و پس از آن، ‏شاهد از جان گذشتگی خبرنگاران رشید میهن عزیز در امر بازتاب واقعیات دفاع از آزادگی ‏و اسلام بوده که بسیاری از آنان با تمسک به آرمان‌های انقلاب و تلاشی خستگی‌ناپذیر در این راه گام نهادند و ثابت قدم ماندند.

 

 

 


 

 

کد مطلب: MTYyMDIz
 

آخرین اخبار
 

 
کیمیا سامانه