سفیر هراز گزارش می‌دهد

تضعیف نظام جمهوری اسلامی ایران هدف نهایی‌ اعمال تحریم‌ها/ انتظار اقدام عبرت‌آمیز از دولت و مجلس در مقابل تحریم های جدید

تاریخ انتشار : شنبه - ۱۴ / مرداد / ۱۳۹۶
Share/Save/Bookmark
مجلس باید روندی که وضعیت فعلی را ایجاد کرده، متوقف کند؛ البته در برجام، مجلس هم با تصویب ۲۰ دقیقه‌ای آن، کوتاهی کرد و حالا باید مجلس و دولت از کاری که کردند عبرت بگیرند و تحریم‌های گسترده‌ای که چند وقت یک‌بار ایجاد می‌شود را متوقف کنند.
تضعیف نظام جمهوری اسلامی ایران هدف نهایی‌ اعمال تحریم‌ها/ انتظار اقدام عبرت‌آمیز از دولت و مجلس در مقابل تحریم های جدید
 

به گزارش سفیر هراز، طرح تحریمی جدید آمریکا درباره «مقابله با اقدامات ثبات زدای ایران» و با محوریت تحریم‌های موشک بالستیک، تعریف شده  و تمرکز اصلی آن بر روی توان دفاعی و تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران و ضربه زدن به نیروهای مسلح معطوف است.

 

این تحریم هم از لحاظ شدت عمل، بعد از برجام کم نظیر است و هم تحت تاثیر مستقیم قرار دادن یک نهاد قانونی تاثیر بدی بر روی برجام دارد و البته برای بازار ارز نیز خبر خوشایندی نیست.

 

آمریکایی‌ها در این ۱۷ ماه که از عملیاتی شدن برجام می‌گذرد به دفعات متعدد روح برجام را لکه‌دار و مغشوش کردند، اما این تحریم اخیر آن را از ریشه نقض کرده چراکه در بندهای ۲۶ و ۲۹ برجام متعهد شده تا تحریم‌هایی را که تعلیق کردهند، تحت عناوین دیگر بازنگردانند اما انگار این تحریم‌های فلج کننده همچنان ادامه دارد.

 

روح‌الله ملکی عزین آبادی اهل شهرستان جویبار، دانشجوی دکتری روابط بین الملل دانشگاه تهران است وی در گفت‌وگو با خبرنگار ما درباره تحريم  S722 یا تحریم مادر با بیان اینکه سنای آمریکا با این مصوبه، تور بسیار بزرگ و گسترده‌ای را علیه ایران ایجاد کرد، گفت: در واقع هر شخص حقیقی و حقوقی که بخواهد به صورت مستقیم و غیرمستقیم با ایران کار کند، تحریم و براساس این مصوبه، اگر فردی حتی به ایران کمک نکند ولی ثابت شود قصد این کار را داشته هم تحریم می‌شود.

 

وی اصلی‌ترین ویژگی این تحریم‌ها را گستردگی آن خواند و اظهار کرد: با مکانیسم طراحی شده در این تحریم‌ها، آمریکا می‌تواند در هر حوزه‌ای ورود کند و دست به تحریم بزند، به نوعی این تحریم‌ها براساس تسرّی پایه ریزی شده است.

 

دانشجوی دکتری روابط بین الملل هدف نهایی‌این تحریم‌ها را تضعیف نظام جمهوری اسلامی ایران دانست و عنوان کرد: ایالات متحده قصد دارد از طریق پیوند زدن حوزه‎های مختلف مسیر رسیدن به این هدف را سرعت بخشد.

 

عزین آبادی این اقدام آمریکا را ناسازگار با بندهای مختلف برجام بیان کرد و افزود: آمریکا برای اجرای برجام همراه با حسن‌نیت آن متعهد شده آن را در یک فضای سازنده اجرا کند و اینکه از هر اقدامی که اجرای برجام را تحت تأثیر قرار دهد، خودداری کند؛ طبق بند 26 برجام اگر تحریمی لغو، نباید به بهانه دیگر وضع شود اما متاسفانه آمریکائی‌ها به این مفاد برجام پایبند نیستند و تحریم‌های جدید به بهانه‌های مختلف وضع می‌کنند.

 

وی ادامه داد: ایالات متحده به راحتی دست به تحریم‌های گسترده می‌زند و هم‌زمان مدعی می‌شود که به برجام پایبند است که این مسأله نشان می‌دهد که ما نتوانستیم آنطور که باید و شاید در راستای بازداشتن آمریکایی‌ها از چنین اقداماتی، مفادی را در برجام بگنجانیم.

 

دانشجوی دکتری روابط بین الملل درباره واکنش ایران به اقدام آمریکا اظهار کرد: باید هزینه تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران را بالا ببریم تا حالت بازدارندگی ایجاد شود؛ البته معتقدم تا زمانی که آمریکایی‌ها احساس کنند در مقابل تحریم‌ آنها ایستادگی نمی‌شود، تحریم‌های آنها ادامه پیدا می‌کند و اگر متنی که در مجلس تهیه می‌شود روند دولت در سیاست خارجی را اصلاح کند، خوب است.

 

عزین آبادی با بیان اینکه گذشته‌ها گذشت و خسارت‌های گسترده‌ای در حوزه هسته‌ای و دیگر حوزه‌ها وارد شد، تصریح کرد: مجلس باید روندی که وضعیت فعلی را ایجاد کرده، متوقف کند؛ البته در برجام، مجلس هم با تصویب ۲۰ دقیقه‌ای آن، کوتاهی کرد و حالا باید مجلس و دولت از کاری که کردند عبرت بگیرند و تحریم‌های گسترده‌ای که چند وقت یک‌بار ایجاد می‌شود را متوقف کنند.

 

وی این لایحه را با روح و مفاد برجام منطبق ندانست و تصریح کرد: قطعا جمهوری اسلامی ایران در راستای تأمین منافع ملی، اقدام متقابل و متناسب را انجام می‌‌دهد، در حقیقت نیاز است جمهوری اسلامی ایران که تاکنون به تمامی بندها و مفاد توافق هسته‌ای پایبند بوده اقدامات مغرضانه آمریکایی‌ها را که خلاف روح برجام است، از طریق ستاد پیگیری اجرای برجام انجام دهد و به کشورهای عضو 1+5 بدعهدی آمریکایی‌ها را متذکر شده و یادآوری کند.

 

دانشجوی دکتری روابط بین الملل تحریم‌های علیه سپاه پاسدارن را یکی از خطرناک‌ترین تحریم‌ها عنوان کرد و افزود: می‌خواهند موشکی که با خلاقیت، فکر و سرمایه داخلی ساخته‌ایم را تقدیم آنها کنیم، از طرفی توسعه توان دفاعی ایران و افزایش قدرت موشکی کشور بدون در نظر گرفتن اقدامات خصمانه آمریکایی‌ها علیه قدرت نظامی و دفاعی جمهوری اسلامی ایران که قطعا باعث افزایش بازدارندگی می‌شود باید با همت بیشتر در دستور کار باشد.

 

عزین آبادی با بیان اینکه تحریم‌های آمریکایی‌ها نشان می‌دهد ایران تاکنون راه را در این مسیر درست رفته است و باید همچنان کار ادامه پیدا کند، اظهار کرد: افزایش برد موشک‌های جمهوری اسلامی ایران، ادامه برنامه توسعه موشک‌های نقطه زن، تولید موشک‌های زمین به زمین و زمین به هوا و همچنین توسعه موشک‌های زمین به دریا و اژدرها همچنان باید در دستور کار و برنامه دفاعی جمهوری اسلامی ایران باشد، چراکه افزایش توان جمهوری اسلامی باعث توسعه صلح و ثبات در منطقه می‌شود.

 

وی اقدامات آمریکایی‌ها را برهم زدن توافق هسته ایران با 1+5 (برجام) دانست و تصریح کرد: پس از تصویب تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی، «باب کورکر» رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا و از سناتورهای جمهوری خواه، گفته است، «ما باید کاری کنیم، ایران خودش توافق هسته‌ای (برجام) را برهم بزند.» این مسأله نشان می‌دهد، آمریکایی‌ها با مخالفت و مقاومت شدید سایر اعضای 1+5 برای برهم زدن یا ایجاد تغییر در برجام مواجه هستند و تلاش دارند از طریق حاشیه سازی و اقدامات جانبی ایران را به عدم پایبندی به برجام تحریک کنند؛ بنابراین ما باید از طریق دیپلماسی فعال این حربه آمریکایی‌ها را خنثی کنیم.

 

در ادامه شیرین لطیفی متولد سال 60، کارشناس علوم سیاسی از دانشگاه علوم سیای واحد نوشهر – چالوس در گفت‌وگو با خبرنگا ما درباره تعریف تحریم گفت: تحریم (sanction) فعالیتی است که توسط یک یا چند بازیگر بین المللی مجری تحریم علیه یک یا چند کشور دیگر به کار بسته می‌شود.

 

وی هدف تحریم را مجازات کشورها دانست و اظهار کرد: با اهداف محروم ساختن آنها از انجام برخی مبادلات یا وارد ساختن آنها به پذیرش هنجارهایی معین و مهم از دیدگاه مجریان تحریم اعمال می‌شود.

 

لطیفی درباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران عنوان کرد: سیاست اعمال فشار و تشدید تحریم‌ها علیه ایران را پایانی نیست و هر روز شاهد شگرد جدیدی در این زمینه از سوی سیاستمداران آمریکایی هستیم، اخیرا سناتورهای آمریکایی پیش نویس طرحی را آماده کردند که محدودیت‌های جدیدی را در مقابل اقتصاد ایران قرار می‌دهد و دسترسی کشور به منابع مالی بین المللی را محدودتر می‌کند.

 

این کارشناس علوم سیاسی به اهداف آمریکا اشاره کرد و افزود: بر این اساس دسترسی ایران به میلیاردها دلار ذخیره ارزی خارجی قطع می‌شود و در نهایت هدف این گروه براساس اعمال فشار بر ایران به جهت متوقف کردن برنامه هسته‌ای است.

 

وی با اشاره به علت عنوان مادر تحریم، یادآور شد: علت این عنوان به این دلیل است که بیشترین نقض برجام را به همراه دارد،  یعنی مرزهای زیادی از برجام را نقض کرده و به دلیل گستردگی دایره شمول به تحریم مادر معروف شد.

 

لطیفی درباره واکنش ترامپ از امضای این تحریم‌ها بیان کرد: این تحریم خواسته ترامپ است و واکنشی جز همراهی ندارد چون در شعارهای تبلیغاتی خود خروج از برجام یا نقض آن را بیان کرد.

 

این کارشناس علوم سیاسی با بیان اینکه هدف آمریکا صرفا کاهش فعالیت هسته‌ای ایران نیست که به همین قانع شود، ادامه داد: هدف آمریکا انزوای ایران در سطح منطقه‌ای به‌ویژه در سطح جهانی است، اعمال تحریم بر ایران از سوی سیاستمدران آمریکایی به امری عادی و روتین تبدیل شده است.

 

وی با عنوان اینکه کاهش فعالیت‌های هسته‌ای آمریکا را به این هدف نزدیک نمی‌کند، اظهار کرد: آمریکا ایرانی ضعیف شده می‌خواهد که در مسائل منطقه‌ای دخالتی نداشته باشد؛ دخالت عربستان و تطمیع دولت اقتصاد محور آمریکا توسط عربستان و تحت تاثیر بودن جمهوری خواهان از کارخانه‌های اسلحه سازی را هم باید در ایجاد فضای رعب و وحشت مورد توجه قرار داد.

 

لطیفی اصلی‌ترین ویژگی این تحریم را نقض برجام خواند و تاکید کرد: قرار دادن روسیه در گروه تحریمی ایران یک جبهه قوی علیه آمریکا در منطقه ایجاد کرد و از طرفی آمریکا تعهد نامه‌ای را نقض کرد که در کنار آن  پنج قدرت جهانی هم حضور دارند و نگاه مثبتی به همکاری ایران داشتند.

 

این کارشناس علوم سیاسی در پایان عنوان کرد: امروز آلمان، فرانسه، چین و روسیه نگاه مثبتی به ترامپ و عملکردهای وی ندارند و این احتمال که آمریکا در مقابل این تحریم جدید برخلاف تحریم‌های قبل از تقریبا حمایت‌های قبلی قدرت‌های جهانی را به طور کامل نداشته باشد.

 

وی آینده تحریم و تاثیر اقتصادی آن بر ایران را به واکنش دولت مردان نسبت داد و تاکید کرد: ایران باید به گونه‌ای با نقض برجام برخورد کند که موافقت اروپایی‌ها را با خودش همراه داشته باشد برخورد چکشی و ضربتی تا حدودی به ضرر ایران در مجامع بین المللی است اما درباره تاثیر اقتصادی اینطور تصور می‌شود که به صورت مستقیم تاثیر اقتصادی بسیار زیادی ندارد حتی اگه اروپایی‌ها هم با ترامپ همراه شوند تاثیر اقتصادی آن زمان لازم دارد.

 


 

 

کد مطلب: MTYxOTYz
 

آخرین اخبار
 

 
کیمیا سامانه