آیا دولت روحانی سایه جنگ را دور ساخته است؟

تاریخ انتشار : پنجشنبه - ۲۸ / اردیبهشت / ۱۳۹۶
Share/Save/Bookmark
سابقه عملیات نظامی آمریکائیها نشان داده است که آنها به کشوری که کوچکترین احتمال واکنش نظامی در آن وجود داشته باشد، حمله نمی‌کنند. بررسی عملیات چند دهه اخیر آمریکا نشان می‌دهد که کشورهای مورد هجوم آنها یا مثل افغانستان، لیبی و سوریه کاملاً بی دفاع بوده‌اند و یا مثل عراق از عدم عکس العمل آن مطمئن بوده‌اند.
 

به گزارش سفیر هراز،

دکتر جهانگیری در اساتیدخبر نوشت/

یکی از ادعاهایی که این روزها به صورت پر رنگ توسط جناب آقای روحانی و تیم یاری دهنده‌اش در سطح گسترده مطرح می‌شود دور ساختن سایه جنگ می‌باشد. همچنین این ادعا مطرح می‌شود که نمایش موشکها و قدرت نظامی مانعی در تصویب برجام بوده و تقویت بنیه دفاعی سایه جنگ را تقویت می‌کند.

اما این کلمات بقدری متناقض هستند که هر صاحب نظری را به تعجب وامی دارد که چطور رئیس جمهور یک کشور چنین تحلیل بی منطقی را ارائه می‌کند.

سابقه عملیات نظامی آمریکائیها نشان داده است که آنها به کشوری که کوچکترین احتمال واکنش نظامی در آن وجود داشته باشد، حمله نمی‌کنند. بررسی عملیات چند دهه اخیر آمریکا نشان می‌دهد که کشورهای مورد هجوم آنها یا مثل افغانستان، لیبی و سوریه کاملاً بی دفاع بوده‌اند و یا مثل عراق از عدم عکس العمل آن مطمئن بوده‌اند. این موضوع حتی در واکنش فرد جنگ طلبی مثل ترامپ در مقابل کشور کره شمالی نیز کاملاً روشن گردید. ترامپ علیرغم تهدیدات دهن پرکن، خیلی ذلیلانه ماهیت طبل توخالی خود را مشخص و آشکارا از مواضع خود عقب نشینی نمود.

در عرصه دیپلماسی و انجام مذاکرات نیز کوته فکرترین افراد می‌دانند که قدرت و برتری نظامی پشتوانه قوی دیپلماسی است و اگر دشمن مجبور به حضور در پشت میز مذاکرات شد، به مدد نمایش اقتدار نظامی و موشکی میسر گردید. آقای روحانی نباید فراموش کند که در انجام مذاکرات مربوط به برجام نیز هر بار که تیم مذاکره کننده در مقابل قلدری آمریکائیها کوتاه می‌آمدند این اقتدار رهبری و سخنان تحکم آمیز ایشان بود که طرف مقابل را وادار به عقب نشینی و قبول مواضع جمهوری اسلامی می‌کرد و اگر پشتیبانی مقتدرانه رهبری و نمایش قدرت موشکی کشور نبود، حداقل‌های موجود در برجام نیز به دست نمی‌آمد.

نتیجه اینکه اگر سایه جنگ بر کشور مستولی شود دقیقاً حاصل اظهار ضعف و عجز دولت روحانی و تیم ضعیف او خواهد بود. وقتی رئیس دستگاه دیپلماسی بطور علنی اعلام می‌کند که آمریکا قادر است با چند بمب همه تاسیسات ما را نابود کند، این اوج نمایش ترس از قدرت پوشالی آمریکاست و این مواضع است که دشمن را جسورتر ساخته و سایه جنگ را می‌گستراند و اگر امروز دشمنان ما جرات آن را ندارند که حتی خیال حمله به کشورمان را داشته باشند، به واسطه اقتدار نظامی و موشکی و اقتدار رهبری است. در غیر این صورت حتی لحظه‌ای حمله به کشورمان را به تأخیر نمی‌انداختند.

 


 

 

کد مطلب: MTYwNzA3
 

 
کیمیا سامانه