«قالیبافی» صنعتی رو به فراموشی در مازندران/ مرگ تدریجی صنعت فرش در آمل با بی توجهی مسؤولان

تاریخ انتشار : شنبه - ۲۶ / فروردین / ۱۳۹۶
Share/Save/Bookmark
فرش دستباف نمونه بی‌بدیل هنر ایرانی که از قرن‌ها پیش یکه‌تاز بازارهای بین‌المللی بوده زیر بار مصائب به دست فراموشی سپرده و عدم حمایت واقعی از آن باعث فرسایش تدریجی این هنر شد.
«قالیبافی» صنعتی رو به فراموشی در مازندران/ مرگ تدریجی صنعت فرش در آمل با بی توجهی مسؤولان
 

به گزارش سفیر هراز، فرش دستباف نمونه بی‌بدیل هنر ایرانی که از قرن‌ها شهره جهان بوده، شاهکار هنری که پیوند تاریخ و فرهنگ است و آثار فاخری از اصالت و معنویت این مرز و بوم را تقدیم جهانیان می کند.


صنعت فرش دست‌باف ظرفیتی برای صادرات غیرنفتی

این صنعت که از قرن‌ها پیش یکه تاز بازارهای بین‌المللی بوده زیر بار مصائب به دست فراموشی سپرده شد، در دهه 50 بیشترین بازار فرش دنیا را داشته است که امروزه 70 درصد آن نابود و حتی کشورهایی مثل چین و هند فرش‌های‌شان را در غیاب فرش‌های ایرانی با برند کاشان به فروش می‌رسانند.

صنعت فرش دست باف که می‌توانست مانع متروک شدن روستاها و مهاجرت روستائیان شود و بخش مهمی از ظرفیت صادرات غیرنفتی را برعهده بگیرد و اتکای اقتصادمان به طلای سیاه را بکاهد، روند فراموشی به خود گرفت و در سراشیبی انهدام پیش می‌رود.

توجه به این صنعت بی بدیل باید همه جوانب را درنظر بگیرد، از تولید مواد اولیه تا رنگرز، تولید‌کننده رنگ، طراح نقشه، بافنده، در نهایت بازرگان، بازاریاب و ...زنجیره‌ای که اگر یک حلقه آن از نگاه مان گم شود، دلال‌ها نقش حلقه واسط را بر عهده می‌گیرند.

قطعا توجه نکردن به این صنعت و عدم حمایت واقعی به آن باعث فرسایش تدریجی این هنر شد و اگر این روند ادامه پیدا کند چراغ قالیبافی به خاموشی سپرده می‌شود.

مشکلات صنعت فرش و قالیبافی

حجت‌الله متو متولد 1345 مدیرعامل شرکت فرش، رئیس اسبق اتحادیه فرش و بافندگی آمل درباره مشکلات صنعت فرش و قالیبافی در این شهرستان به خبرنگار ما گفت: نداشتن بازار فروش ثابت و بیمه از مشکلات قالیبافان از ابتدای فعالیت این صنعت بوده اما پس از ادغام این صنعت با خیاطی مسائل و مشکلات بسیار زیادی برآن مضاعف شد که قالیبافان را دچار مشکلاتی جدید کرده است.

وی با تایید بر اینکه شهرستان آمل در قالیبافی رتبه بالایی در مازندران دارد، اظهار کرد: 10هزار نفر در شهرستان آمل مشغول بافندگی هستند که چهار هزار نفر در اتحادیه فرش سابق، دارای کارت هستند.

متو طرح ادغام قالی بافی و خیاطان را مصادف با عقب ماندن کار ارباب رجوع‌ها دانست و افزود: به علت نداشتن اطلاعات حتی اندک درباره قالی بافی مراجعه کنندگان دچار مشکل شدند و بعضا برای گرفتن پروانه کسب به مشکل بر می‌خورند..

 استقلال صنعت قالیبافی، امری ضروری

وی با اشاره به اینکه بعضی از مسئولان کشوری چوب لای چرخ استقلال یافتن قالیبافی می‌گذارند، گفت: قرار بود بعد از مدتی با درنظر گرفتن 50 پروانه کسب، اتحادیه قالیبافی اسقلال پیدا کند، اما با گذشت مدتی هنوز این امر محقق نشد.

این کارشناس 30 ساله فرش، مستقل نشدن اتحادیه قالیبافی را تهدید بزرگی برای این صنعت دانست و عنوان کرد: با دستور رئیس صنعت و معدن استان، آقای محمدپور اجازه تفکیک و استقلال اتحادیه قالیبافی داده شد اما هنوز با وجود تلاش‌های ما هیچ کمکی نشد.

متو با اشاره به اینکه اعضای اتحادیه کنونی به دلیل ادغام، استادان خیاطی هستند و هیچ یک اطلاعاتی درباره قالیبافی ندارند، خاطرنشان کرد: افراد مجبور هستند برای سوالات و مشکلاتشان در مورد قالیبافی به اموزشگاه‌ها مراجعه کنند.


بازار کم سوی فرش دستباف

در ادامه یکی از قالیبافان آملی که از کودکی به قالی بافی مشغول بوده و یکی از مدیران آموزشگاه‌های قالیبافی در آمل است درباره مشکلات صنعت قالی بافی به خبرنگار ما گفت: بازار فروش از مهم‌ترین مشکل قالیبافان است، در زمان گذشته وقتی قالی تمام می‌شد با فروختن آن خستگی قالیباف از بین می‌رفت اما امروز باید نگران فروش باشیم آن هم به دست واسطه‌ها و با قیمتی ناچیز.

وی از نبود مکانی برای فروش فرش دست باف در استان مازندران گلایه کرد و افزود: در استان‌های مانند تبریز، مرکزی برای فروش و مکانی برای تهیه وسایل اولیه وجود دازد اما متاسفانه در مازندارن چنین مکانی وجود ندارد و حتی برای تهیه وسایل اولیه مجبور هستیم از واسطه‌ها خرید کنیم که این باعث افزایش قیمت‌ها می‌شود.

این کارشناس و بافنده فرش دستباف حذف بیمه قالیبافان را یکی دیگر از مشکلات این صنف دانست و اظهار کرد: بسیاری از افراد با وجود علاقه فراوان وقتی با نبود بیمه و بازار فروش مواجه می‌شوند قالیبافی را رها می‌کنند که با وجود چنین شرایطی از استقبال افراد هنرجو به سمت قالیبافی بسیار کم شده است.
 
وی مسئله ادغام قالیبافی با رشته ناهمگون خیاطی را یکی دیگر از مشکلات قالیبافان دانست و  افزود: هر سه اعضای فعال در اتحادیه جزء خیاطان هستند و این کار ما را دچار مشکل کرده است و در صورت بروز مشکل و یا طرح سوالی ما را به آموزشگاه‌ها ارجاع می‌دهند.

این بانوی قالیباف ادامه داد: نبود بازار فروش و استقبال نکردن مردم برای خرید ما را نا امید کرده چرا که بالاجبار با قیمتی چند برابر پایین تر باید فرش دست باف را به فروش برسانیم تا بتوانیم هزینه مواد اولیه را بپردازیم.

وی در پایان از قیمت بالای وسایل اولیه گله کرد و افزود: واسطه‌های زیادی وجود دارد به همین خاطر قیمت‌ها بسیار بالا است.

 


 

 

کد مطلب: MTYwMTgz
 

آخرین اخبار
 

 
کیمیا سامانه