سفیرهراز گزارش می دهد؛

سمفونی زباله‌ها چه زمانی پایان می‌یابد؟/بلای سیاه معطل مدیریت درست!

تاریخ انتشار : سه شنبه - ۰۵ / مرداد / ۱۴۰۰
Share/Save/Bookmark
عمارت سالهاست آینه دقی برای شهروندان شده است و چون آتشنشانی فعال هر لحظه می تواند به سرش بزند و با یک رانش، با یک انفجار چون بمب اتمی برای شهر باشد.
سمفونی زباله‌ها چه زمانی پایان می‌یابد؟/بلای سیاه معطل مدیریت درست!
 

به گزارش سفیر هراز،

سالهاست چالش زباله در مازندران از خط قرمزهای بحران گذشته است، روزانه بیش از سه هزار و 150تن زباله در استان تولید می شود و به لطف تعطیلات به 6 هزار تن در روز  هم می رسد، هر تن زباله 500 لیتر شیرابه و یا بهتر بگوییم سرطان تولید می کند.

میانگین زباله برای هر فرد در کل کشور 700 گرم است، اما بطور متوسط هر فرد روزانه در آمل یک کیلو تا یک کیلو و 200 گرم  زباله تولید می کند تا آغارگر فاجعه ای باشد که امروز به ندانم کاری منتهی شود .

هر مازندرانی در روز سرانه 180 لیتر فاضلاب تولید می کند و حجم زیاد فاضلاب ها در حوزه کشاورزی و صنعتی را هم محاسبه کنیم، باید بگوییم در حال حاضر با یک غده بدخیم  در استان مواجهه هستیم.

در سیستم زباله سوز اگر زباله خشک و تر با هم بسوزد، سطح انرزی زیادی می خواهد؛ چرا که مشکلی با زباله تر نداریم و به راحتی می توان مدیریت کرد و اگر تفکیک زباله انجام شود این مشکل نیز حل خواهد شد.

اما متاسفانه در جهت تفکیک سازی زباله فعالیت موثری انجام نشده است و با وجود ایستگاههای زیاد تفکیک زباله و برنامه های سازمان پسماند، عملا نتوانسته تا بحال موثر واقع شود.

عمارت سالهاست آینه دقی برای شهروندان شده است و چون آتشنشانی فعال هر لحظه می تواند به سرش بزند و با یک رانش، با یک انفجار چون بمب اتمی برای شهر باشد، غده ای بدخیم که 36 سال است در جان سلامتی مان تنیده است و روز به روز وخامتش بیشتر می شودف امیدواریم این بلای سیاه با مدیریت درست تبدیل به طلای سیاه شود.

سید حمید هاشمی، شهردار آمل در گفتگو با خبرنگار سفیرهراز با اشاره به خط پردازش زباله در آمل گفت: زمین ۵ هکتاری زباله  در منطقه سنگچالک کیلومتر ۴۰ جاده هراز زمین تحویل شهرداری شد و مشاورهای آن  در ارزیابی زیست محیطی در حال انجام است تا چه اقداماتی انجام شود، که برای زباله سوز یا... بهتر خواهد بود.

وی با بیان اینکه با راه اندازی خط پردازش زباله بین ۱۰ تا ۱۵ درصد از حجم زباله کم خواهد شد، عنوان کرد: ساخت خط پردازش زباله در مبدا، شروع کردیم که  قرارداد راه اندازی خط پردازش زباله به ارزش ۱۵۰ میلیارد ریال میان شهرداری آمل و شرکت صنعتی شهاب خودرو با زمانبندی ۹ ماهه و در دو فاز منعقد شد، این خط پردازش و تفکیک زباله با ظرفیت روزانه ۲۵۰ تن فعالیت خواهد کرد و تا حدودی زیادی حجم زباله شهرستان  کاهش می یابد، در حال تدارک مقدمات لازم به منظور احداث سوله و استقرار خط پردازش هستیم.

شهردار آمل با تاکید اینکه در پارت اول قطعه عظیم سرند دوار جداسازی زباله در مبداء به شهرداری آمل تحویل داده شد، عنوان کرد:  سال ۹۹ بین شهرداری آمل و شرکت صنعتی شهاب خودرو در سه فاز با اعتبار دولتی منعقد شده بود.

وی تصریح کرد: مطابق قرارداد،  قطعات و تجهیزات پارت اول خط پردازش و تفکیک زباله در مبداء با اعتبار 70 میلیارد ریال،  توسط شرکت برنده مناقصه ( شهاب خودرو) ساخته و تحویل شد، از اعتبارت راه اندازی خط پردازش زباله در مبداء تخصیص یافت که در فاز اول توسط شرکت برنده مناقصه ( شهاب خودرو ) اجرایی خواهد شد.

هاشمی خاطرنشان کرد: مطابق زمانبندی قرار داد میان شهرداری آمل و شرکت شهاب خودرو پارت دوم قطعات و تجهیزات اصلی شامل دو دستگاه جدا کننده مغناطیسی، قطعات ایستگاه جداکننده دستی و نوار نقاله خط پردازش زباله وارد آمل شد.

وی از انعقاد قرارداد راه اندازی خط پردازش و تفکیک زباله در مبدا با شهاب خودرو خبر داد و افزود: این قرارداد میان شهرداری آمل و شرکت صنعتی شهاب خودرو با زمانبندی 9 ماهه و در دو فاز منعقد شد.

هاشمی بیان کرد: با توجه به چالش زیست محیطی موجود در محل دفن فعلی زباله (عمارت) ، با اجرای این طرح شاهد کمتر شدن تولید شیرابه حاصل از زباله خواهیم بود، بعد از تفکیک زباله های تر و خشک، زباله های غیر قابل بازیافت جهت دفن به محل مورد نظر انتقال می یابد .

 


 

 

کد مطلب: MTY4MjA5
 

 
کیمیا سامانه