مازندران ایستاده در غبار/نبرد هوای شمال با دود نامعلوم

تاریخ انتشار : یکشنبه - ۲۶ / بهمن / ۱۳۹۹
Share/Save/Bookmark
شاید توقع کمی باشد برای یک استان، اما لزوم یک دستگاه سنجش آلودگی هوا برای مازندران حتمی است، حداقل برای انکه ذهن جامعه هر روز با اظهار نظرهای متفاوت و گاهی بی اساس آشفته نشود.
مازندران ایستاده در غبار/نبرد هوای شمال با دود نامعلوم
 

به گزارش سفیر هراز،

 

آلودگی هوا اسم در ظاهر ناآشنایی که چون غده سرطانی هر روز از دید پنهان ما، در حالی که فکر می کنیم مرگ فقط برای همسایه است رشد می کند و در نهایت هر چند وقت یکبار اوضاع  شدید تر که شد به چند تیتر بسنده می شود.

این مازندران سبز است که نهایت زورش را می زد که نفس بکشد، با دود هزاران کارخانه، ماشین ها که به جرم زیبایی اش مسافران هم امانش نمی دهند و.. اما همیشه مظلوم مانده است، آغوشش را برای کلان شهرها زمانی که از الودگی هوا می نالند باز می کندف اما خود دریغ از یک دستگاه سنجش الودگی هوا که حتی بتوان درصد این الودگی را مشخص کرد.

 چند روز گذشته که مه شدیدی استان مازندران به‌خصوص آمل را فرا گرفته است، این به باور بسیاری از فعالان محیط زیست حاصل از سوخت مازوت در نیروگاه نکا نشئات گرفته است رضویی مدیرکل هواشناسی استان مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار سفیر هراز با اشاره به  مه غلیظ در این چند روز گفت: مازندران نیاز به دستگاه سنجش آلودگی هوا دارد تا میزان آلودگی و دلایل آن و منشا آلودگی آن مشخص تا برای رفع آن اقدام شود.

 وی با بیان اینکه مازندران پتانسیل بالایی در آلودگی هوا دارد، گفت: یک و نیم درصد کاهش هوا و ۱۶ درصد بارندگی کاهش داشته است که نمی گذارد هوارونگی هوایی که در مازندران ایجاد شده با وزش باد و بارندگی از بین بود.

مدیرکل هواشناسی آلودگی هوا را بیشتر در غرب استان خواند و افزود: هر سال باد از غرب وارد استان می شد و باعث جابه جایی و تا حدودی از بین رفتن این وضعیت شده بود.

وی تصریح کرد: اینکه آلودگی هوای آمل را به نیروگاه نکا نسبت بدهیم مانند این است که دلیل آلودگی هوای قم را در تهران بدانیم، نباید تمام تمرکز الودگی هوا را در سوخت مازوت بدانیم، در حالی که 4 و نیم میلیون سوخت چون بنزین، نفت و... مصرف می شود و خودرو ها هر روز افزایش می یابند و انبوه مسافران در هر تعطیلات از جمله دلایلی است که باعث الودگی هوای مازندران می شود.

 

رضائیان رئیس محیط زیست آمل در ادامه عنوان کرد: بخاطر نداشتن دستگاه سنجش آلودگی هوا نمی توان بطور دقیق دلیل این دود را آلودگی ها و یا.. دانست، اما پیگیر دلیل اصلی و علمی آن از سوی استان هستیم.

وی با بیان اینکه بدون دلیل آزمایشگاهی و علمی نمی‌توان نتیجه قطعی داد، عنوان کرد: در شبکه های مجازی علت دود غلیظ در هوا را ناشی از سوخت نیروگاه برق نکا عنوان کردند که با وجود مسافت زیاد تا این شهرستان بعید به نظر می رسد.

رئیس اداره محیط زیست ادامه داد: فعالیت معادن و وجود ریزگردها از جمله دلایل آلودگی هوا در محور هراز است که با موارد قانونی برخورد و مدیریت می‌کنیم .

هر چیزی که که باشد، اما دو چیز کاملا مشخص است، اینکه این روزها مازورت بیشتر در میان تیترهای سیاسی گمشده است و یک اصل که باید ان را جلوی چشمانمان قاب کنیم و آن الودگی هوای مازندران است، هوای مازندران را امروز باید با نگاهی بحرانی تر دید تا کمی برای آن راه حلی در نظر گرفت.

شاید توقع کمی باشد برای یک استان، اما لزوم یک دستگاه سنجش آلودگی هوا برای مازندران حتمی است، حداقل برای انکه ذهن جامعه هر روز با اظهار نظرهای متفاوت و گاهی بی اساس آشفته نشود.

 


 

 

کد مطلب: MTY4MDIx
 
 
کیمیا سامانه