نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس:

برخورد جدی با لابی گری برنج / قیمت تضمینی محصولات استراتژیک براساس قیمت واقعی

تاریخ انتشار : پنجشنبه - ۲۳ / بهمن / ۱۳۹۹
Share/Save/Bookmark
نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت:در یک سال سه میلیون تن وارد کرد درحالی که در سال بیش از 200 هزار تن نیاز نداریم، با این لابی ها برخورد شدیدی خواهیم داشت.
برخورد جدی با لابی گری برنج / قیمت تضمینی محصولات استراتژیک براساس قیمت واقعی
 

به گزارش سفیر هراز،

جلال محمودزاده نائب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در بازدید از شرکت تجارت بین المللی برنج ایران در آمل حوزه کشاورزی را یکی از چالش های بخش صادرات اشاره کرد و گفت: بخاطرتنظیم بازار و افزایش قیمت باید به حفظ صادرات بپردازیم تا بازار را داشته باشیم، به عنوان مثال کشوری مانند ترکیه نقش مهمی در بازار ارمنستان دارد .

وی با بیان اینکه اختلاف تصمیم گیری در بازاروجود دارد، عنوان کرد:  در مجلس دهم تنظیم بازار به وزارت کشاورزی داده شد؛ اما متاسفانه مدتی طول نکشید و به وزارت صمت داده شد و این باعث بروز مشکلات زیادی شده است.

نائب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس یازدهم از مشکلات بازار کشاورزی را مافیای برنج خواند و اظهار کرد: در یک سال سه میلیون تن وارد کرد درحالی که در سال بیش از 200 هزار تن نیاز نداریم،  با این لابی ها برخورد شدیدی خواهیم داشت.

وی چند آیتم را برای صادرات موثر خواند و خاطرنشان کرد: قیمت تمام شده محصول تا بتواند در بازارهای جهانی رقابت کند، کیفیت محصولات کشاورزی، سورتینگ و بسته بندی محصولات از دیگر آیتم های موثر در صادرات است.

محمودزاد در خصوص حمل و نقل و انتقال محصولات گفت: در کمیسیون قیمت تضمینی محصولات استراتژیک قانون را تغییر دادیم؛ در گذشته برای تعیین قیمت کسانی که تعیین می کردند دلسوزی در امر کشاورزی نداشتند؛ اما اکنون تصمیم گیرندگان کارگروه از دل کشاورزی هستند، که تعداد ۳۳ محصول جهت تعیین قیمت تضمینی در کمیسیون کشاورزی ارائه شد و در نهایت براساس قیمت واقعی آن تعیین می شود.

وی با تاکید اینکه امسال توانستیم قیمت گندم از ۴ هزار تومان به ۴۷۰۰ برسانیم و در سال آینده بر روی قیمت برنج هم قیمتی مشخص تعیین کنیم، خاطرنشان کرد: در امر صادرات نیز با مرزهای کشور و کمپانی های دیگر کشور ارتباط برقرار شده تا صادرات دستور کار قرار گیرد.

 نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی از مشکلات صادرات تصریح کرد: حمل و نقل ، رایزنی های بازرگانی و انتقال محصولات مازاد کشاورزی از معضلات صادرات است.

 

 


 

 

کد مطلب: MTY4MDE4
 
 
کیمیا سامانه