نماینده مردم آمل و لاریجان در مجلس:

44 درصد تولید برنج کشور در مازندران/ دولت حمایت کند به خودکفایی می رسیم

تاریخ انتشار : پنجشنبه - ۲۳ / بهمن / ۱۳۹۹
Share/Save/Bookmark
نماینده مردم آمل و لاریجان در مجلس گفت:واردات بی رویه و افزایش 500 برابری نهادها امروز کشاورزان را درگیر کرده است.
44 درصد تولید برنج کشور در مازندران/ دولت حمایت کند به خودکفایی می رسیم
 

به گزارش سفیر هراز،

تمام کارشناسان اقتصادی بر این باورند که صادرات یک کشور نشان از قدرت اقتصادی آن ملت  در عرصه بین المللی است، حضور کالاهای یک سرزمین در فضای بازار بین المللی و گرفتن نبض اقتصاد جهان نشان از وسعت توسعه اقتصادی آن کشور دارد.

امروزه با وجود  گستردگی فناوری اطلاعات و تسهیلاتی که در اختیار صادرکنندگان قرار می گیرد بر کثرت کالاهای صادراتی و رقابت در این حوزه افزوده می شود.

یک قانون بسیار ساده و طبیعی وجود دارد که هرچه صادرات بیشتر باشد،اشتغال بیشتری در داخل ایجاد می شود و درآمدهای مالیاتی دولت نیز رشد میکند و در نتیجه دولت توانایی بیشتری برای فعالیت در بخش های زیرساختی کشور خواهد داشت.

برخی دولت ها برای شرکت های برتر صادراتی امتیازاتی را ارائه می کنند تا انگیزه برای گسترش و رشد تولید افزایش یابد و یا دولت برای محصولات تولید شده در داخل بازار خارجی ایجاد کند.در این زمینه می توان به رویه های دولت ترکیه اشاره کرد که در هر سفر مقامات ارشد آنها به کشورهای خارجی تعداد زیادی از تجار را با خود همراه می کنند تا با زمینه های تجاری و سرمایه گذاری آن کشورها آشنا شوند.

 

سهم بزرگ برنج مازندران

رضا حاجی زاده در بازدید نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی از شرکت تجارت بین المللی برنج ایران در آمل گفت: مازندران با 230 هزار هکتار اراضی۴۴ درصد تولید برنج کشور را بر عهده دارد که سهم بزرگی در کشت برنج است، به همین خاطرانتظار می رود نگاه ویژه تری به این استان شود.

وی با بیان اینکه مازندران ظرفیت بالایی در صادرات برنج دارد، عنوان کرد:اتفاقاتی که در کشورهای اوراسیااتفاق افتاده که خیلی از انها اندازه استان مازندران می شوند؛ اما سالیانه سه میلیون صادرات برنج دارند، علارقم اینکه خودکفایی شده اند، صادرات خوبی دارند.

نماینده مردم آمل و لاریجان در مجلس پیشرفت صنعتی کشورهای توسعه یافته را به امنیت غذایی و حوزه کشاورزی آن کشور دانست و افزود: کارشناسان سیاسی  واقتصادی عقیده دارند که خودکفایی در حوزه کشاورزی م تواند نقش موثری در پیشرفت کشور داشته باشد، با توجه به عضو ناظر مجلس شورای در مرکز تحقیقات کشاورزی کشور شاهد آن هستیم، اتفاقی ممکن در کشور نیافتاده است و از ظرفیت ها نتوانستیم استفاده کنیم، با وجودی که در وضعیت ابر بحرانی در تحریم ها هستیم.

وی با تاکید بر اینکه در امر برنج از ظرفیت لازم استفاده نشده است، خاطرنشان کرد: واردات بی رویه و افزایش 500 برابری نهادها امروز کشاورزان را درگیر کرده است، مازندران در برنج بعد از گندم در عرصه تولید خودکفایی رسیده و در مرحله کشت دوم است، اگرمقداری مورد توجه قرار بگیرند و بسته های حمایتی باشد قطعا به خودکفایی خواهیم رسید.

حاجی پورادامه داد: متاسفانه مسئولان و نمایندگان گذشته در کنار کشاورزان قرار نگرفتند و برخلاف نیاز سرانه مصرف برنج در کشور به واردات بی رویه برنج آن هم در زمان برداشت می پرداختند که این آسیب جدی به تولید برنج کشور می زد و نیاز است در کمیسیون کشاورزی به رفع این مشکل بپردازند.

رقابتی کردن اقتصاد با هدف گسترش صادرات وساماندهی بانک‌ها و موسسات اعتباری در داخل و خارج است؛ چرا که کالای که با قیمت گران و غیر رقابتی تولید می شود نمی تواند جزء صادرات قرار بگیرد و نمی شود با وجود فساد در سیستم اداری منتظر جذب سرمایه‌گذار خارجی بود و یا با وجود سیل قاچاق در کشور امید به تجارت پاک داشت.

نمی توان با این حجم سود این انتظار را از کشاورزان داشت تا به ادامه کشت بپردازند در حالی که با پا گذاشتن در خرید و فروش ها وضعیت مطلوب تری را تجربه کنند..

 


 

 

کد مطلب: MTY4MDE3
 
 
کیمیا سامانه