رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی امل

شخصیت ماندگار مرحوم ایاز در فرهنگ بومی امل/هنرمندان دین بزرگی بر گردن مان دارند

تاریخ انتشار : پنجشنبه - ۰۹ / بهمن / ۱۳۹۹
Share/Save/Bookmark
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی امل گفت:یکی از ویژگی های بارز شخصیتی مرحوم ایاز این بود که سالم زندگی کردند، پیگیر کارها در جهت فرهنگ بومی مازندران بودند،
شخصیت ماندگار مرحوم ایاز در فرهنگ بومی امل/هنرمندان دین بزرگی بر گردن مان دارند
 

به گزارش سفیر هراز،

کمتر هنرمندی در امل است که او را نشناسد، با روحیه خندان و شعرهایش اشنایی نداشته باشد، حشمت الله ایاز املی( بهزاد) هیات موسس انجمن بوم و سرود و هنر طالب املی، موسس اولین انجمن بوم و سرود محموداباد بودند.
اولین ها در آمل، لارگپ، ورف چال و کتاب های در دست چاپ زلف شه، اشعار تبری، مازنی چمر، جلد2 و 3 اولین ها در امل در اثار این هنرمند املی است.

سراینده بیش از پنج هزار بیت شعربومی و برگزاری بیش از هزار برنامه در خصوص فرهنگ بوم مازندران او را لقب پدر شعر بومی امل داده است.
این هنرمند املی به دلیل عارضه مغزی بعد از چند روز بستری صبح امروز درگذشت.

امیر امیرنیا رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی امل در گفتگو با خبرنگار سفیرهراز با اشاره به درگذشت پدر شعر بومی آمل گفت: شخصیت ماندگاری در فرهنگ و اداب و رسوم امل داشتند، فعالیت های ایشان در جهت اعتلای فرهنگ بومی فراموش شدنی نیست، تا سالها این ذائقه پر نخواهد شد.
وی با بیان شخصیت مرحوم ایازه عنوان کرد: شخصیتی چند وجهی داشتند، درزمینه ادبیات بومی، کلاسیک، شعرمحلی و موسیقی محلی فعالیت چشمگیری انجام می دادند، با وجود اینکه سرمایه زیادی نداشتند از داشته ها و ارتباطات خود در  برگزاری برنامه ها استفاده می کردند، مراسماتی جذاب که سالن را پر می کرد .
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی امل  از پژوهش های مرحوم ایاز در زمینه فرهنگ و هنر بومی خاطرنشان کرد: چندین کتاب تالیف کردند که کتاب اولین ها امروز بعنوان مرجع استفاده می شود، این کتاب نه تنها برای نسل های امروز بلکه برای جوان های دیروز نیز تداعی نوستالژی است.
وی ادامه داد: یکی از ویژگی های بارز شخصیتی مرحوم ایاز این بود که سالم زندگی کردند، پیگیر کارها در جهت فرهنگ بومی مازندران بودند، یکی از پیگیرهای او ارش بود که تمام تلاشش را کرد تا ارش را جزء جدانشدنی فرهنگ امل بدانند و تاسیس قطعه هنرمندان در ارامستان امامزاده عبدالله ع که قرار است خانه ابدی خود او نیز شود.
امیرنیا  از خاطره هایش با مرحوم ایاز بیان کرد: این اواخر هر حرفی می خواستند بگویند با شعر می گفتند، در تمام مسائل اجتماعی، تربیتی و.. شعر می گفتند و در خاطر همه ما با شعرها و حرف هایشان خاطره ای خوش گذاشتند.
وی از مراسمات این هنرمند آملی گفت: متاسفانه باش شیوع کرونا نمی توانیم مراسمی درخور مرحوم ایاز برگزار کنیم، متاسفانه سال بدی داشتیم، هنرمندان زیادی از دنیا رفتند، مسلم ذاکر، استاد اولیایی، استاد کرمزاده، خانوم ساغری و .. از دنیا رفتند و نتوانتسیم بخاطر کرونا مراسمی بگیریم، با ایجاد شرایط سفید کرونا در امل یک مراسم برای یادبود این عزیزان خواهیم گرفت؛ چرا که دین بزرگی در گردن هنر این شهرستان دارند.

 


 

 

کد مطلب: MTY3OTk3
 
 
کیمیا سامانه