رئیس کمیته سپك تاكرا مازندران:

پتانسیل بالایی در ورزش مازندران وجود دارد/ میزبان اردوی تیم ملي سپك تاكرا در مسابقات جام فجر هستیم

تاریخ انتشار : جمعه - ۰۳ / بهمن / ۱۳۹۹
Share/Save/Bookmark
رئیس کمیته سپك تاكرا مازندران گفت:مازندران همیشه و از دیرباز نِگين دِرَخشان ورزش کشور بوده و در همه رشته ها جزء مدال از ورزشكارانِ این خِطه انتظاری دیگر ندارند،
پتانسیل بالایی در ورزش مازندران وجود دارد/ میزبان اردوی تیم ملي سپك تاكرا در مسابقات جام فجر هستیم
 

به گزارش سفیر هراز،

ورزش را می توان به عنوان سنگ بنای زندگی سالم در جامعه ماشینی امروز در نظر گرفت، که کم رنگ بودن آن می تواند آسیب های زیادی را به همراه داشته باشد.

از هر رشته ورزشی که نام ببریم، رد پای مازندران را می توان در میادین کشوری و جهانی دید، که با وجود زیرساخت های ناقصی که دارد، توانسته اسطوره سازی کند و این نشان از پتانسیل بالای این استان در ورزش است که می توان آن را الگوی برای جامعه ورزشی کشور دانست.

برخی از افراد به دلیلی علاقمندی عامه جامعه به سمت فوتبال یا والیبال گرایش بیشتری دارند، اما یا بخاطر استعداد جا می مانند و یا رقابت زیاد انان باعث نادیده گرفتن انان می شود که اگر همین استعداد را در گرایش دیگری سرمایه گذاری می کردند موفق تر بودند.

این یک نقطه ضعف محسوب می شود که ما نتوانستیم رشته های جدیدتر یا بهتر بگوییم رشته متنوع تری را در جامعه نهادینه کنیم که نه تنها به سلامت روانی و جسمی جامعه کمک می کند بلکه دروازه های جدیدی را در ورزش در کشور باز می کند و می توانیم در مدال اوری جهانی نیز سکوی برای خود در نظر بگیریم.

یکی از این ورزش های نوین سبک سپك تاكراست که تلفیق جالبی از دو ورزش پر طرفدار والیبال و فوتبال است.

 

آرش قاسم نژاد رئیس سبک سپك تاكرا مازندران در گفتگو با خبرنگار سفیر هراز با اشاره به اینکه مازندران پتانسیل بالایی در ورزش دارد، گقت: مازندران همیشه و از دیرباز  نِگين  دِرَخشان ورزش کشور بوده و در همه رشته ها جزء مدال از ورزشكارانِ  این خِطه انتظاری دیگر ندارند، رشته ورزشي " سپك تاكرا " در مازندران خاص و ويژه هست، این خِطِه می تواند خواستگاه  سپک تاكرا باشد، اما این ماجرا و اين  پتانسیل باید مدیریت شود و با اتحاد و  همدلی و برنامه ریزی درست گام های مثبتِ رو به جلو برداریم.

وی با بیان اینکه مازندران یکی از استان های عالی و مُستَعِد ورزش تاکرا است، عنوان کرد: از سالهای ابتدایی ورودش به این استان يَل خیز  چهره های شاخصی را به سپك تاکرا کشور معرفی کرد که حیرت آور بود و همه سر ذوق آمدند؛ اما  متاسفانه عدم همدلی و هم سویی سبب شده قدرت بی حد و حرف كشور مازندران در دامنه بی توجهی و اختلافات ، از مسیر خود خارج شود.

رئیس کمیته سپك تاكرا مازندران ادامه داد: کرسی و مسئوليت باعث نمی شود برخي از اتفاقات را  پوشش دهیم و اصل ماجرا  را بیان نكنیم،  از لحاظ بازیکن، مربی، داور و بَستَرِ استعداد در مازندران همیشه به عنوان اُلگو و پايلُوت نامیده میشد، ولی آن واقعیت چند صباحی است كه به رویا تبدیل شده اما حالا با تلاش و مديريت صحيح به روزهاي بهتری بر می گردیم.

وی تصریح کرد: در اُردوهاي سالني و  ساحلي کشور می توانیم نماینده داشته باشيم، در رده ي  ملی جوانان و بزرگسالان مربی های برجسته ای داریم و این گواه می تواند سند بی چون و  چراي این ماجرا باشد.

قاسم نژاد رواج ویروس کرونا را سدی برای برنامه های ورزشی دانست و اظهار کرد: بيماري  كُرونا که همه گیر شد همه دنیا را زیر سلطه خود قرار داد، ورزش نیز جدا از اين داستان و ماجراها نبوده، در 2 ماهی كه به عنوان مسئول كميته سپك تاكرا استان مازندران " انتخاب شدم ، در اولین گام از همه اهالی این رشته مشورت گرفتم و سعی کردم راهبردی و با مشاوره گام بردارم.

وی داشتن امکانات را برای پرورش استعدادها ضروری خواند و خاطرنشان کرد: تهیه تجهیزات چون توپ و تور و فراهم ساختن شرايطِ تمريني در سالن هاي ورزشي استاندارد اولویت و دغدغه اصلی ماست.

قاسم نژاد مربیان اموزش دیده را جزء زیرساخت ها و پایه و اساس ورزش حرفه ای خواند و خاطرنشان کرد: آموزشِ مربیان از برنامه هايي است که اجرای ان را شروع کردیم و احتمال میزبانی چند اردوی تیم ملي رشته سپك تاكرا و مسابقات جام فجر را خواهیم داشت،  که مازندران ميزبانِ اين اردو بوده و همچنين در مسابقات ايام گراميداشت دهه فجر پيروزي انقلاب اسلامي تيمي را روانه اين مسابقات به شهر كيش ميكنيم.

وی از  سپک تاکرا گفت: ورزشي  که مالزي کشور ابتدایی آن است و به صورت يك بازي سلطنتي و درباري آن كشور به شمار مي آمد و حدود 500 پانصد سال قبل پايه گذاري شده است، رشته سپک تاکرا که به زبان " مالايي " سِپَك به معني " لَگَد "  زدن است تاکرا در " تايي " به معني " توپ " است و از رشته هاي محبوب " شرق و جنوب شرق آسيا " ميباشد، از جمله كشورهاي " مالزي، تايلند، اندونزي، فيليپين ، هنگ كنگ " در کشور فیلیپین این ورزش را بنام " سیپا یا واليبال با پا " مي نامند ، در واقع اين رشته از طريق تُجارها و بازرگانانِ  آن زمان از كشور " چين " وارد اين كشورها شده است

قاسم نژاد افزود: سپك تاكرا رشته زیاد جدیدی نیست مشتاقان زیادی در کشور و استان دارد ،  امید است کار گروه هایی که با کمیته سپك تاكرا مازندران همکاری دارند  انشالله در حوزه استعدادیابی برنامه های خود را  آماده ميكنند ،  تا در سطح مدارس و جامعه افراد علاقمند را شناسايي و سپس با آماده سازی بسترهای اولیه تمرینات  را با نفرات بیشتری شكل دهيم ،  تا با توفيق پروردگار دوباره همه كشور  مازندران را ببیند و لذت ببرند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: به آینده این رشته خوشبین هستم و یقین دارم با حمایت مدير كل ورزش و جوانان مازندران دکترحسن رنگرز و " دكتر ياسر سلیم بهرامی بزرگوار " و روَساي  ادارات ورزش و جوانان و هيات هاي شهرستاني،  الخصوص حمایت رئیس انجمن كل کشور " جناب آقای سهراب آزاد " و نيز بنیانگذار این رشته " جناب آقای علي فولادی راد"  و با  تلاش خودم و همکارانم روزهای خوشی را رقم بزنیم .

 

کرونا بزرگترین چالش این روزهای جهان تغییر زیست نظام بهداشتی داده وتجربه جدیدی را ایجاد کرده است، هرچند این تجربه گام همه ما را تلخ کرده اما باید در نظر گرفت که با شرایط موجود مراقب سلامت جسمی و روحی مان باشیم که ورزش تنها ابزاری باشد برای سلامت و جسم و روح و برخی هامان چه راحت ان را از خود دریغ می کنیم.

 

 


 

 

کد مطلب: MTY3OTg2
 
 
کیمیا سامانه