انفجار مخزن گاز مایع در لاریجان ۳ قربانی برجای گذاشت

تاریخ انتشار : چهارشنبه - ۱۰ / دی / ۱۳۹۹
Share/Save/Bookmark
به دلیل اختلاف میزان فشار و شدت و حجم گاز مایع با گاز شهری استفاده از مخزن بزرگ گاز مایع برای برای تامین سوخت و گرم کردن منزل از لحاظ استاندارد ایمن نمی باشد و خطرات جانی و مالی به همراه دارد
انفجار مخزن گاز مایع در لاریجان ۳ قربانی برجای گذاشت
 

به گزارش سفیر هراز، در ساعت 21:25 شب گذشته ، هشتم دی ماه 1399، خبر آتش سوزی منزل مسکونی در روستای بوالقلم بخش لاریجان به مرکز پیام اورژانس آمل اعلام شد. بلافاصله تیم اورژانس و هلال احمر به سمت محل حادثه اعزام شدند. این حریق با تلاش نیروهای آتش نشانی ، هلال احمر ، اورژانس و نیروی انتظامی این شهرستان و با همیاری شهرداری گزنک و رینه و دهیاری وانا و بایجان و همچنین نیروهای مردمی اطفاء شد. اما متاسفانه در این آتش سوزی 3 نفر جان باختند.

صانعی رئیس حوزه قضایی لاریجان در گفت و گو با خبرنگار این مجموعه علت این حادثه انفجار مخزن بزرگ گاز مایع عنوان کرد و گفت: روستای بوالقلم فاقد گاز شهری بوده و ساکنان از سوخت هایی نظیر نفت و گازوئیل استفاده می کنند.

وی ادامه داد: یک زوج تهرانی بعد از به وجود آمدن مشکلات فنی در اتصالات مخزن بزرگ گاز مایع که به صورت غیر متعارف برای تامین سوخت و گرم کردن منزل خود استفاده می کردند به تعمیرکار آملی تماس گرفته و از وی درخواست تعمیر اتصالات را کردند.اما در حین تعمیر در اثر اولین انفجار مخزن گاز بخشی از منزل مسکونی آتش گرفته و این 3 نفر به سمت پنجره آشپزخانه فرار کرده تا از ان طریق از منزل خارج شوند اما به دلیل وجود حفاظ های آهنی نتوانستند از محل حادثه خارج شوند و در اثر انفجار دوم در همان منزل جان باختند ومورخ دهم دی ماه نیز برای تشخیص علت تامه فوت به پزشکی قانونی ساری ارجاع داده شد.

رئیس حوزه قضایی لاریجان با بیان اینکه استفاده از مخزن بزرگ گاز مایع برای برای تامین سوخت و گرم کردن منزل به هیچ عنوان مجاز نبوده و خطرات جانی و مالی به همراه دارد گفت : میزان فشار و شدت و حجم گاز مایع موجود در مخزن با گاز شهری متفاوت است و از لحاظ استاندارد ایمن نمی باشد. متاسفانه برخی از افراد به این نکات توجه نمی کنند و حداقل درخواست ما از این افراد این است که برای حفظ سلامتی و نجات جان و مال خود از کسانی که تخصص این کار را دارند کمک بگیرند.

جمشید نیکزاد رئیس هلال احمر شهرستان آمل نیز در خصوص پیشگیری و مهار کردن احتمالی حریق عنوان کرد: تمامی افرادی که در نقاط دوردست و بالا دست زندگی می کنند باید حد اقل یک کپسول آتش نشانی داشته باشند تا در زمان لزوم از آن استفاده کنند.

وی ادامه داد: همچنین باید بر اساس استاندارد درب های منازل به سمت بیرون باز شود تا در زمان بروز حادثه با فشار دادن و ضربه زدن به درب بتوان راحت خارج شد.

رئیس هلال احمر شهرستان آمل در پایان به باریک بودن جاده های ییلاقات و صعب العبور بودن در مواقع بحرانی اشاره کرد و گفت: از دهیاران و مسئولان ذیربط درخواست می کنم که با اجرای طرح هادی عرض کوچه ها را گسترش دهند تا در زمان بروز حوادث خودروهای امدادی بتوانند با سرعت عمل بیشتری امدادرسانی کنند. همچنین حداقل یک ایستگاه آتش نشانی آب را از انشعاب اصلی روستا را تهیه و جهت اطفاء حریق در مناطق صعب العبور قرار دهند تا در زمان حادثه از آن استفاده کنیم.

 


 

 

کد مطلب: MTY3OTM1
 
 
کیمیا سامانه