رئیس اداره پست آمل:

پیشرفت پست همسو با تکنولوژی جهانی/تاثیر پست بر بازار تجارت الکترونیک

تاریخ انتشار : پنجشنبه - ۱۷ / مهر / ۱۳۹۹
Share/Save/Bookmark
از سه هزار سال پیش در سلسله هخامنشیان نخستین تشکیلات منظم پست با عنوان چاپار پا به عرصه گذاشت و تا به امروز با تمام فرازو نشیب ها هنوز خدمت رسانی می کند و در هر دوره توانسته خود را با تکنولوژی همسو سازد.
پیشرفت پست همسو با تکنولوژی جهانی/تاثیر پست بر بازار تجارت الکترونیک
 

به گزارش سفیر هراز،

نامه ها به انتظارهای زیادی پایان می دهند، حجم زیادی غم، شادی، هیجان در چند برگ نامه نهفته است، پسیچی ها بسیاری از لبخندها و اشک ها را با خود حمل می کنند، مرهم رازی اند که انسان های  که در لابه لایی از دلتنگی معشوقه شاش می گویند، از دوری فرزند، از شادی یک اتفاق، از بی تابی های روزمرگی... کلماتی که چشم های مشتاق زیادی را به اغوش می کشند، هر پستچی از انجام 3 هزار سفر جلوگیری می کند.

از سه هزار سال پیش در سلسله هخامنشیان نخستین تشکیلات منظم پست با عنوان چاپار پا به عرصه گذاشت و تا به امروز با تمام فرازو نشیب ها هنوز خدمت رسانی می کند و در هر دوره توانسته خود را با تکنولوژی همسو سازد.

 

تاخت و تاز پست همسو با تکنولوژی

شاید در نگاه اول اینطور تصور شود که پست با وجود روی کارآمدن اینترنت، ایمیل، پیامک، تماس های تصویری جایگاه خود را در جهان از دست داده باشد، اما پست بخوبی توانست  با بستر سازی، خود را با تحولات روز وفق دهد و امروز دوشادوش تکنولوژی  پیشرفت شگرفی داشته باشد، بطوری که بسیاری از شرکت ها و فعالیت ها وابستگی زیادی به پست هستند.

قدرت الله بوداغی مالی دره، رئیس اداره پست آمل در گفتگو با خبرنگار سفیرهراز گفت: اداره پست در کشورهای پیشرفته به عنوان واسطه خدمات برای همه صفوف و سازمان های مختلف  بخوبی توانسته در رشد و پیشرفت آنان موثر باشد .

وی با بیان اینکه شاخصه سرانه ترافیک کشورها در حوزه پست، نشان از عملکرد آنان است، عنوان کرد: با بررسی های انجام شده سرانه ترافیک در آمریکا هزار ، در اروپا 600 و در ایران 12 است و این نشان می دهد پست به پیشرفت کشورها تاثیر بسزایی دارد و باید از این پتانسیل استفاده کنیم.

 

پست نیازمند فرهنگسازی

رئیس اداره پست آمل ادامه داد: سرانه کشورمان بسیار پایین است؛ چرا که فرهنگ سازی نشده است، مسئولین باید برای فرهنگسازی از ادارات خود شروع کنند که این می تواند به بارترافیک و به صرفه بودن وقت کمک زیادی کند.

وی خدمات پست را فقط در اداره پست مرکزی ندانست و اظهار کرد: در نقاط مختلف شهرستان و در روستاها پیشخوان وجود دارد که خدماتی را ارائه می کنند و البته شبکه مویرگی پست در سطح کشور حتی در مناطق صعب العبور از توانمندی اداره پست است که نشان از ارتباط گسترده آن دارد.

بوداغی تصریح کرد: اداره پست بیش از 100 نوع خدمت ارائه می کند، هیچ  طرح ملی نمی بینید که در آن پست دخیل نباشد، مثلا در گذشته توزیع کالا برگ و امروز توزیع کارت سوخت، کارت ملی و.. است.

وی با تاکید اینکه عملکرد اداره پست را با 4 شاخص در نظر می گیریند،خاطرنشان کرد: درامد، کیفیت، هزینه و ترافیک از شاخصه های عملکرد اداره پست است که در آن در سه شاخصه وضعیت خوبی داریم .

رئیس اداره پست آمل فعالیت این اداره را در امانت بطور متوسط 300 فرقه در روز خبر داد و افزود: بطور متوسط یک هزار و 500 مرسوله صادره  و 2 هزار مرصوله وارده داریم.

وی پیشرفت پست را همسو با تکنولوژی جهانی خواند و  بیان کرد: امروزه پست از شکل سنتی درآمده و گام به گام با فناوری روز حرکت می کند، با نیاز مشتری به سرعت در حال تغییر است و توانست  با فناوری روز دنیا جلو بیاید.

 

پست در مسیر توسعه

بوداغی مالی دره از 25 قرارداد تجاری فعال در امل گفت و یادآور شد: در زمینه فعالیت های تجاری هر تولیدکننده ای که بخواهد در بازار الکترنیک، کالا و خدمات خود را بفروش می رسانند، در بازار تجارت الکترونیک قرارداد یک ساله می بندند، پنلی ایجاد می شود، مشتریان خرید مورد نظر را انجام داده و زمانی که درخانه آنان کالا به دستشان می رسد هزینه اداره پست و خریدشان را پرداخت می کنند، ثبت نام در بازار تجارت الکترونیک رایگان است.  

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر با وجود شیوع بیماری کرونا پست کمک بزرگی به جامعه کرده است، داروهای تامین اجتماعی بصورت پست به بیماران داده می شود، خریدهای اینترنتی بیشتر شده است، هرچند بسیاری از کشورهای تمام خریدها را  اینترنتی و بصورت  پست انجام می دهند و مگر در موارد ضروری از خانه بیرون نمی ایند .

رئس اداره پست در پایان اظهار کرد: از مسئولین انتظار می رود که در فرهنگسازی پست در جامعه همکاری کنند تا بیش از پیش خدمات پست در میان افراد نهادینه شود و از آن استفاده کند.

 

بسیاری از شغل ها هستند که با گذر زمان، غبار تکولوژی بر انان سایه افکنده و یا به دست فراموشی سپرده می شوند و یا کمرنگ به کار خود ادامه می دهند، با وجودی که در ظاهر نامه اولین چیزی است که بعد از شنیدن پست به ذهن ما می رسد و باید با وجود اینکه از نامه کم استفاده می شود، سرنوشت دیگر شغل های این چینی سپرده می شد، اما پست توانست با کمی انعطاف پذیری  و نوآوری این خلل را برطرف کند و گزینه انتخابی مشتریان باقی بماند.

 

 

 


 

 

کد مطلب: MTY3Nzkx
 
 
کیمیا سامانه