پژوهشگر حوزه مهندسی کشور :

مغفول ماندن شایسته گزینی دردی برای نخبگان

تاریخ انتشار : یکشنبه - ۱۶ / شهریور / ۱۳۹۹
Share/Save/Bookmark
پژوهشگر حوزه مهندسی کشور گفت:مهمترین درد و رنج نخبگان کنونی جامعه این است که شایسته گزینی مغفول مانده و فقط درگیر القاب پرتی شده ایم که جز هزینه برای نظام هیچ عایده ای برای ما ندارند.
  مغفول ماندن شایسته گزینی دردی برای نخبگان
 

به گزارش سفیر هراز،روزبه مفیدیان عضو ارشد پژوهشکده فناوری نانو و قطب علمی نانو در آب کشور در گفتگو با پایگاه خبری سفیر هراز؛ با اشاره به لزوم بکارگیری نخبگان در بدنه مدیریت جامعه افزود: در کشورهای پیشرفته و به اصطلاح توسعه یافته تیم مدیریتی متشکل از نخبگان با حقوق و مزایای مشخص گردهم جمع می شوند تا مشکلات مربوط به حوزه تخصصی خود را حل کنند. به عنوان مثال در کشور آلمان برای حل یک پروژه فاضلاب و استشمام بوی بد در بخشی از شهر گوتنبرگ آلمان یک تیم متشکل از مهندسان زبده عمران و شیمی و محیط زیست با بودجه مصوب ایالت راینلند تشکیل شد و این پروژه در کوتاهترین زمان ممکن و به بهترین شکل ساختاری حل و فصل شد و نتایج موفق این طرح در روزنامه ها و مجلات محلی بازتاب‌گسترده ای پیدا کرد.
مشاور سابق بنیاد نخبگان با اشاره به تلاش های صورت گرفته در‌ مورد احداث سد فینسک و مدل های مشابه خارجی گفت: رویه ای که دولت در احداث سد فینسک بکار گرفته است از دو جهت بسیار معیوب و ساختارشکن است. ما بجای‌اینکه ابتدا از نخبگان و صاحب نظران متخصص در خواست کنیم که برای بررسی معظلات بوجود آمده در حوزه آب آشامیدنی و آب مورد نیاز برای بخش صنعتی سمنان فکری بکنند، بی درنگ مردم منطقه را وارد یک چالش جدی کرده ایم؛ در صورتی که این موارد باید از قبل کارشناسی می شد و‌ بازخوردهای‌مثبت و منفی آن در روزنامه ها و رسانه های تصویری به اطلاع عموم می رسید و آنگاه هیچکس توان مخالفت با این تصمیم را نداشت بلکه شاید بسیاری از اهالی منطقه وقتی از اثرات خیر و نقاط مثبت طرح آگاه می شدند با دولت همسو شده و به کمک پیمانکاران می آمدند.
مفیدیان اضافه کرد: در استان مازندران نخبگان و مستعدین بسیاری وجود دارند و قریب به ۴۰ درصد از دانشمندان یک درصد برتر جهان مازندرانی هستند، اما متاسفانه ما جز استفاده ابزاری از اینها هیچ بهره برداری صحیح و کاربردی از این برندهای علمی و مفاخر استان انجام نداده ایم.
پژوهشگر حوزه مهندسی کشور با ایراد از ساختار‌ مدیریتی حاکم بر استان ادامه داد: امثال پروفسور جهانشاهی ها، پروفسور فرهادی ها و پروفسور دومیری ها در کجای مدیریت استان قرار دارند؟ چرا نباید از این دانشمندان زبده که هر یک قادر به حل حداقل یک گره اساسی مدیریت شهری هستند استفاده کنیم؟ با نخبگان دهه پنجاه چه کردیم که بخواهیم با نخبگان دهه شصت تکرار کنیم؟
وی از رنج نخبگان به عنوان عامل کوچ نخبگان نام برد و تصریح کرد: مهمترین درد و رنج نخبگان کنونی جامعه این است که شایسته گزینی مغفول مانده و فقط درگیر القاب پرتی شده ایم که جز هزینه برای نظام هیچ عایده ای برای ما ندارند. دکتر مفیدیان با اشاره به اینکه مدیریت غیر علمی دانشگاه ها سبب دلزدگی دانشجویان و دانشگاهیان شده تاکید کرد: ریاست دانشگاه ها باید فردی صرفا علمی و در کنار آن مدیر نخبه و جوان باشد تا راه حل مشکلات علمی را بداند و درک کند و از ظرفیت جوانان نخبه به نفع پیشبرد جامعه دانشگاهی استان استفاده کند. عضو هیئت علمی ممتازی که بالای سر خود یک آدم علمی ضعیف را می‌بیند یا باید بسوزد و بسازد و در این وضعیت حل شود یا اینکه او هم همانند دانشجویانش رخت مهاجرت برکند.

 


 

 

کد مطلب: MTY3NzE0
 
 
کیمیا سامانه