فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی شهرستان آمل :

کشف 60 تن قاچاق چوب در دو ماه اخیر/ امل بزرگترین مسیر ترانزیت قاچاق چوب شمال

تاریخ انتشار : جمعه - ۱۴ / شهریور / ۱۳۹۹
Share/Save/Bookmark
سالانه حداقل بین 2هزار و 500 تا 3 هزار متر مکعب قاچاق در کشور از جنگل‌های شمال صورت می‌گیرد که شاید بزرگترین دلیل آن کمبود نیرو و امکانات لازم در جنگل بانی است که به مرگ این سرمایه ملی می انجامد.
کشف 60 تن قاچاق چوب در دو ماه اخیر/ امل بزرگترین مسیر ترانزیت قاچاق چوب شمال
 

به گزارش سفیر هراز،

خشکاندن مرداب ها و آبگیرها، خشکسالی، آفات، قاچاق چوب، چرای بی‌رویه دام، جنگل تراشی با هدف تصرف محدوده تراشیده شده به عنوان زمین کشاورزی، تصرف غیرقانونی و پدیده زمین‌خواری ، بهره برداری مفرط صنایع چوب و کاغذ بدون جایگزینی مناسب  و قاچاق چوب از عواملی است که جنگل های شمال را تهدید به مرگ می کند.
آنچه نگران کننده است رشد تخریب صعودی جنگل هاست، به گونه‌ای که مساحت جنگل‌های شمال کشور از 3 میلیون و 200هزار هکتار به یک میلیون و 900 هزار هکتار کاهش پیدا کرده است.
وجود بیش از 300 کارگاه چوب بری در آمل تصویر واضحی از تخریب جنگل ها است؛ سالانه حداقل بین 2هزار و 500 تا 3 هزار متر مکعب قاچاق در کشور از جنگل‌های شمال صورت می‌گیرد که شاید بزرگترین دلیل آن کمبود نیرو و امکانات لازم در جنگل بانی است  که به مرگ این سرمایه ملی می انجامد.
شاید بتوان بخش مهمی از علل تخریب جنگل ها راتغییر کاربری در این عرصه دانست که با وجود مشکلات اقتصادی، اجتماعی و نابسامانی های کلان در بخش های کشاورزی و صنعت به وجود آمده است؛ اما نبودن زیر ساخت های لازم برای حفاظت از جنگل، عدم توجه مسئولین  به این سرمایه ملی و خلاء های قانونی جزء لاینفک و مهم نابودی جنگل ها به شمار می رود.

محمدرضا عباس زاده در گفت و گو با خبرنگار سفیرهراز با اشاره به اینکه  آمل بزرگترین مسیر ترانزیت قاچاق چوب شمال کشور است، گفت: طی چند سال اخیر با توجه به طرح تنفس جنگل و اجرای ان  در چند سال اخیر و غیر قانونی بودن قطع درختان هیرکانی شود، تنها معضل قاچاق و تصرفات غیرقانونی است که تصرفات کم انجام می شود.
وی با بیان اینکه نظارت زیادی در راهها ایجاد شده است، عنوان کرد: به تقویت ایستگاه بازرسی در بایجان پرداختیم که دو نیرو داشت و با برنامه ریزی و هماهنگی 5 سرجنگل بانان در مناطق دیگر شهرستان به همراه نیروهای انان هر کدام 24 ساعته به کشیک می پردازند و نظارت شدیدی در منطقه ایجاد کرده اند که به همین خاطر کمتر ریسک می کنند.
فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی شهرستان آمل ادامه داد: با هماهنگی نیروهای حفاظتی اداره کل در راههای دیگر مانند فیروزکوه نیز نظارت بیشتری شده است تا با از بین بردن  بازار به قطع این قاچاق بپردازیم.
وی 90 درصد چوب الات کشف شده را برای درختان خارج از شهرستان دانست و اظهار کرد: قطع درختان که از مناطق عباس آباد تا گرگان از جاده هراز عبور می کنند و به همین خاطر بیشترین کشفیات در این شهرستان است؛ البته آمل بیشترین کارگاه های چوب بری را نیز داراست.
عباس زاده از کشف 60 تن قاچاق چوب در دو ماه اخیر در آمل خبر داد و افزود:  15 خودرو نیسان و 3 فقره کامیون توقیف شدند که مجازات آنان برابر قانون کالای قاچاق به تعزیرات معرفی می شوند و برابر تعرفه از یک تا سه برابر کالا جریمه می شوند؛ البته برای قطع درختان به داگاه معرفی می شوند و از هر اصله درخت درجه 2، 5 میلیون جریمه خواهند شد.
وی با تاکید اینکه هر حمل چوب باید مجوز داشته باشد، خاطرنشان کرد: هر گونه حمل چوب آلات نیاز به مجوز دارد، حتی اگر درختان باغ خود و یا درختان فضای سبز شهری باشد برای حمل باید از اداره منابع طبیعی مجوز دریافت کند.
فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی شهرستان آمل از کشف بیش از 20 تن چوب دپو در شهرستان خبر داد و ادامه داد:با همکاری منایع طبیعی نور دو انبار دپو چوب در امروز کشف شد.
وی تصریح کرد: این چوب های کشف شده برای سیر مراحل قضایی به اداره برده می شود و بعد از آن طبق فراینند قانونی به مزایده گذاشته می شود.
مهم‌ترین عامل تضمین‌کننده حیات سالم انسان ها و پایداری محیط‌زیست جنگل ها هستند که نمی توان آنان را نادیده گرفت وباید بیشتر به ان توجه کرد چرا که حیات ما وابسته به این سبز پوشان مهربان دارد.
حفظ یک شاخه از این درختان مدیون زحمت های جنگلبانان است تقویت جنگل‌بان، محیط‌بان و یگان حفاظت باعث کاهش قاچاق و تخریب جنگل ها خواهد شد.
کمبود نیروهای حفاظتی و خلاءهای قانونی بیشماری که وجود دارد قاچاق را مسئله جدی قرار داده که نباید به این گونه برای مسئولان شهری عادی به نظر برسد و آن را نادیده قرار دهند.

 


 

 

کد مطلب: MTY3NzA5
 
 
کیمیا سامانه