بانوی کارآفرین آملی:

ورود اقتصادی روستاها به پرورش گل و گیاه زینتی/ توجه سلیقه جامعه شرط موفقیت در بازار

تاریخ انتشار : سه شنبه - ۲۷ / خرداد / ۱۳۹۹
Share/Save/Bookmark
ورود اقتصادی روستاها به پرورش گل و گیاه زینتی/ توجه سلیقه جامعه شرط موفقیت در بازار
 

به گزارش سفیر هراز،

در پیشینه ی ما توجه و علاقه خاصی نسبت به گل و تقدیم دسته گل وجود  دارد ،که یکی از  قدیمی ترین سندها در این رابطه به گل و غنچه‌های دست داریوش در سنگ‌نگاره‌های تخت جمشید است ،که بیشتر از دوهزار و 500 سال قدمت دارد ،البته تقدیم گل در ایران قدمت طولانی تری دارد به قدری است که نمی‌توان به‌طور مشخص و دقیق، مبداء آن را یافت ،پس از اسلام نیز گل و دسته گل حرمت و اعتبار خود را نه‌تنها نزد مردم حفظ کرد، بلکه ارجمندتر نیز شد و این آیین از ایران به اروپا سرایت کرد و امروزه بعنوان یک رسم در اروپا قرار گرفت.

مصرف گل در هر کشوری نشان از رفاه و شادابی در آن جامعه است ، جامعه ای که مردمان احساس خوبی نسبت به هم دارند واین حس را با هدیه دادن گل به هم اشاعه می دهند و در اینجا باید یادآور شویم که سرانه مصرف گل در اروپا 80 تا 100 شاخه است و در کشوری چون هلند به 150 شاخه نیز می رسد ،اما  سرانه مصرف گل در ایران در حالت خیلی خوشبینانه به 10 شاخه نیز نمی رسد.

لبخندی که بعد از تقدیم گل بدست می آید و یا محیطی که در آن گل  و گیاه وجود دارد ، باعث نفوذ  رفتارهای مثبت و تغییر رفتارهای منفی  و افسردگی می شود ؛ قدرت انرژی و احساسی که یک گل ،بعنوان یک موجود زنده به انسان منتقل می کند قطعا در گل های مصنوعی وجود  نخواهند داشت. 

جدای از ارتباط روحی  که با گل خواهیم داشت ،پرورش گل می تواند یکی از استوانه های اقتصاد مقاومتی باشد ،چرا که پرورش گل و گیاه در ایران امری بومی است و ظرفیت های زیادی دارد که می تواند به راحتی به رونق اقتصادی کمک کند و از دغدغه های معیشتی مردم بکاهد.

 

صنعتی که سالانه در دنیا بالای 20 میلیارد دلار گردش مالی دارد، چرا کشورمان از آن سهم اندکی داشته باشد در حالی که پتانسیل و ظرفیت بالای در این خصوص دارد و توجه به این صنعت ،کمک به اشتغال کارگر و کشاورز ایرانی و روند خوبی در چرخه اقتصادی است و کمک به سر پا نگهداشتن یک حرفه ملی می باشد.

محدثه عباسپور در گفتگو با خبرنگار سفیرهراز با اشاره به  پرورش گل و گیاهان زینتی در مازندران گفت: در چند سالی که پرورش گل و گیاه زینتی وارد اقتصاد روستاها شده است، توانسته در زندگی اهالی روستا تاثیر به سزایی داشته باشد.

وی با بیان اینکه در چند سال اخیر در تولید گل و گیاه زینتی موفقیت های چشم  گیری داشتیم، عنوان کرد: ابتدا برای تهیه گل وگیاه به عباس آباد یا محلات مراجعه میکردیم، اما امروزه این دو تا شهر برای خرید به اینجا می آیند.

این کارآفرین تصریح کرد: روشی که ما برای این تولید استفاده کردیم به این صورت بوده است که در ابتدا شرایط بازار و  درخواست گلهای جدید از طریق پیج ها و تقاضا دقت کردیم و از این رو با توجه به سلیقه جامعه  جدیدترین ها و پرمتقاضی ترین ها را برای گلخانه استفاده کردیم که بازار خوبی هم داشته باشد.

وی ادامه داد: مثلا از گل زاموفیلیا توانستیم در یک سال در یک فضای ۲۰ متری از گلخانه حدودا ۸۰ میلیون فروش داشته باشیم.

عباسپور به روز بودن را شرط اصلی در بازار فروش گل و گیاه خواند و اذعان کرد: برای تولید گل و گیاه سنجیده عمل کردن مهم و اساسی است، اینکه با شرایط بازار کاملا آگاهی و هماهنگ باشید؛ در غیر اینصورت به مشکل خواهید خورد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: از نظر علمی گل و گیاه در منزل با گرفتن انرژی منفی اتاق و تولید اکسیژن نقش مستقیم برای اهالی خونه دارد که هیچ ابزاری در منزل این کارایی را نخواهد داشت.

 


 

 

کد مطلب: MTY3NTI2
 

 
کیمیا سامانه