قتل رومینا از نگاه کارشناسی:

رومینا قربانی روشنفکران غربزده/ میترا استاد تا رومینا اشرفی، تراژدی که ادامه دارد

تاریخ انتشار : شنبه - ۱۰ / خرداد / ۱۳۹۹
Share/Save/Bookmark
ای کاش نمایندگانی که برای تصویب سند 2020 دست و پا می سوزانند، سه دوره کودکان این مرزو بوم را معطل تصویب لایحه اطفال و نوجوانان نمی کردند.
رومینا قربانی روشنفکران غربزده/ میترا استاد تا رومینا اشرفی، تراژدی که ادامه دارد
 

به گزارش سفیر هراز،

چند وقتی است که خبر تلخ مرگ رومینا تمام فضای مجازی و حقیقی را تحت تاثیر قرار داده است، مرگ دردناکی که توسط پدر رقم خورد و نگذاشت رومینا طعم چهارده سالگی را بچشد.

 هر کسی براساس چیزهای که شنیده آن را تفسیر و حکم داده است و در این بین رسانه های خارجی هم کم موش ندوانده اند، قرض از این گزارش حکم صادر کردن نیست که هر کسی به راحتی بدون در نظر گرفتن شرایط می تواند به راحتی صادر کند و پدر، بهمن، قاضی و یا هر شخص دیگری را مهر مقصر بزند که  البته ما نیز آنان را در این واقعه بی تقصیر نمی دانیم؛ چرا که هر چقدر دختر مرتکب اشتباهی شد، اما تاوانش مرگ نبود و یا پسری که دختری در این سن و سال را با وعده وعیدها، خام می کند و یا با انتشار عکس هایش، روحیه پدر را آشوب تر می کند، چقدر می تواند در این قتل سهیم باشد، رسانه ها، سلبریتی ها، قوانین، افکار عوام فریبانه، آموزش وو پرورش، فرهنگ سطحی جامعه و خود دختر که راه درستی انتخاب نکرده است و چند درصد این قتل و یا بهتر بگویم این قبیل قتل ها سهیم هستند.

تراژدی رومینا

همه می دانیم که رومینا اولین دختری نیست که این اتفاق برایش افتاده و آخرین دختر نیز نخواهد بود، روزانه صدها زن در دنیا اسیر باورهای غلط می شوند، که کشورمان نیز در این بین مستثنی نیست، در این گزارش هدفمان کم شدن این اتفاقات تلخ است که روحیه انسانیت را آشفته می کند.

مریم رضا زاده در گفتگو با خبرنگار سفیرهراز با اشاره به اینکه رومینا در شرایط سنی حساسی بود، گفت: سن بلوغ مرحله بحرانی در زندگی افراد است که ما بین کودکی و بزرگسالی را در برمی گیرد، دوره گذر، که زیربنای زندگی بزرگسالی فرد است و اوج آن 13 تا 15 سالگی است.

وی با بیان اینکه دوره بلوغ فرد باید مهارت هایی کسب کند، عنوان کرد: در این مرحله افراد باید بتوانند یاد بگیرند هویت مستقل داشته باشند و این با کمک والدین، آموزش و پروش و جامعه خواهد بود، هر چقدرفرد این دوره با کیفیت خوبی عبور کند، قطعا تمصیمات اشتباه و مشکلات روحی کمتری در آینده خواهد داشت.

 

خانواده را گرم کنید

این روانشناس تصریح کرد: خانواده که نخستین و مهم ترین کانون زندگی هر فرد است، تاثیر بسزایی در ایجاد شخصت او دارد، فردی که در خانواده محبت نمی بیند، به سمت افراد بیرون کشش پیدا می کند و با هر ابراز علاقه ای، تحت تاثیر قرار می گیرد، که اگر از طرف جنس مخالف باشد طبیعا شدت بیشتری خواهد داشت.

وی نداشتن اموزش والدین را یکی از عوامل مشکلات اخلاقی در دوره نوجوانی و جوانی خواند و خاطرنشان کرد: برای استفاده از یک لوازم برقی ساده به راهنمای آن رجوع می کنیمف اما برای تربیت فرزندانمان گمان می کنیم همه چیز را می دانیم، حتی بسیاری از خانوادههای تحصیل کرده هم حاضر نیستند در صوت بروز مشکل به مشاور مراجعه کنند و این آسیب جدی به خانوده و طبعا جامعه خواهد زد.

رضازاده ادامه داد: باید بدانیم که مهارت های زندگی، ارتباط با فرزندان، کنترل خشم، اعتماد بنفس، مهارت های هستند که می توانیم یاد بگیریم و این ها هستند که نوجوانان را برای دوره جوانی و میانسالی تضمین می کنند.

همه در قتل رومینا سهم هستیم

وی با تاکید اینکه حذف صورت مسئله دلیل بر درست شدن مشکل نیست، اظهار کرد: روزانه اتفاقات مشابه مانند رومینا می افتد و شاید یکی مانند این حساسیت جامعه را بر می انگیزد، اتقاقاتی که در حیوان آزاری و خشنونت های از این دست بسیار مشاهده می کنیم، اما راه حلی در نظر نمی گیریم.

 

لیلا فرجی در گفتگو با خبرنگار سفیرهراز با اشاره به اینکه چقدر جامعه در قتل رومینا سهیم است، عنوان کرد: خانواده با دریغ کردن محبت، کم شدن محور های دینی و معنویت در مدرسه و خانواده، تلوزیون با نمایش دادن عشق های خیابانی، نداشتن مشاورین برای خانوادهها در قتل این دختر نوجوان سهیم هستیم.

وی ادامه داد: ابزار قتاله را کسانی به دست پدر دادند که با تزریق بی بند و باری ادعای روشنفکری را در سر جوانان ترویج می دهند، عشق های خیابانی و ادم های اشتباهی را عش های ارمانی جلوه می دهند، لیبرال های غرب زده ای که تا چند روز قبل مخالف اعدام بودند و امروز حرف های دیگری می زنند.

 

زنان قربانی روشنفکری غربزده

این کارشناس مذهبی تصریح کرد: کسانی که ازادی و مقام زن را به حضور در ورزشگاه و نداشتن حجاب بسنده کرده اند، امروز نقش بزرگی در این قتل دارند، بخاطر این روشنفکری و حقارتی که برای زن ترسیم کرده اند، زنان زیادی قربانی شده اند.

وی سرنوشت رومینا را حاصل روشنفکری غربزده خواند و اظهار کرد: رومینا با انتخاب اشتباه و مسیر نادرست، راه حلی برای مشکلات خود برگزید که شاید اتفای که با فرار برا او می افتد کم از کشتنش نبود.

این استاد دانشگاه خانواده و جامعه زمینه ساز این قبیل معضلات اجتماعی دانست و تاکید کرد:  خانواده باید شرایطی را فراهم کند تا فرزندان بتوانند مشکلات خود را به راحتی مطرح کنند، در این زمینه احادیث زیادی داریم و ائمه الگوی روشنی برای ما خواهند بود که متاسفانه کمتر به ان توجه می کنیم.

وی قتل رومینا توسط پدرش را عدم کنترل خشونت و فشار جامعه بیان کرد و افزود: اینکه برخی می گویند، پدر دخترش را کشت، بخاطر اینکه در اسلام ولی قصاص نمی شود؛ فکر سطحی نگری است، قتل های بسیاری در کشور رخ می دهد با وجودی که حکم انان قصاص است.

فرجی به واکنش جامعه به این قتل اشاره کرد و افزود: جامعه نمی تواند نسبت به این حجم از خشونت بی تفاوت باشد، البته وجود فضای مجازی و واکنش افکار عمومی به اتفاق می تواند برای جامعه تلنگری باشد تا نسبت به خانواده و فرزندان توجه بیشتری داشته باشد و کمبودها را برطرف کند.

خلاء ها را مدیریت کنید

حد فاصل میان کلانتری تا خانه، خانواده  تا دوستان، خشونت تا گفتگو، فرار تا ماندن ، همه بستگی به تصمیمات ما دارد، اگر رومینا با آن پسر دوست نمی شد، اگر بهمن کمی مراعات مسائل اجتماعی را می کرد، اگر قاضی به مددکار ارجاع می دهد، اگر پسرش می توانست خشمش را کنترل کند و ای کاش های زیادی که اگر می شد، رومینا 14 سالگی اش را می دید و همه اینها نشان از خلاء های زیادی دارد که مدیریت کنترل خشم، مدیریت روابطمان، مدیریت تصمیم گیری و ... داریم.

وقتی ورود زنان به استادیوم، مطالبه تساوی زن و مرد شد، از این همه استدلال های بزک کرده عاقبت تلخ دختران زیادی را دیدم که اسیر این امواج شده اند، ای کاش به جای رواج چهارشنبه های سفید و خلاصه کردن آزادی زن به روسری، هویت مستقل شدن را فریاد می زدند.

ای کاش همین روشنفکرانی که تا دیروز هشتگ نه به اعدام دم می زدند، کمی روی فرهنگ های غلطی که در جامعه رواج دارد، تمرکز می کردند.

ای کاش نمایندگانی که برای تصویب سند 2020 دست و پا می سوزانند، سه دوره کودکان این مرزو بوم را معطل تصویب لایحه اطفال و نوجوانان نمی کردند.

 

تکرر تکرار

 

ای کاش سلبریتی های ما که با هر تغی به توق خوردنی بیانیه صادر می کنند، برای یکبار هم که شده زندگی درخور بانوی ایرانی تجویز کنند، الگوهای که در دین و کشورمان نه تنها کم نیستند، بلکه کامل اند و با تکیه بر زندگی آنان نه دختری به بهانه کمبود محبت وارد رابطه ای نادرست می شود و نه پدری راه خشونت را در پیش می گیرد؛ آنچه امروز در قتل رومینا دیدیم و هر بار در لباسی دیگر تکرار می شود، ریشه در افکاری دارد که باید از ذهن جامعه پاک شود و به جای ان افکار دینی و الگوهای مناسب جایگزین شود، در غیر این صورت دیروز میترا استاد و امروز رومینا و عاقبت این تکرر تکرارها چیزی جز افسوس نخواهد بود.

کسانی که این قبیل قتل ها را ناشی از دین و اسلام می دانند، بهتر است رفتار معصومان با خانواده شان را بخوانند، خواهند دید که در عصری که زن را زنده به گور می کردند، اسلام برای زن چه ارزش والایی قائل است، قطعا از نگاه ابزاری به زن دور خواهند شد.

 


 

 

کد مطلب: MTY3NDg3
 

 
کیمیا سامانه