پزشک اورژانس بیمارستان امام (ره) آمل:

سرعت سرایت ویروس کرونا بسیار بالاست/ پیشگیری بهترین راهکار عبور از این بیماری

تاریخ انتشار : یکشنبه - ۱۱ / اسفند / ۱۳۹۸
Share/Save/Bookmark
پزشک اورژانس بیمارستان امام (ره) آمل گفت: ابتلا به کرونا در فرد جوان سالم معمولا کمتر اتفاق خواهد افتاد و اگر مبتلا شود احتمال بهبودی بسیار بالاست، به همین خاطر افراد جوان کمتر به توصیه ها گوش می‌کنند.
سرعت سرایت ویروس کرونا بسیار بالاست/ پیشگیری بهترین راهکار عبور از این بیماری
 

به گزارش سفیر هراز، حامد لسانی پزشک اورژانس بیمارستان امام خمینی آمل در گفتگو با خبرنگار ما، با اشاره به شیوع بیماری کرنا گفت:ویروس کرونا یا در شکل این روزهاش ncorona2019 از اواخر سال 2019 از شهر ووهان چین بصورت پنومونی های(عفونت ریوی) مقاوم به درمان معمول آنتی بیوتیکی و ضد آنفلوانزا متولد شد.
وی با بیان اینکه کرونا ویروس تازه تولید شده ای نیست و قبلا نیزبوده، عنوان کرد: کرونا بعد ازرینو ویروس شایع ترین علت سرماخوردگی ها و آنفلوانزاهای فصلی در تمام دنیاست، اما یک تفاوت بزرگ بین کرونا و آنفلوانزا وجود دارد که نگران کننده است و آن سرعت بالای سرایت یا به قول پزشکان ویرولانس است.
پزشک اورژانس بیمارستان امام خمینی ادامه داد: اگر قرار باشد آنفلونزا با قدرت کشندگی بعنوان مثال ده درصد در طی یک بازه زمانی هزار نفر را درگیر می کند و صد کشته می دهد، کرونا میتواند با قدرت کشندگی سه درصد 10 هزار نفر را درگیر کرده و 300 کشته خواهد داشت.
وی تصریح کرد: این ویروس چند بار در گذشته هم مانند امروز با جهش و افزایش قدرت خودنمایی کرده، بحران سارس، بحران mers(که مخصوص خاورمیانست) البته باید اذعان کنیم که این مورد اخیر قدرت سرایت بسیار بالاتری دارد.
لسانی بهترین گزینه این بیماری را پیشگیری خواند و تاکید کرد: بخاطر اینکه این بیماری درمان اختصاصی ندارد دو نوع درمانی که این روزها در دنیا وجود دارد و انجام می شود قطعی نیست به همین خاطر بهترین گزینه پیشگیری است.
وی به توصیه های بهداشتی تاکید کرد و افزود: رسانه ها درمورد پیشگیری اطلاع رسانی خوبی کرده اند، اما متاسفانه بسیاری از افراد هنوز رعایت نمیکنند؛ البته باید گفت ابتلا به کرونا در فرد جوان سالم معمولا کمتر اتفاق خواهد افتاد و اگر مبتلا شود احتمال بهبودی بسیار بالاست، به همین خاطر افراد جوان کمتر به توصیه ها گوش می‌کنند.
این پزشک جوان ادامه داد: درست است بدن جوان ترها قوی و ویروس ممکن است اثری زیادی نداشته باشد، ولی ما این روزها با پدر مادر یا پدر مادربزرگ که بیماری قلبی یا دیابتی یا حتی پیوند کلیه یا بیمارانی که کورتون مصرف می‌کنند ارتباط داریم و این ویروس می‌تواند به راحتی این افراد را از پای در بیاورد یا حداقل دچار مشکلات جدی کند.
لسانی دستها را یکی از عوامل سرایت کرونا دانست و اظهار کرد: حتما بهداشت فردی را رعایت کنند، مرتبا دست ها را بشورند، بهترین ماده ای که می شود با آ دست ها را شست صابون های جامد یا مایع هستند که به وفور یافت می شوند و اثربخشی و پاک کندگی بیشتری از محلول ها و ژل های شستشو دارند.
وی در ادامه یادآور شد: استفاده از دستکش و ماکس برای افراد عادی که بیمار نیست یا در کنار بیمار نیستند واجب نیست، دست ها را مدام بشورید و با دست آلوده مخاط ها ( دهان چشم بینی) را لمس نکنیم، اگر احساس میکنیم فردی بیماراست به آن نزدیک نشوید.
پزشک اورژانس بیمارستان امام خمینی خاطرنشان کرد: اگر احساس کردید سرما خوردید،  تب دارید یا سرفه های خشک یا بدن درد غیر قابل توجیح دارید حتما به پزشک مراجعه کنید و سعی کنید به افراد پرخطری که در بالا ذکر کردیم نزدیک نشوید.
وی در مورد آینده این بیماری بیان کرد:طبق اپیدمی هایی که در گذشته دیدیم نباید مدت طولانی درگیری داشته باشیم، بنظرم تا هشت یا ده روز آینده پیک وسیعی را تجربه میکنیم و بعد به کمک سیستم ایمنی افراد جوان و نیرومند و انشاالله افزایش دما شاهد فروکش این اپیدمی خواهیم بود.
انتهای پیام/

 


 

 

کد مطلب: MTY3MzQx
 

 
کیمیا سامانه