مردم مازندران چه انتظاری از نماینده مجلس دارند؟/شاخص‌های نماینده تراز انقلاب اسلامی

تاریخ انتشار : یکشنبه - ۲۷ / بهمن / ۱۳۹۸
Share/Save/Bookmark
همه در یک نظر متفق القول هستند و آن هم عمل به قانون و رسیدگی به مشکلات مردم در حیطه اختیارات نماینده است و این نشان از آگاهی مردم دارد که به راحتی هر شعار انتخاباتی را قبول نمی‌کنند و با دقت بیشتری با وعده‌های انتخاباتی برخورد می‌کنند.
 

به گزارش سفیر هراز،انتخابات هميشه از جايگاه و اهميت خاصی در كشور و برای مردم شهر و روستا برخوردار بوده است و تجربه ادوار گذشته نشان مي‌دهد مردم نسبت به اين عرصه نگاه و حساسيت ويژه‌ای داشته و با حضور حداكثری اتحاد، همدلی و همبستگی خود را به اوج رسانده‌اند.

 
هر چه به دوم اسفند 98 نزدیک می‌شویم فعالیت‌های بیشتری از کاندیداهای مجلس شورای اسلامی در شهرها و روستاها می‌بینیم؛ اما همین موضوع بهانه‌ای شد که در بین مردم حضور یافته و خواستار اعلام نظر آنها و انتظاراتشان از نماینده مجلس باشیم و بدانیم که خواسته واقعی مردم این دیار از نماینده شهرشان چیست و چه انتظاری از نماینده شهر خود در حوزه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و سیاسی دارند.
 
يك جوان زیرابی معتقد است: انتظار از يك نماينده اصلح اين است به كارهای كلان برای افزايش اشتغال جوان و تحصيلكرده‌ها و پیشرفت همه جانبه شهرستان سوادکوه گام بردارد.
 
وی تصریح كرد: بيكاری امروز دغدغه همه مردم و خانواده‌ها است و رفع اين مشكل با احیای شرکت ذغال سنگ البرز مرکزی، شهرک صنعتی شورمست و یا ايجاد كارگاه‌های توليدی، صنعتی و كشاورزی دیگر در سوادکوه می‌تواند انجام گيرد بنابراين يك نماينده خوب بايد تلاش كند با وضع قوانين لازم در اين عرصه مشكلات را از ميان بردارد.
 
يك فعال حوزه سياسی نيز معتقد است: يك نماينده بايد پاک دست باشد، در راستای اهداف مردم و خواست اكثريت كه به او رای داده‌اند حركت كند و در مقابل دولت بعنوان ناظر اجرای قوانین به درستی عمل کند وعملكرد آن را در کم کاری‌ها نقد كند.
 
شهروند دیگری با انتقاد از کم اطلاعی مردم از حدود اختیارات و وظایف یک نماینده مجلس گفت: هنگامی که نمایندگان مجلس در محافل عمومی حضور می یابند مردم تقاضای وام، تامین جهیزیه و پرداخت هزینه درمان، آسفالت معابر و ... را می‌کنند مردم تمام نارسایی‌های شهرستان را از عملکرد نماینده می‌بینند، در حالیکه پرداختن به این مسایل از حیطه وظایف نمایندگان مجلس خارج است.
 
وی افزود: از این رو لازم است در آستانه انتخابات و زمان تبلیغات نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مردم در خصوص وظایف نمایندگان و اهمیت اختیارات آنها اطلاعات لازم را کسب کنند و کاندیداهای محترم این دوره هم بجای وعده و وعیدهای اجرایی به سراغ مشکلات ریشه‌ای در حدود وظایف خود رفته آنها را بررسی و برای مردم نشان دهند.
 
یک جوان جویای کار پل‌سفیدی در بیان انتظاراتش از نماینده مجلس گفت: هم اکنون یکی از بزرگترین انتقادی که در شهر وجود دارد کمبود نیروهای بومی در ادارات شهرستان سوادکوه است، چرا تعداد زیادی از کارکنان ادارات ما از خارج از شهر و شهرستان هستند؟ انتظار ما این است که همه اقشار جامعه را با یک دید نگاه کنند و بومی سازی را در ادارات شهرستان داشته باشیم و از جوانان تحصیل کرده شهرستان سوادکوه در ادارات بیشتر بهره بگیرند.
 
فاطمه فرجی فعال اجتماعي نيز می‌گويد: انتظار از يك نماينده اين است به مردم زجر كشيده و محروم كمك كند و فقط مختص به يك گروه خاص و اطرافيان خود نباشد.
 
وی افزود: نماينده بايد صداقت داشته باشد، هم در گفتار و عمل، به وعده‌های خود جامعه عمل بپوشاند و صدای مظلوميت مردم را به گوش مسئولان ارشد نظام برساند و به جای وکیل الدوله بودن وکیل مردم باشد.
 
این فعال اجتماعی تصریح کرد: ساده زیست، دلسوزی و شجاعت، تعهد و اهتمام به قانون‌گذاری، همسو و همفكر بودن با حاكميت، نظام و قانون اساسی از ويژگی‌های يك نماينده توانا و اصلح است.
 
یکی دیگر از شهروندان با بیان اینکه انتظارات بر گرفته از شعارهای انتخاباتی حتما باید بر اساس قانون باشد، افزود: توجه به نظر مردم در مجلس، مشورت با مردم حوزه، پرهیز از خوی کاخ نشینی، چاره جویی برای مشکلات جوانان، مطالبات زنان، برقراری عدالت اجتماعی و رفاه، کم شدن فاصله طبقاتی، رفع تبعیض‌ها و برخورداری عادلانه از امکانات،  حل مشکل بیکاری و ازدواج جوانان، جلوگیری از فساد مالی، مقابله با تهاجم فرهنگی، تخصص‌گرایی مهمترین انتظارات ما از نماینده است.
 
آنچه که در صحبت‌های همه شهروندان می‌توان دید این است که همه در یک نظر متفق القول هستند و آن هم عمل به قانون و رسیدگی به مشکلات مردم در حیطه اختیارات نماینده است و این نشان از آگاهی مردم دارد که به راحتی هر شعار انتخاباتی را قبول نمی‌کنند و با دقت بیشتری با وعده‌های انتخاباتی برخورد می‌کنند.
 
انتظارات مردم از يك نماينده مجلس داشتن صداقت، پاكدستی، عمل به وعده‌ها، پرهيز از دادن وعده‌های خارج از وظايف قانونی، توجه به مردم و تلاش برای وضع قوانينی كه به رفاه اجتماعی، توسعه اقتصادی و بهبود معيشت مردم بيانجامد، است.
 
امیدواریم که نمایندگان منتخب مجلس شورای اسلامی هم به این انتظارات توجه کرده و انتظارات مردم و نیاز منطقه را سرلوحه برنامه کاری خود قرار دهند.

شاخص‌های نماینده تراز انقلاب اسلامی

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی معتقدند: «مجلس شوراى اسلامى، هم براى مسائل داخلى کشور، هم براى اعتبار جهانى و بین‌المللى کشور، خیلى داراى اهمّیّت است و یکایک افراد نماینده دخیلند... انسان باید به شکل اطمینان‌بخشى به نتیجه برسد.

*محور اعتقاد و التزام عملی
پایبندی به احکام اسلام
 عدم انحراف عقیدتی و اخلاقی
تقوا و تدین
پایبندی به نظام و قانون اساسی
صداقت
امانت
انقلابی و در خط امام (ره) بودن

* محور اقتصادی
اهتمام به امور مستضعفین و  دلسوز مردم و طبقات محروم
روحیه مبارزه با راحت طلبی
مبارزه با مفاسد اقتصادی
عدم وابستگی به کانون های قدرت و ثروت
ساده زیستی و پرهیز از اشرافی‌گری
اهل خدمت به مردم

*محور سیاسی

عدم وابستگی و تمایل به شرق و غرب
پایبندی به وحدت و انسجام ملی
شجاعت
بصیرت و بینش سیاسی
حفظ عزت ملی

*محور عملکرد و تخصص

 کارآمدی
دلسوزی
تجربه داشتن
برنامه داشتن، خوشنامی و جوانگرایی
اهتمام در قانونگذاری و نظارت
ساده لوح نبودن
نگاه کلان ملی داشتن
تصمیم گیری مستقل با استفاده از نظر کارشناسی
پرتلاش بودن

*محور اخلاقی و شئون نمایندگی
رعایت اخلاق و آداب اسلامی در مباحث
التزام به حفظ شئون نمایندگی
حریص نبودن برای تصدی سمت نمایندگی
مردمی بودن
رعایت اخلاق تبلیغاتی و ندادن وعده های نشدنی

انتهای پیام/
 
بلاغ

 


 

 

کد مطلب: MTY3MzI5
 
 
کیمیا سامانه