به بهانه چهل سالگی انقلاب؛

انقلاب روح زندگی بخش به بشر/در مقابل خون شهدا مدیون هستیم،

تاریخ انتشار : یکشنبه - ۱۷ / آذر / ۱۳۹۸
Share/Save/Bookmark
این مشارکت و اثرگذاری به زنان اعتبار و هویت بخشید و نشان داد که در تمام عرصه ها پیشقدم هستند، شجاعانه ایستادند تا کمر رژیم شاهی را خم کنند.
انقلاب روح زندگی بخش به بشر/در مقابل خون شهدا مدیون هستیم،
 

به گزارش سفیر هراز،

 چهل نشانه پختگی و کمال و تکامل است؛ ملت ایران که در 22 بهمن سال 57 توانستند بر سلطه گری های رژیم شاهنشاهی بایستند اکنون در راه مرز چهل سالگی هستند و تکامل یافتگی را در همه عرصه های آن می توان دید.

به جرات می توان گفت که مهم ترین دستاورد انقلاب اسلامی، خودکفایی  بوده است؛ سلطنتی که با آن همه امکانات و سرمایه ملی هیچ اختیاری از آن خود نداشت در سایه این انقلاب به استقلال رسید و دستهای اجنبیان را در مداخله کشورمان قطع کرد.

به برکت این انقلاب شاهد پیشرفت و تکامل در همه عرصه ها هستیم، با فشارها و تحریم های زیاد از سوی  کشورهای استعمارگر باز هم توانستیم به نقطه قابل توجهی برسیم.

نقش فعال گونه و تاثیرگذار زنان در انقلاب اسلامی بیانگر قدرت بالای بصیرت و اهمیت زنان در جامعه دارد فعالیت های که الگویشان از حضرت فاطمه سلام الله علیها و حضرت زینب سلام الله علیها سرچشمه می گرفت .

این مشارکت و اثرگذاری به زنان اعتبار و هویت بخشید و نشان داد که در تمام عرصه ها پیشقدم هستند، شجاعانه ایستادند تا کمر رژیم شاهی را خم کنند.

آری زنان ایستادند و اگر حضور و پشتیبانی آنان نبود این انقلاب بی نظیر ترین انقلاب جهان نمی شد؛ قدرت مادرانه ای که به فرزندانش جهت می داد، صبوری که به همسرش مقاومت می آموخت و بصیرتی که نمی گذاشت امام تنها بماند.

اگر بگویم زنان ایرانی الگوی تمام زنان آزاد اندیش جهان هستند کزافه نگفته ایم؛ زمانی که شاه می خواست آنان را در جبهه خود بکشاند، با واژه های آزادی و برهنگی آنان را اقناع کند، افکارشان را تسخیر نماید و اندیشه های دست نویسی را در قالب زن مدرن به خوردشان دهد؛ واکنشی ناباورانه از سوی زنان جامعه مشاهده کرد که چون سیلی پایه های لرزان رژیم را نابود نمود.

نيكى كدى پژوهشگر و خاورشناس آمریکایی از حضور پرشور زنان ایرانی در کتابش اینگونه می گوید: (هنگامی که تهدید رژیم بالا می گرفت این خانم های چادرى با كمال شجاعت درصف جلوى تظاهرات حضور مى‏يافتند.) جان فوران نيز می نویسد:( در تظاهراتى گسترده هزاران زن چادرى پيشاپيش‏صفوف جمعيت حركت مى‏كردند و با اين‏كار ضمن اينكه خطر را به جان مى‏خريدند، از دامنه خطر مى‏كاستند. )

کبری مهربان ظاهری مدیرحوزه علمیه فاطمه الزهرا(س) با بیان دستاورد های انقلاب خاطرنشان کرد: انقلاب روح زندگی بخش به بشر داده است، منحصر بفرد بودن نگاه امام(ره)، نگاه مردمی ایشان، سیاست نه غربی و نه شرقی، استقلال که بدون اتکای دیگران به پیشرفت کشور منجر شود، آزادی که براساس هویت اصالت وجودی انسان باشد.

وی با اشاره به سه اصل مهم مبانی انقلاب گفت: رمز مهم رستاخیز بوده و با این سه اصل است که هنوز نشاط حفظ شده اصولی چون خدامحوری، تفکیک ناپذیری دین از سیاست، ولایت و مرجعیت دینی که با درد مردم آشنایی داشته و مسئولیت شناس بوده است و اگر دشمن با تمام قدرت خود به سمت ما میآید و شکست می خورد بخاطر این است که این اصول را که انقلاب بر آن استوار است نمی شناسد.

مهربان ظاهری با بیان اتفاقات سالهای قبل 57 اظهار کرد:دوره راهنمایی بودم، کتب دینی و پیام های امام را به صورت مخفیانه پخش می کردیم زنگ های تفریح پیام های امام را در کیف بچه ها می گذاشتم و یکبار شده بود با دوستانم در دیوار مدرسه مرگ بر شاه نوشتیم که باعث عصبانیت مدیر مدرسه شده بود، البته خدا با ما همراه بود کسی نفهمید کار ما بوده است.

وی اعتماد مردم به امام(ره) را در جهان بی نظیر خواند و تصریح کرد: در مقابل حرکت مردمی و ارتباط تنگاتنگ با امام(ره)گروه های دست نشانده از هر طرفی سعی می کردند که با ایجاد فساد و بی تفاوتی نسبت به جامعه عقیده مردم و هم و غمشان را تغییر دهند و مردم را از امام (ره) دور کنند و برای این فضاسازی هر کاری کردند، اما شکست می خوردند.

این بانوی انقلابی از ایجاد اعتماد و اطمینان قلبی به امام(ره) در میان مردم اشاره کرد و گفت: مردم به دنبال اخبار و حرف های امام(ره) بودند نمی شد شبی حرفی زده باشند و صبح کسی نداند با وجود اینکه امکانات کم بود؛ یکی از بستگان بعد از تبعید امام(ره) گفته بودکه ما دیگر در خانه مان عید نداریم، این عشق و علاقه در میان مردم عجین شده بود.

وی از دستاوردهای منحصر به فرد انقلاب را حضور همیشگی مردم در صحنه خواند و بیان کرد: با گذشت 39 سال از انقلاب و با وجود سختی های زیادی که پشت سر گذاشته شده، شهدای زیادی که تقدیم شده اند و وجود رهبری این ارتباط رو ثابت می کند؛ چرا که شهدا، جانبازان از خود مردم هستند و این پیوند عاطفی همچنان وجود دارد.

رئیس حوزه علمیه آمل زنان را پشقدم در همه عرصه ها دانست و اظهار کرد: زنان در انقلاب نیز جلودار بودند یکبار ساواکی ها آمده بودند در مسجد، کلاس داشتیم زنان به محض اینکه فهمیده اند ساواکی ها آمدند به بیرون رفتند و شعار د ادند هر چند روحانی گفت نروید و من می روم، اصلا ترسی نداشتند با کمال شجاعت به مقابله می پرداختند، زنان در تمام راهپیمایی ها و مراسمات انقلابی حضور همیشگی و تاثیرگذار داشتند.

وی این انقلاب را زمینه تقویت زنان در جامعه خواند و بیان کرد:زمانی که امام (ره) شعار استقلال دادند، زنان آن موقع وابسته به زندگی سنتی بودند، انقلاب را شناختند و با الگو قرار دادن حضرت زینب سلام الله علیها که همانطور خانه داری می کردند، خطبه نیز می خواندند، بانوان یاد گرفتند که با مباحث دینی به ارتقای خود و خانواده بپردازند و در به نحوی زندگی کنند که بازوان دینی قوی برای جامعه باشند.

مهناز بناگر به محدودیت های سالهای قبل انقلاب اشاره کرد و گفت: خانواده ها همیشه نگران بچه هایشان مخصوصا دخترها بودند، کمی از مدرسه دیرتر می آمدیم دلواپس می شدند؛ چرا که امنیت نبود در سر هر چهار راهی جوانان اوباشی ایستاده بودند.

وی با بیان توجه نکردن به جایگاه زن در دوران طاغوت اظهار کرد: به اجبار باید برای مدارس و کارهای اداری عکس بدون روسری می گرفتیم و بانوان در محدودیت های بودند و هیچ ارزشی برای زن قائل نمی شدند.

این بانوی انقلابی شجاعت زنان آملی را مثال نزدنی خواند و تصریح کرد: بانوان در راهپیمایی ها شرکت می کردند، شده بودذ که با هلوکپتر بالای سرمان رد می شد و می گفتند ساواکی ها بودند اما کسی اهمیتی نمی داد و شعارها همچنان ادامه داشت.

وی با بیان عشق و علاقه عجیب مردم به امام(ره) خاطرنشان کرد: یاد می آید امام قلبشان ناراحت بود و بیمارستان بودند من سه روز روزه گرفتم تا حالش خوب شود شب چهارم خوابشان را دیدم که می گفت خوب شدم دخترم؛ این عشق در تمام مردم موج می زد و خالصانه بود.

این بانوی چریکی آملی با اشاره به نقش زنان در انقلاب اظهار کرد: بعد از پیروزی انقلاب به دلیل برداشته شدن بیشتر محدویت ها و بودن امنیت فعالیت هایم را گسترش دادم، به نهضت و جهادسازندگی و بعد از آن وارد سپاه شدم، بخاطر شروع جنگ، دوره های چند روزه سخت نظامی را گذراندم تا به دیگر بانوان آموزش دهم.

وی شروع این انقلاب را با خلوص بودن مردم و مسئولین عنوان کرد و ادامه داد:همه خالص بودند، کسانی که وضع مالی خوبی داشتند حقوقشان را می دادند به دیگران، آن موقع خودم اصلا از حقوق ام استفاده نمی کردم، همه ایمان کامل به انقلاب داشتند و در کارهایشان این خلوص پیدا بود.

این استاد حوزه کوچکترین اشتباه را بزرگترین ضربه به اسلام خواند و خاطر نشان کرد:در مقابل خون شهدا مدیون هستیم، کسانی که این انقلاب را به خوبی درک کردند تا به  امروز ایستاده اند؛ چرا که با بصیرت کامل امام (ره) را شناختند و خالصانه راه امام (ره) را در پیش گرفتند.

وی با اشاره به مجاهدین خلق گفت: مجاهدین خلق ادعا می کردند از طرف خلق هستند، اما همین خلق  را می کشتند؛ امروز هم کسانی که تظاهرات انجام دادند اگر از مردم و برای مردم بودند شعارهایشان را آمریکایی ها تعیین نمی کردند.

بناگردر پایان خازنشان کرد: مردم و مسئولین باید به صورتی حرکت کنند تا در مسیر اهداف دشمکن قرار نگیرند، زندگی ساده رهبرمان را باید الگو قرار دهیم و هر کس باید وظایف خود را به درستی انجام دهد.

 

سمانه قلی پور

 

 

 

 


 

 

کد مطلب: MTY3MTc2
 

 
کیمیا سامانه