پرواز یقه‌سفیدها بر فراز نظرات همه کارشناسی‌ها

انتقال آب خزر؛ طرحی در اوج اعمال قدرت/ مخالفینی که یک‌شبه موافق شدند!

تاریخ انتشار : شنبه - ۱۱ / آبان / ۱۳۹۸
Share/Save/Bookmark
با یک غربالگری ساده قربانیان این طرح سیاست زده را خواهیم فهمید طرحی که نه از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است و نه بار تلفاتی که قرار است بر جان طبیعت نثار کند قابل جبران است.
انتقال آب خزر؛ طرحی در اوج اعمال قدرت/ مخالفینی که یک‌شبه موافق شدند!
 

به گزارش سفیر هراز،

انتقال آب دریای خزر فاجعه ای مرگباری که بیخ گوش اکوسیستم استان های شمالی به صدا درآمده است، از مدتها قبل ناقوس آن کوک شده بود و بارها و بارها با مخالفت های شدید کارشناسان محیط زیست مواجهه شد.

انتقال آب دریای خزر که نه تنها در توجیه اقتصادی، بلکه تخریب گسترده اکوسیستم جنگل های خزری را به دنبال خواهد داشت، موافقان کم اما تاثیرگذاری دارد که به رقم همه مخالفت ها چندی پیش به تایید سازمان حفاظت محیط زیست کشور عیسی کلانتری رسیده است و تراژدی مرگباری را بر پیشانی خزر حک کرده است.

آب مایع حیات بخشی که به دلیل شرایط محیطی در بیشتر نقاط کشورمان حال ناخوشی دارد؛ انتقال آب دریای خزر از جنجالی ترین طرح های که این روزها در هجوم مظلومیت خزر خود را پنهان کرده، طرح خاک خورده ای که می بایست به تاریخ می پیوست، اما بخاطر حضور دو رئیس جمهور از استان سمنان هر بار از پستوی دولت بیرون کشیده شد و هوس اجرایی شدن در سر می پروراند.

این پروژه نحس 63 کیلومتر از طرح شیرین سازی و انتقال آب خزر به کویر مرکزی است که باید از قلب جنگل های هیرگانی عبور کند و با وجودی که از لوله های وسیع قطر دو متری استفاده می شود قطعا حجم بزرگی از خاکبرداری ها را شاهد خواهیم بود.

به گفته انجمن جنگلبانی آمار افجعه باری از این طرح داده شده است، رقم های نجومی که به تخریب بیش از 4000 اصله ارس و بیش از 26 هزار درخت هیرکانی خواهد انجامید که اگر درست باشد باید فاتحه میراث تاریخی مان را بخوانیم.

بلدزری که قرار است میلیون تن خاک جنگلی مرغوب را نابود کند، بر اکوسیستم منطقه فاجعه ای دردناک رقم خواهد زد.

با یک غربالگری ساده قربانیان این طرح سیاست زده را خواهیم فهمید طرحی که نه از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است و نه بار تلفاتی که قرار است بر جان طبیعت نثار کند قابل جبران است.

این فاجعه تلخ را از هر طرف سکه ببینیم، فاجعه بار خواهد بود؛ اگر در مقصد به شیرین کردن آن پرداخته شود خاک شورتر و کویری تر خواهد شد و اگر در مبدا انجام شود شوری به جا مانده تمام آبزیان را نابود خواهد کرد.

سد گتوند، زاینده رود، ارومیه و... اسم های آشنایی هستند که در این چند تا سال اخیر زیر تیغ تصمیم های کج سلیقه دولتمردان ما به تراژدی دردناکی تبدیل شدند که همواره شاهد این سریال تلخ هستیم؛ عده ای برای بهره وری های اقتصادی و عده ای برای کام سیاسی خود حاضر می شوند میراث بین المللی مان را نابود کنند.

 سمانه قلی پور/

 

 


 

 

کد مطلب: MTY3MDc3
 
 
کیمیا سامانه