بانوی تعزیه گردان آملی:

تعزیه نیاز به خانه تکانی دارد/ اداره ارشاد بودجه ای برای بانوان کنار بگذارد

تاریخ انتشار : چهارشنبه - ۱۰ / مهر / ۱۳۹۸
Share/Save/Bookmark
بانوی تعزیه گردان گفت: اداره ارشاد بودجه ای برای بانوان کنار بگذارد، این جالب نیست که بودجه فرهنگی شهرداری از اداره ارشاد بیشتر باشد.
 تعزیه نیاز به خانه تکانی دارد/ اداره ارشاد بودجه ای برای بانوان کنار بگذارد
 

؟گبه گزارش سفیر هراز،

سید میترا حسنی در گفتگو با خبرنگار سفیرهراز با اشاره به اینکه تعزیه در حال رکود است، گفت: تعزیه نیاز به خانه تکانی دارد و آدم دلسوزی می خواهد تا تحولی در ان شکل دهد، هر ساله که می گذرد و ایده ها کم رنگ تر می شوند.

وی با بیان اینکه جاذبه تعزیه نباید تنها به دهه محرم و فاطمیه ختم شود، عنوان کرد: در طول سال باید جاذبه ایجاد کنیم، تعزیه هنر اصیل ایرانی است و می توان داستانی چون سوگ سیاوش، رستم و سهراب، اسفندیار، آرش کمانگیر و.. اجرا کرد، به شرط اینکه باسوادها از این مراسم استقبال کنند.

بانوی تعزیه گردان تصریح کرد: یکی از آرزوهایم این است که داستان سیاوش را اجرا کنم.

وی از شروع کارش در تعزیه خاطرنشان کرد: در مدرسه تعزیه را شروع کردم که خیلی ابتدایی و بدون هیچ امکاناتی بود، بعدها تجهیزات به آن اضافه شد و امروز بعد از 23 سال به حد اعلایی رسیده است که از تهران ، اصفهان و .. اجرا های زیادی داشتیم.

کارشناس ارشد فقه و حقوق از وضعیت تعزیه ابراز ناراحتی کرد و افزود: برای حاجی سقا به تازگی لباس طراحی کرده اند، با وجودی که در کشور جزء به نام های تعزیه است اما تاکنون تجلیلی برای او نشد، حتی در مدتی که در بیماری بود و حال خوشی نداشت.

وی ادامه داد: آمل روزی مهد تعزیه بود و تعزیه خوان های چون سید حسن مهدوی داشت، اما امروز اکثریت سبک حاج سقا کار می کنند و کسی سبک درست نکرده است.

این کارگران تئاترتصریح کرد: شهر ما کمتر به مذهبی ها بهاء می دهند، در شهرهای دیگر بیشتر درخواست اجرا داریم و این ناراحت کننده است.

وی از نمونه کارهایش در تئاتر عنوان کرد: به نام یا( زندگی نامه شهید حاجی زاده) طفلان شهید، شهید سه ساله و عشق که در خصوص وهب نصرانی بود و... همچنین تئاترهای خیابانی اجرا کردیم.

مدیر اجرایی سوگواره در پایان خاطرنشان کرد: اداره ارشاد بودجه ای برای بانوان کنار بگذارد، این جالب نیست که بودجه فرهنگی شهرداری از اداره ارشاد بیشتر باشد.

 

 


 

 

کد مطلب: MTY3MDI0
 
 
کیمیا سامانه