مدیر مرکز پژوهش های فرهنگی بومی آمل:

برپایی آیین های عزاداری حسینی با قدمت دیرینه در آمل

تاریخ انتشار : سه شنبه - ۱۹ / شهریور / ۱۳۹۸
Share/Save/Bookmark
مدیر مرکز پژوهش های فرهنگی بومی آمل به برپایی آیین های عزاداری حسینی با قدمت دیرینه در این شهرستان اشاره کرد و گفت: مراسمات محرم در همه طوائف و حسینیه های بزرگ آمل باشکوه خاصی برگزار و در برخی روستاها مراسماتی همچون نخل گردانی، کرب زنی و... نیز برپا می شود.
برپایی آیین های عزاداری حسینی با قدمت دیرینه در آمل
 

حشمت الله ایاز آملی در گفت وگو با خبرنگارسفیر هراز با اشاره به مراسمات خاص عزاداری این شهرستان اظهار کرد: نخل گردانی در روستای نوا و بربرخیل که قدمتی دیرینه دارد، از دوره صفویه وارد ایران شد  و از۱۴۰ سال قبل در این طوائف برگزار می شود.

 

وی ادامه داد: در همه طوائف و حسینه های بزرگ آمل مراسمات محرم باشکوه خاصی برگزار می شود که علاوه بر دسته روی این طائفه ها، شاهد حضور دسته رویی گروه هایی مثل صنعت گران و .. هستیم.

 

مدیر مرکز پژوهش‌های فرهنگ بومی آمل خاطرنشان کرد: مراسم ظهر عاشورا رودبار یا به زبان محلی روآر زبانزد است، اهالی روستاهای اطراف برای عزاداری امام حسین به این روستا می آیند و همه اهالی درهای منازلشان را باز و از مهمان ها پذیرایی می کنند.

 

ایاز به مراسم عزاداری در تکیه اسک آمل اشاره کرد و گفت: شب عاشورا، پیر علم رونمایی می شود که به علم های دیگر سلام می کند همچنین گروه موزیک که متشکل از ۱۲۰ نفر است موسیقی زیبایی می نوازد، هرساله دهه دوم محرم در این تکیه مراسم تعزیه خوانی برگزار می شود که با استقبال زیاد مشتاقان اهل بیت همراه است.

 

وی با اشاره به مراسم کرب زنی روستای سنگچال شهرستان آمل، تصریح کرد: کرب زنی از جمله عزاداری اصیل و سنتی است که عزاداران هر کدام یک جفت کرپ در دست می گیرند و همراه با نوحه ای که خوانده می شود آنها را برهم می کوبند.. کرب قطعه چوبی تراشیده شده به اندازه‌ کف دست که سطح بیرونی آن صاف است.

 

نائب رئیس انجمن شعر و ادب شهرستان آمل در پایان خاطرنشان کرد: مراسم شام غریبان باشکوه خاصی در تکایا، امام زاده ها و حسینه ها برگزار می شود، که یادآور اندوه بعد از مراسم عاشورا است.

 

انتهای پیام/

 


 

 

کد مطلب: MTY2OTg1
 

 
کیمیا سامانه