توجه به گردشگری در مازندران نوید بخش آینده توسعه محور و پایدار

تاریخ انتشار : دوشنبه - ۱۰ / تیر / ۱۳۹۸
Share/Save/Bookmark
با اعتماد و اتکا به نیروهای جهادی و نخبه اندیش می‌توان از گردشگری معکوس و خروج ارز که مبحث روز کشور نیز هست به خوبی جلوگیری کرد و رونق گردشگری در استان نوید بخش آینده ای توسعه محور و پایدار برای ایران عزیز خواهد بود.
توجه به گردشگری در مازندران نوید بخش آینده توسعه محور و پایدار
 

به گزارش سفیر هراز، مازندران با داشتن یکی از بهترین شرایط آب و هوایی در ایران مقصد بسیاری از مسافران و گردشگران است؛ وجود منابع عظیم آبی و دریای نیلگون خزر در کنار مناطق بکر و دست نخورده جنگلی یکی از رویایی ترین مراکز تفریحی و جذب توریست در ایران می باشد که همه ساله در ایام مختلف سال و در طول ۴ فصل میزبان مسافران و طبیعت گردان است.

 

اما نکته مغفول در این صنعت جذاب دست نخورده بودن و جا ماندن ترنوبل مالی و عدم سوددهی مناسب بوده که مورد بحث و اختلاف صاحب نظران است.

 

در میان انبوه جمعیت گسیل شده به مقاصد بوم گردی مازندران که بسیاری از شهرها و حتی کشورهای همجوار خواهان چنین گردشگران متمولی هستند مسئولان استان دچار تزلزل و دگرگونی شده و فراموش می‌کنند که سیل مسافران به معنای جاری شدن منابع گسترده مالی به استان است و نباید براحتی از کنار آن گذشت و حتی باید راه را برای ورود بهتر این سرمایه هنگفت (گردشگر) به استان بازتر و گشاده تر کرد.

 

به طور اخص، نبود زیرساخت مشکل اصلی این صنعت مدرن بشمار می آید. مناسب نبودن راه جاده ای و عدم مکانیزه بودن راه های ارتباطی اعم از خطوط ریلی و حمل و نقل، راهداری مناسب و عدم مدیریت شهری در کنترل ترافیک در ایام تعطیلات معضل اصلی مدیران و کنشگران محسوب می شود. در کنار مباحث اخلاقی و گسترش مقولات فرهنگی که بحث امروز جامعه نیز هست، مشکلاتی که گردشگران با آن مواجه هستند بیشمار است.

 

نیک می‌دانیم توسعه گردشگری و ارتقای سیستم های ترابری و فرودگاهی بطور مستقیم در از بین بردن بیکاری نقش مهمی ایفا می کند و برای از بین بردن این موانع در حوزه گردشگری و سایر معضلات پساگردشگری نیازمند استفاده از نیروهای جوان و نخبه به منظور مکانیزه کردن گردشگری و بهره گیری از مدرنیته صنعتی است که علاوه بر عرضه خدمات سریع و ارزشمند به گردشگران، بتوان شیوه های مثبت و نمودهای درست فرهنگی را ترویج کرد.

 

علاوه بر این با اعتماد و اتکا به نیروهای جهادی و نخبه اندیش می‌توان از گردشگری معکوس و خروج ارز که مبحث روز کشور نیز هست به خوبی جلوگیری کرد و رونق گردشگری در استان نوید بخش آینده ای توسعه محور و پایدار برای ایران عزیز خواهد بود.

 

فراموش نکنیم گردشگری هدف نیست و راهی برای ترویج و توسعه فرهنگی و انتقال فرهنگ یک ملت است. پیشتازان این صنعت همواره به گردشگر به دیده احترام و عزت نگاه می کنند‌ و این رمز ماندگاری و‌ پیشرفت جوامع مدرن و نوگرا است. جذب توریست به هر مبنا و قیمتی هرگز در قاموس فرهنگی دیار علویان نگنجیده که اگر غیر این بود سواحل و پهنه وسیع دریایی مازندران اکنون به این مرز از پاکیزگی فرهنگی نمی‌رسید و اینها همه در گرو انطباق و همکاری و صد البته هماهنگی سازمانی نیروهای خدوم و مخلص در نیروی انتظامی و مسئولان استانداری و شهرداری های مرکز و همجوار است.

 

استفاده از ظرفیت‌های بومی و‌ محلی، توجه به زیرساخت‌های عمرانی و عملیاتی، عدم رویکرد پوپولیستی، عدم تمرکز بر سوددهی کوتاه مدت و رواج فرهنگ دینی و اسلامی در چارچوب مدرنیته از جمله راهکارهای پیش روی دولتمردان است تا این حوزه در‌ مسیر پیشرفت و خودباوری قدم بردارد.

 

اطمینان داشته باشیم صرف وجود منابع خدادادی هرگز مبنای گردشگری صنعتی نخواهد بود و عدول از نگاه ریشه ای و عمیق به داستان طبیعت گردی از یک سو و استدلال های انحرافی و انزجاری از سوی دیگر زمینه را برای ورود گردشگران خارجی و بین المللی از بین خواهد برد.

 

در این میان نقش شهرداری ها و بنگاه های گردشگری بسیار حائز اهمیت است اما بشرطی که در یک بستر قانونی و با تبیین مرزهای انسانی و تدبیر سیاسی اقتصادی به این بسته فرهنگی نگریست.

 

در ابعاد فرا اقتصادی، نگاه ویژه به نخبگان و صنعتگران می تواند راهگشای این صنعت پر درآمد باشد و اعتماد و خودباوری در دل سرآمدان حوزه گردشگری از طریق برگزاری سمینارها و کنفرانس ها و ارتباطات بین المللی با دانشمندان و سخنرانان برجسته می تواند فرمول بهینه ای برای توسعه پایدار این سمپوزیوم جهانی بشمار آید.
 
یادداشت: روزبه مفیدیان

انتهای پیام/
 

 


 

 

کد مطلب: MTY2ODc0
 

 
کیمیا سامانه