آیین سنتی ورف چال در دامنه بام ایران+ تصاویر

تاریخ انتشار : چهارشنبه - ۱۱ / اردیبهشت / ۱۳۹۸
Share/Save/Bookmark
آئین سنتی ورف چال همه ساله به همت اهالی روستای اسک و سادات نیاک برگزار و از جمله مراسماتی است که با قدمتی 600 ساله در مازندران همدلی، صفا و صمیمیت را در میان اهالی این منطقه تحکیم می‌بخشد.
آیین سنتی ورف چال در دامنه بام ایران+ تصاویر
 

به گزارش خبرنگار سفیر هراز، آیین ورف چال یا برف چال در واقع جمع ‏آوری و ریختن برف در یک یخچال مصنوعی است که گفته می‌شود در نیمه اول قرن نهم هجری قمری پایه گذاری شده و ریشه تاریخی و مذهبی دارد. همچنین پیشینه آن به دوره آل‌بویه در طبرستان بازمی‌گردد.

 

بیش از 600 سال پیش در نیمه اردیبهشت ماه عده‌ای از چوپانان و کشاورزان روستای اسک، بخش لاریجان آمل برای تامین آب دام و کشت خود به این فکر افتادند تا به حفر چاهی بپردازند و گوله‌های برف را در آن ریخته و ذخیره کنند.

 

آنها به این فکر افتادند که این ذخیره برف، تامین آب در زمان گرمای تابستان برای دام می‌شود و بیشتر در بالادست آمل به سر می‌بردند تا وقتی که مرتع دیگر برای چرا دام‌هایشان جوابگو نباشد.

 

آنها محلی را با نام اسک‌وحش انتخاب کردند و با همتی بلند به کندن آن محل پرداختند اما هرچه تلاش ‌کردند به دلیل سنگلاخی و بودن زمین و سختی پوسته‌ها نمی‌توانستند بیشتر از چند سانت را بکنند.

 

اهالی ناامید و خسته به کار خود مشغول و در حال تلاش برای کندن زمین بودند که سیدی عصا به دست به آنها نزدیک ‌شد و از آنها پرسید به چه کاری مشغول هستند، یکی از اهالی علت کارشان را گفت و عنوان کرد که با همه تلاش، راه به جایی نرسیده و به بن‌بست خوردند.

 

این اولاد اهل‌بیت به موجب نقل آنها و برای راهگشایی مشکل‌شان به آنها گفت: برایتان دایره‌ای می‌کشم و عصایم را به آن سمت می‌گیرم هرجا این عصا نشان داد به همان سمت شما با بیل و کلنگ‌تان برای حفاری مشغول شوید.

 

مردان روستای اسک چشم به دیدن فرمان سید و حرکت عصایشان، نقطه‌ای برای آنها از سوی آن سیدبزرگوار مشخص شد.

 

پس از مشخص شدن نقطه مکانی برای کندن چاه برف یا ورف‌چال از سوی این سید بزرگوار، وی به سمتی حرکت کرد اما قبل از آن رو به سمت مردان گفت، قبل از کندن باید قول دهید این مراسم هر سال بدون حضور یک زن برگزار شود.

 

این سید بزرگوار به اهالی حاضر در مکان اسک‌وحش تاکید کرد شما مشغول کندن باشید من نیز برایتان نان و پنیر محیا می‌کنم و به اینجا می‌آورم.

 

اهالی روستا به دلیل عدم شناخت از این سیدبزرگوار به یکی از افراد گفتند تا وی را تعقیب و از هویت ایشان اطلاع پیدا کند، این فرد پس از تعقیب متوجه شد که ایشان از اهالی روستای نیاک است و به "سیدحسن ولی" معروف است.

 

با گذشت 560 سال از فوت سیدولی هنوز سنت پخت نان مراسم برف‌چال توسط اهالی روستای سادات نیاک به اجرا در می‌آید، در این مراسم 10 مرد و 70 زن اهالی روستای نیاک از ساعت 6 صبح بیدار شده و خود را آماده برای پخت نان مراسم برف‌چال می‌کنند.

 

این آئین سنتی همه ساله به همت اهالی روستای اسک و سادات نیاک برگزار می‌شود و از جمله مراسماتی است که با قدمتی دیرینه در مازندران همدلی، صفا و صمیمیت را در میان اهالی این منطقه تحکیم می‌بخشد.

 


 

 

کد مطلب: MTY2Nzkx
 

 
کیمیا سامانه