امام جمعه آمل:

اقدامات خوب شورای فرهنگ عمومی آمل با تلاش دستگاه‌های فرهنگی/ کلاس‌های آموزشی سبک زندگی عامل موثر در کاهش طلاق

تاریخ انتشار : پنجشنبه - ۰۸ / آذر / ۱۳۹۷
Share/Save/Bookmark
امام جمعه آمل با بیان اینکه یکی از معضل‌های اساسی این شهرستان افزایش میزان طلاق است، گفت: می‌توان با ایجاد بعضی اقدامات این میزان را کاهش داد، معتقدم بحث خانه، خانواده و طلاق را باید از منظر اجتماعی، سیاسی و سنتی و مدرن مشاهده و بررسی کنیم.
اقدامات خوب شورای فرهنگ عمومی آمل با تلاش دستگاه‌های فرهنگی/ کلاس‌های آموزشی سبک زندگی عامل موثر در کاهش طلاق
 

به گزارش خبرنگار سفیر هراز، نزد امام جمعه آمل رفتیم تا به بررسی عملکرد مسائل فرهنگی و اجتماعی شهر و تاثیر جلسات شورای فرهنگ عمومی‌ در شهر بپردازیم.

 

در ادامه سفیر هراز شما را به خواندن این مصاحبه دعوت می‌کند.

 

 


 

سفیر هراز: درباره عملکرد شوای فرهنگ عمومی‌ در 2 سالی که تشکیل شد توضیح دهید این جلسات به چه میزان توانسته در موضوعات فرهنگی شهر تاثیرگذار باشد؟


شورای فرهنگ عمومی‌ شهرستان مصوبه کشوری و نگاه مقام معظم رهبری به این شورا حائز اهمیت است. منظم‌ترین جلسات شورای فرهنگ عمومی‌ استان مازندران در شهرستان آمل برگزار می‌شود و در سطح کشور هم دارای مقام خوبی در نظم جلسات و برگزاری آنها داریم.


می‌توان گفت که بیش از 80 درصد مصوبات جلسه شورای فرهنگ عمومی‌ در آمل به مرحله اجرا رسید. یکی از نکات مهم شورای فرهنگ عمومی‌ را می‌توان پیگیری‌های دبیر شورا نامید که آقای اقوامی‌ پیگیر موضوعات است.


در جلسه شورای فرهنگ عمومی‌ مناسبت‌های ماه به شور گذاشته و برای احسنت اجرایی شدن آن صحبت می‌شود که می‌توان به تجلیل از خانواده‌های شهدای مدافع حرم و همسران دارای جانباز بالای 70 درصد اشاره کرد که در نماز جمعه این هفته انجام شد.


امسال به دنبال اجرای هرچه بهتر حماسه ششم بهمن در آمل هستیم که این مهم از پیگیری‌های شورای فرهنگ عمومی‌است، همچنین اجتماع بزرگ دیارعلویان، برنامه‌های مذهبی در ماه‌های محرم و رمضان، برخورد با ناهنجاری‌های اجتماعی، سیاسی برخواسته از این جلسه است که خوشبختانه با حضور حداکثری مسولان این جلسات برگزار می‌شود.

 


سفیر هراز: میزان تاثیرگذاری این جلسات را چطور ارزیابی می‌کنید؟


یکی از اولویت‌های مهم این شورا برگزاری هرچه بهتر و منظم یادواره‌های شهدا در آمل است که پس از شورای فرهنگ عمومی‌ کیفیت برگزاری یادواره شهدا در آمل بسیار بالاتر رفت و سخنرانان معروف کشوری به این یادواره‌ها دعوت می‌شوند که در هیچ دوره‌ای سابقه نداشت که این اتفاقات مهم در نهایت موجب حضور چشمگیر جوانان در نمازجمعه شده و به جرات می‌توان گفت که میزان حضور جوانان در نماز جمعه از افراد میانسال و سالخورده بیشتر است.


حضور بیشتر خیرین هم در بخش‌های مختلف می‌توان به فال نیک گرفت و معتقدم پولی که وارد مجمع خیرین آمل می‌شود در راستای کار خیر هزینه می‌شود و بسیاری پس از صحبت‌های بنده درباره خیرین کمک‌های بیشتری کردند، شخص مرتضوی منظورم نیست و منظور بنده جایگاه امام جمعه است که می‌تواند مسیر خیر و صحیح را به مردم نشان دهد.

 

سفیر هراز:  3 معضل بزرگ فرهنگی در شهرستان آمل را لیست کنید. آیا ادارات تدابیر درستی برای خروج از آن در دست دارند؟


بزرگترین معضل اجتماعی و دغدغه در حال حاضر آمل بحث اشتغال جوانان است، این شهرستان دارای جوانان اثرگذار و مستعد بسیاری است که با برنامه‌ریزی و استقبال از سرمایه‌گذاران می‌توان موجب اشتغال‌زایی آنها شد.


دیگر معضل شهر را می‌توان افزایش میزان طلاق در آمل عنوان کرد که می‌توان با ایجاد بعضی اقدامات این میزان را کاهش داد، از جدی‌تر گرفتن کلاس‌های آموزش سبک زندگی برای زوجینی که قصد ازدواج دارند تا کلاس‌های آموزشی برای زوجینی که فکر می‌کنند به مرحله طلاق رسیدند، باید با نگاه کارشناسی و تحقیقاتی به ازدواج و طلاق موجب کاهش آمار آن در آمل شویم.


معتقدم بحث خانه و خانواده و طلاق را باید از منظر اجتماعی، سیاسی و سنتی و مدرن مشاهده و بررسی کنیم و راهکاری در این مورد ارائه دهیم و با ایجاد یک تیم کارشناسی و علمی‌ عملیاتی به سراغ این پدیده برویم تا نظریه‌های علمی‌ و کارشناسی را به مرحله اجرایی شدن برسانیم.

 

معضل سوم نیز مدیرانی هستند که می‌توانند کار کنند اما متاسفانه خود را درگیر موضوعاتی کردند که چیزی عائد مردم نمی‌شود و این ضعف را در آمل می‌بینم
برخی مدیران باید پویاتر در آمل فعالیت کنند و باید به آنها انگیزه برای خدمت بیشتر به مردم بدهیم تا در سایه همدلی و وحدت به سمت پیشرفت در نظام پیش برویم.


سفیر هراز: دیدگاه جنابعالی را درباره این دیدگاه که مدیران فرهنگی در آمل کم هستند چیست؟


بگذارید این سوال را اینگونه پاسخ دهم که کارهای فرهنگی در آمل از لحاظ کیفیت بسیار بالا است، سپاه ناحیه آمل در زمینه کارهای فرهنگی بسیار خوب عمل می‌کند و فرمانده سپاه آمل را می‌توان یک شخصیت فرهنگی در کنار مدیر اجرایی عنوان کرد که با وجود اینکه متولی امنیت در شهرستان هستند در زمینه کارهای فرهنگی عالی عمل کردند که این امر درباره نیروی انتظامی‌نیز صدق می‌کند همچنین اداره اوقاف و سازمان تبلیغات اسلامی‌ نیز از ادارات نمونه شهرستان در زمنیه کارهای فرهنگی است که هرکجا که براساس قوانینش توانست، خوب عمل کرد.


در نهایت باید گفت که برنامه‌هایی که در سطح شهر برگزار می‌شود در استان نمونه است که این امر سطح انتظار مردم از مدیران بالا می‌برد به گونه‌ای که برنامه غدیرخم به قولی از دست ما مدیران در رفت و موجب اعتراضات مردم شد که این اعتراض خوبی است و نشان می‌دهد عملکرد ما دیده می‌شود و باید خوب عمل کنیم و در کنارش باید از نقد منصفانه مردم و اصحاب رسانه استقبال کنیم.

 


سفیر هراز: یکی از سمت‌های امامت جمعه، رییس ستاد امر به معروف و نهی از منکر است. چه اقداماتی در این مورد انجام شد؟


امربه معروف و نهی از منکر در آمل بدون هیچ تنشی در حال کار کردن است و آهسته آهسته تاثیر خود را می‌گذارد و معتقدم آمل یکی از شهرهای برتر امر به معروف و نهی از منکر استان است که جایزه‌ای نیز در این مورد دریافت کرد.


یکی از اقدامات مهم این ستاد کار فرهنگ سازی و همچنین بررسی آنچه در مغازه‌ها به فروش تا آنچه به دید مردم می‌رسد با فرهنگ ایرانی اسلامی‌ ما هم‌خوانی داشته باشد.

 


سفیر هراز:ششم بهمن امسال را چطور ارزیابی می‌کنید؟


کنگره بزرگداشت ششم بهمن چند ماه است که در آمل شروع به کار کرده و امیدواریم ششم بهمن امسال که در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب برگزار می‌شود به بهترین شکل اجرایی شود که باتوجه به آنچه که تا به امروز از جانبازان دیدم مطمن هستم ششم بهمن امسال جاودانه می‌شود.

 


سفیر هراز:سه انتقاد مستقیم از دستگاه‌های اجرایی در آمل؟


می‌توانند دستگاه‌های اجرایی در آمل بیشتر خدمت کنند اما انجام نمی‌دهند.م ردم را به این بخش و آن بخش پاس ندهند.می‌شود کار انجام داد اما با بهانه‌های بنی اسراییلی انجام نمی‌دهند که موجب نارضایتی مردم می‌شود.

 

معتقدم می‌شود سریع‌تر کار کرد و نباید برای یک امضا یک نفر 20 بار برود و بیاید، ما ضامن وقت مردم هستیم و اینها حق الناس است و اگر کاری که امروز می‌شد انجام داد را به فردا بسپاریم خیانت به مردم و ظلم به نظام است.


اگر کرامت انسانی و اخلاق اسلامی‌ و احترام به مردم را در منظر قرآن ببینیم ایران مدینه فاضله می‌شود.


سفیر هراز: صحبت پایانی


در شهر امروز همدلی وجود دارد، انتقاداتی به هم داریم اما در کنار همدلی و رفاقت و دوستی هست. شاید مشکلاتی در گذشته وجود داشت که برطرف شده است.


باید گفت که عملکرد مدیران دیده می‌شود و ما مدیران موتور خاموش در آمل نمی‌خواهیم و مدیر باید کوه انگیزه برای خدمت به مردم دیار علویان باشد.

 

انتهای پیام/

 


 

 

کد مطلب: MTY2NjE2
 

 
کیمیا سامانه