رییس اداره دامپزشکی آمل:

فعالیت ۳۹۶واحد مرغداری گوشتی در آمل / انفلانزای فوق حاد پرندگان دغدغه اصلی دامپزشکی در فصل سرما است

تاریخ انتشار : پنجشنبه - ۲۴ / آبان / ۱۳۹۷
Share/Save/Bookmark
رسولی زاده با اشاره به بیماری های رایج طیور در فصل سرما گفت: بیماری هایی مثل برونشیت، نیوکاسل مواجه هستیم اما دغدغه اصلی ما انفلانزای فوق حاد پرندگان است تا با اقدامات پیشگیرانه از ان دوری کنیم
فعالیت ۳۹۶واحد مرغداری گوشتی در آمل / انفلانزای فوق حاد پرندگان دغدغه اصلی دامپزشکی در فصل سرما است
 

حمید رسولی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار سفیر هراز با بیان اینکه روش پرورش و امنیت زیستی در واحدهای مرغداری باید جدی گرفته شود، اظهار کرد: امنیت زیستی یعنی رعایت تمامی‌اصول و ضوابط سازمان دامپزشکی کشور الزامی‌است.


وی با بیان اینکه در مرغداری گوشتی 396 واحد در آمل فعال هستند، گفت: 150 واحد پرورش مرغ غیرمجاز در آمل فعالیت می‌کنند.

 

رییس اداره دامپزشکی آمل با اشاره به اینکه به دنبال ساماندهی واحدهای پرورش مرغ غیرمجاز در آمل هستیم که برخی تعطیل شدند و در حال پیگیری موارد دیگر هستیم، تصریح کرد: 29 واحد پرورش مرغ مادر و 13 واحد جوجه کشی در شهرستان آمل فعالیت می‌کنند.

 

این مسئول با اشاره به اینکه هدف این ضوابط ایجاد محیطی امن برای پرورش طیور است تا با حداقل خطرات بهداشتی مواجه شوند، ادامه داد: حوضچه‌های ضدعفونی ورودی مرغداری‌ها باید فعال باشد.


رسولی‌زاده با بیان اینکه نصب توری پنجره‌ها در مرغداری و انبار مهم است، عنوان کرد: از ورود و خروج پرندگان به محیط مرغداری باید جلوگیری و از نگهداری مرغ اهلی در محیط مرغداری امتناع شود.


وی با اشاره به اینکه چرخ‌ها و بدنه ماشین‌هایی که قصد ورود به مرغداری را دارند باید ضدعفونی شود، گفت: تلفات مرغداری‌ها در اسرع وقت جمع و در چاه تلفات و یا در کوره امحا یا دفن شود.


رییس دامپزشکی آمل با بیان اینکه برای شروع فعالیت جوجه‌ریزی مجوزها باید از دامپزشکی اخذ شود، تصریح کرد: جوجه‌ها حتما باید کارت بهداشت داشته باشند و بیمه شده این اقدام انجام شود.


این مسئول با اشاره به اینکه باید هرگونه تلفات غیرعادی که روند افزایشی در مرغداری داشت سریعا به دامپزشکی جهت نمونه برداری و تشخیص بیماری اعلام شود، افزود: تلفات طیور به هیچ وجه نباید به خارج از مرغداری برده و در گوشه و کنار خیابان ریخته شود چرا که مشکلات زیست محیطی را در پی دارد.


رسولی‌زاده با بیان اینکه با هرگونه پراکنش تلفات مرغ به خارج مرغداری برخورد قضایی می‌شود، تاکیدکرد: در 2 ماه اخیر چنین مواردی گزارش نشده اما با متخلفان این حوزه برخورد جدی قضایی می‌شود.


وی با اشاره به بیماری‌های رایج طیور در فصل سرما گفت: با بیماری‌هایی مثل برونشیت، نیوکاسل مواجه هستیم اما دغدغه اصلی ما آنفلانزای فوق حاد پرندگان است تا با اقدامات پیشگیرانه از آن دوری کنیم.


رییس اداره دامپزشکی آمل در پایان با بیان اینکه پرورش جوجه در محیط روباز غیربهداشتی و احتمال انتقال ویروس را فراهم می‌کند، یادآور شد: پرورش جوجه اردک در مزارع روباز به دلیل احتمال تماس این حیوانات با پرندگان مهاجر امری غیربهداشتی و خطرناک است که در صورت وجود بیماری در بین پرندگانی که با این موجودات در تماس هستند موجب نفوذ بیماری به داخل روستا شده و واحدهای مرغداری را در خطر ویروسی شدن قرار می‌دهد.

 

انتهای پیام/

 


 

 

کد مطلب: MTY2NTg4
 

 
کیمیا سامانه