مدیر آب و فاضلاب شهری شهرستان آمل:

کاهش ۱۵ درصدی سطح آب‌های زیر زمینی آمل/ مصرف آب آملی‌ها ۲۰ درصد افزایش یافت/ ۷۰ درصد آب شرب در آمل به فاضلاب تبدیل می‌شود/ احتمال افت فشار آب آمل در تابستان وجود دارد/ اجرای طرح بزرگ فاضلاب شهری در آمل

تاریخ انتشار : پنجشنبه - ۳۱ / خرداد / ۱۳۹۷
Share/Save/Bookmark
مدیر آب و فاضلاب شهری شهرستان با اشاره به اینکه 64 هزار چاه سنتی برای جذب فاضلاب در آمل وجود دارد، گفت: با اتمام لوله گذاری فاضلاب در آمل تمام این فاضلاب به سمت تصفیه خانه خواهد رفت.
کاهش ۱۵ درصدی سطح آب‌های زیر زمینی آمل/ مصرف آب آملی‌ها ۲۰ درصد افزایش یافت/ ۷۰ درصد آب شرب در آمل به فاضلاب تبدیل می‌شود/ احتمال افت فشار آب آمل در تابستان وجود دارد/ اجرای طرح بزرگ فاضلاب شهری در آمل
 

علی قبادی، مدیر آب و فاضلاب شهری شهرستان آمل در گفت و گو با خبرنگار سفیر هراز با بیان اینکه 64 هزار مشترک اب در امل وجود دارند، گفت: این 64 هزار مشترک در نزدیک به یک صد و 15 هزار واحد در امل از خدمات آب و فاضلاب شهرستان امل استفاده می کنند.
وی با اشاره به اینکه آب شهرستان آمل از اب های زیر زمینی و 25 حلقه چاه تامین می شود، اظهار داشت: کلیه منابع تامین آب شهرستان امل از آب های زیرزمینی است
این مسول طول شبکه آب در شهر آمل را 637 کیلومتر عنوان کرد و ادامه داد: آب و فاضلاب شهرستان آمل 3 شهر امامزاده عبدالله، رینه و گزنک و بخش پلور گستردگی کار فراوانی دارد.
وی با اشاره به طول شبکه هر یک از 4 بخش ذی ربط خود عنوان کرد: امام زاده عبدالله 31 کیلومتر طول شبکه، پلور 21 کیلومتر طول شبکه، رینه و گزنک 32 کیلومتر طول شبکه است.
قبادی با بیان اینکه به دلیل کاهش باران حجم آب های زیرزمینی در آمل 15 درصد کاهش یافته است، گفت: میزان برداشت آب در آمل از سفره های اب های زیرزمینی به میزان 10 درصدکاهش یافته است.
مدیر آب و فاضلاب شهری شهرستان آمل با اشاره به اینکه 912 لیتر بر ثانیه از 25 حلقه چاه آب های زیرزمینی در آمل در حال استفاده هستیم، گفت: این آمار در رینه 10 لیتر بر ثانیه، شهرامامزاده عبدالله 8.2 لیتر بر ثانیه، پلور 9لیتر بر ثانیه و گزنک 3 لیتر بر ثانیه از منابع آب موجودر در منطقه شان استفاده می کنند.
وی با بیان اینکه مصرف آب در آمل 20 درصد افزایش یافته است، تاکید کرد: از یک سو دبی اب چاه ها کاهش و از سوی دیگر مصرف آب افزایش یافته که این موجب کاهش فشار اب در برخی از مناطق آمل خواهد شد.
این مسول با اشاره به اینکه خیابان شیخ فضل الله نوری و امام رضا از جمله مناطقی هستند که بیشترین میزان افت فشار آب را دارند، گفت: برای رفع مشکل این مناطق 3 حلقه چاه جدید در آمل به بهره برداری خواهد رسید
قبادی با بیان اینکه یک حلقه چاه خیابان امام رضا در مراحل نهایی خود است، عنوان کرد: با به بهره برداری رسیدن این چاه در خیابان امام رضا 70 لیتر بر ثانیه به شبکه توزیع خیابان امام رضا اضافه خواهد شد.
مدیر آب و فاضلاب شهری شهرستان آمل با اشاره به اینکه با بهره برداری رسیدن 3 چاه جدید در آمل تا حدودی بخشی از مشکلات کاهش فشار اب در آمل کم خواهدشد، افزود: 2 حلقه چاه دیگر در خیابان شیخ فضل الله نوری به بهره برداری میرسد.
وی با اشاره به اینکه امور آب نقاطی که می توان حلقه چاه جدید را حفر کرد مشخص می کند، ادامه داد: صدور مجوز از طرف امور آب و دستگاه حفار و توزیع کننده اداره اب و فاضلاب شهری است.
قبادی با بیان اینکه تعداد و سطح سفره های زیرزمینی شهرستان آمل بواسطه همجواری با سلسله کوه های دماوند و رودخانه هراز در مقایسه با دیگر شهرهای همجوار در شرایط بهتری است، اذعان داشت: در مدت اخیر بواسطه برداشت های بی رویه سطح آب سفره های زیرزمینی آمل به شدت کاهش یافته است.
این مسول با اشاره به اینکه با احداث سد هراز مشکلات آب شرب و آب کشاورزی حل خواهد شد، اظهار داشت: سیاست وزارت نیرو در این است که از سفره های آب های زیرزمینی برای آب شرب و کشاورزی استفاده نکنیم که با احداث سد هراز این موضوع حل خواهد شد.
مدیر آب و فاضلاب شهری شهرستان با بیان اینکه از چاه های مسیر مابین آمل و بابل می توانیم بیشترین میزان دبی آب را استخراج کنیم، گفت: 12 کیلومتر اصلاح شبکه توزیع اب در آمل را در دست اقدام داریم که تا به حال 70 درصد آن انجام شده است که تا پایان سال جاری به اتمام می رسد.
وی با اشاره به اتمام 4 کیلومتر توسعه شبکه آب در آمل اذعان داشت: اجرای 6 کیلومتر خط فاضلاب در مسیر بلوار جانبازان از جمله اقدامات مهم آب و فاضلاب بود و تا به حال 16 کیلومتر لوله گذاری فاضلاب لوله های محورهای اصلی و فرعی در آمل انجام شده است.
قبادی با اشاره شروع پروژه دیگر خط فاضلاب در آمل تاکید کرد: پروژه دیگر لوله گذاری فاضلاب به طول 7 کیلومتر از میدان ششم بهمن تا میدان قائم خواهد بود.
مدیر آب و فاضلاب شهری شهرستان با بیان اینکه 3 میلیارد و 700 میلیون تومان در بلوار جانبازان برای لول گذاری فاضلاب هزینه شد، گفت: بیش از 6 هکتار زمین برای احداث تصفیه خانه فاضلاب در سال گذشته در آمل خریداری شد که منتظر تخصیص و مشخص شدن ردیف بودجه ملی آن هستیم.
وی با اشاره به اینکه 70 درصد اب شرب در آمل تبدیل به فاضلاب می شود، تاکید کرد: در حال حاضر فاضلاب در آمل به صورت سنتی و چاه دفن می شود
این مسول با اشاره به اینکه چاه هایی که در منازل برای دفن فاضلاب کنده می شود تهدیدی برای سفره آب های زیرزمینی است، گفت: با اقدامات اخیر و لوله گذاری های فاضلاب، تمامی فاضلاب های منازل جمع آوری می شود و در مکانی تصفیه می شود و پساب خروجی تصفیه خانه را به سمت کشاورزی و در صورت نیاز صنعت خواهد رفت.

قبادی تاکید کرد: با لوله گذاری فاضلاب از تهدید و آلوده شدن سفره های زیرزمینی در آمل جلوگیری می کنیم.
وی افزود: در صورت لوله گذاری فاضلاب دیگر دریای الوده نخواهیم داشت.
مدیر آب و فاضلاب شهری شهرستان با اشاره به اینکه 64 هزار چاه سنتی برای جذب فاضلاب در آمل وجود دارد، گفت: با اتمام لوله گذاری فاضلاب در آمل تمام این فاضلاب به سمت تصفیه خانه خواهد رفت.
این مسول با بیان اینکه در صورت افزایش دما و افزایش مصرف آب احتمال کاهش فشار آب در تابستان پیش رو در آمل وجود دارد، افزود: با وجود روند فعلی احتمال افت فشار آب در آمل وجود دارد
قبادی اشاعه فرهنگ درست مصرف کردن اب را امری مهم عنوان کرد و گفت: اصحاب رسانه در اشاعه فرهنگ درست مصرف اب نقش مهمی دارند که باید از این بستر استفاده کرد.
وی با بیان اینکه واحد کنترل کیفیت و آزمایشگاه کیفیت اب را در آمل روزانه کنترل و بررسی می کند، تاکید کرد: خط قرمز مجموعه اب و فاضلاب رساندن اب بهداشتی به مردم امل است.
مدیر آب و فاضلاب شهری شهرستان با بیان اینکه برخی سودجویان با این دروغ که آب شهری تمیز نیست اقدام به فروش دستگاه تصفیه کننده اب می کنند، تاکید کرد: برخی واکنش های الکتریکی که در این دستگاه ها وجود دارد موجب قهوه ای شدن رنگ آب می شود و از ناآگاهی مردم می خواهند دستگاه خود را به مردم بفروشند.
وی با اشاره به اینکه آبی که از دستگاه تصفیه کننده خارج می شود هیچگونه آهن و آنچه که نیاز بدن است را در خورد ندارد و شبیه اب مقطر است، افزود: این اب تنها اب شفاف و سبک است اما هیچ آهن و کلسیومی ندارد.
قبادی گفت: میزان بدهی مشترکین آب در آمل 2 میلیارد تومان است.
مدیر آب و فاضلاب شهری شهرستان با اشاره به اینکه پولی که از مردم به عنوان قبض اب اخذ می شود برای خدمات به خودشان خرج می شود، ادامه داد: تمام خدمات آب و فاضلاب به مردم وابسته به پرداخت قبض مردم است.
این مسول با بیان اینکه اجرای لوله گذاری فاضلاب با شبکه انشعاب آب تفاوت دارد، اظهار داشت: مقصد تمام لوله ها به سمت تصفیه خانه خواهد بود اما شیب مناطق آمل مختلف است بدین معنی که در یک منطقه شاید 6 متر زمین کنده شود و در سمت شاید 2 متر هم کافی باشد.
قبادی با اشاره به اینکه کار کردن در عمق 6 متر و لوله گذاری در ان زمان بر است، تاکید کرد: باید به تراکم 85 درصدی خاک برسیم تا شهرداری بتواند بر روی محیط اسفالت کند که این زمانبر است.
وی با اشاره به اینکه حداکثر زمانی که یک پیمانکار می تواند کار انجام دهد روزی 20 متر لوله گذاری است، خاطرنشان کرد: رسیدن به تراکم خاکی 85 درصدی کمی زمان بر است که این موجب برخی اعتراضات مردمی و کسبه می شود اما مردم بدانند خروجی کار به سود و منفعت آنها است.
مدیر آب و فاضلاب شهری شهرستان با بیان اینکه عمق کار در بلوار جانبازان 6 متر بود، ادامه داد: 2 ماه طول کشید که کار لوله کشی در آنجا به اتمام برسد و 1 ماه پس از آن هم به تراکم 85 درصدی رسیدیم و در اواخر بهمن زمین برای اسفالت به شهرداری تحویل داده شد.
این مسول با اشاره به اینکه تاخیر در آسفالت کردن بلوار جانبازان قصور آب و فاضلاب نبود، گفت: پول آسفالت کردن ان منطقه از مدت ها پیش به شهرداری داده شده بود.
قبادی با بیان اینکه بخشی از پایین بازار آمل و شیخ فضل الله نوری بیشترین میزان شکستگی و نیاز به اصلاح شبکه در آن نیاز می شود، گفت: محور هراز هم از جمله مناطقی است که نیاز به اصلاح شبکه دارد.

 


 

 

کد مطلب: MTY2MzIw
 

 
کیمیا سامانه