نماینده مردم آمل مطرح کرد

نقدینگی زیاد عامل اصلی وضعیت فعلی اقتصاد کشور/کابینه اقتصادی دولت نیازمند تغییر است

تاریخ انتشار : پنجشنبه - ۰۷ / تیر / ۱۳۹۷
Share/Save/Bookmark
نماینده مردم آمل با بیان اینکه وقتی سپرده بانکی از بانک خارج می‌شود هرجا که فضا و زمینه برای کار با این نقدینگی آماده باشد می‌رود، افزود: این فضا می‌تواند ارز خارجی، سکه و طلا و زمین باشد.
نقدینگی زیاد عامل اصلی وضعیت فعلی اقتصاد کشور/کابینه اقتصادی دولت نیازمند تغییر است
 

عزت الله یوسفیان ملا، در گفت‌وگو با خبرنگار سفیر هراز  با بیان اینکه دو عامل خارجی و داخلی در نوسانات اقتصاد کشور تاثیر می‌گذارد، اظهار کرد: غرب از ابتدای انقلاب تا به حال جنگ اقتصادی را با جمهوری اسلامی‌ ایران داشته و موضوع جدیدی نیست.


وی عنوان کرد: پول بی سر و تهی که به عنوان نقدینگی در کشور وجود دارد از عوامل مهم تاثیر بر اقتصاد کشور است و در این حالت هر کسی دلش می‌خواهد به اندازه نقدینگی که در اختیار دارد ان مبلغ را تبدیل به جنس و کالایی کند که کاهش ارزش نداشته باشد.

 

نماینده مردم آمل با بیان اینکه با افزایش قیمت طلا، سکه و افزایش ارز خارجی، ارزش پول ملی کاهش پیدا می‌کند، خاطرنشان کرد: همه این اشتیاق را دارند که با وجود عدم نیاز به انها اقدام به خرید طلا، ارز و سکه کنند تا ارزش نقدینگی که در اختیار دارند تثبیت شود.


این مسول با اشاره به اینکه کاهش سود سپرده بانکی از عوامل مهم اتفاقات اخیر است، گفت: برخی سپرده‌های کلانی در بانک‌ها داشتند و وقتی سود سپرده سپرده گذاری بانک‌ها کم شد نقدینگی به سرعت از بانک‌ها خارج شد.


عضو دائم ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی با بیان اینکه وقتی سپرده بانکی از بانک خارج می‌شود هرجا که فضا و زمینه برای کار با این نقدینگی آماده باشد می‌رود، افزود: این فضا می‌تواند ارز خارجی، سکه و طلا و زمین باشد.


یوسفیان ملا تاکید کرد: روزی که دولت سود سپرده بانکی را کم کرد باید به این فکر می‌کرد که این حجم از نقدینگی به کجا می‌رود.


نماینده مردم آمل و لاریجان با بیان اینکه مسائل سیاسی همانند برجام و حواشی آن باعث شد تا سرعت نوسانات اقتصادی بیشتر شود، تاکید کرد: بیش از 100 هزار میلیارد تومان نقدینگی در دستان مردم وجود دارد و این رقم قابل توجه است و نمی‌توان یک شبه این را مدیریت کرد.


عضو دائم کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات با بیان اینکه خروج آمریکا از برجام در روابط فعلی اقتصادی کشور هنوز خودش را نشان نداده است، تاکید کرد: نفت ایران به فروش می‌رسد و پول نفت به کشور باز می‌گردد و روابط در حال حاضر مناسب است اما تاثیر خروج برجام از چند وقت اینده خودش را بر اقتصاد کشور نشان می‌دهد.


یوسفیان ملا با اشاره به اینکه خروج آمریکا از برجام خودش را در مرداد و آبان ماه نشان می‌دهد، ادامه داد: در ان بازه زمانی می‌توان تاثیر تحریم‌های آمریکا و خروج آمریکا از برجام را مشاهده کرد اما اتفاقات در حال حاضر ارتباطی با برجام و تحریم‌های آمریکا ندارد.


عضو دائم کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات با بیان اینکه گفته می‌شود گرانی‌ها و اتفاقات اخیر حباب قیمت است را حرفی درست نمی‌دانم، عنوان کرد: باید به اندازه نقدینگی که در دستان مردم است منتظر اتفاقات بعدی باشیم.


وی با اشاره به اینکه تنها مسئله ای که در حال حاضر چاره کار است این است که دولت جاذبه ای را برای مردم ایجاد کند تا مردم نقدینگی خود را به بانک‌ها برگردانند و نقدینگی بین موجود کاهش یابد، خاطرنشان کرد: مردم باید اعتماد کنند که در صورت وجود پول شان در بانک‌ها به ارزش پولی آنها افزوده می‌شود و تضمین می‌شود.


عضو دائم کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات با بیان اینکه این امر تنها توسط بانک‌های دولتی امکان پذیر است، ادامه داد: پس از اتفاقات اخیری که برای بانک‌های خصوصی افتاد دولت در حال حاضر می‌تواند با جذب اعتماد مردم موجب روان سازی اقتصاد کشور شود.


عضو دائم ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی با اشاره به خرید 380 هزار سکه توسط 50 نفر گفت: بزرگترین رقمی‌که یک نفر سکه خریده 28 هزار سکه است و معلوم است که چه اتفاقی در حال رخ دادن است و از ابتدا این کار کار نادرستی بود.


وی با بیان اینکه دولت 1 میلیون کارمند دارد و می‌شود این سکه‌ها را به کارمندان دولت داد، اظهار داشت: می‌شود بخشی از حقوق کارمندان را با سکه داد که در این صورت سکه بین مردم پخش می‌شد.


این مسول با اشاره به اینکه دولت برای خرید سقف نگذاشت و کار نادرستی بود، گفت:  به دلیل اینکه سقفی وجود نداشت نمی‌توان جریمه و اقدامی‌در حال حاضر انجام داد.


عضو دائم کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات با بیان اینکه در خصوص افزایش قیمت ماشین‌های تولید داخل طرح فوریتی در مجلس وجود دارد، اظهار داشت: تعزیرات و دولت به این بحث وارد شده تا خودرو تولید داخل با سود عادلانه به مردم فروش برسد.


وی گفت: باید در نظر داشت که قیمت خودرو از 95 تا 96 چه میزان افزایش یافت و با بازگشت شرایط به حالت قبل سودعادلانه رعایت شود و این افزایش قیمت قابل قبول نیست.

 


 

 

کد مطلب: MTY2MzI4
 

 
کیمیا سامانه