رییس اداره بهزیستی شهرستان امل:

کودک آزاری یکی از بیش‌ترین موارد تماس به اورژانس اجتماعی آمل/ عمده کودک‌آزاری‌ها جسمی و مواردی از کودک‌آزاری جنسی در آمل مشاهده شده است/ آموزش به خانواده‌ها‌؛ نخستین قدم برای کاهش کودک آزاری

تاریخ انتشار : یکشنبه - ۲۷ / خرداد / ۱۳۹۷
Share/Save/Bookmark
تغییر رفتار کودک، گوشه گیر و منزوی شدن، پیدا کردن مشکل درسی، حساسیت به جنس مخالف و استفاده بیش از حد از سرویس بهداشتی از جمله علائم آزار جنسی در کودکان است که منجر به بلوغ زودرس و مشکلات عاطفی و روحی روانی مثل انزوا از جامعه می شود
کودک آزاری یکی از بیش‌ترین موارد تماس به اورژانس اجتماعی آمل/ عمده کودک‌آزاری‌ها جسمی و مواردی از کودک‌آزاری جنسی در آمل مشاهده شده است/ آموزش به خانواده‌ها‌؛ نخستین قدم برای کاهش کودک آزاری
 

کبری اسفندیاری، رییس اداره بهزیستی شهرستان امل در گفت و گو با خبرنگار سفیر هراز با بیان اینکه آسیب های اجتماعی بیماری هایی هستند که علاوه بر اینکه خانواده  را درگیر می کند امکان دارد اطرافیان و جامعه را نیز درگیر خود کند، گفت: اعتیاد، کودک آزاری، همسر آزاری، طلاق، کودکان خیابانی، کودکان کار، افکار و اعمال خودکشی، زنان آسیب دیده و فرار از منزل از جمله عمده مسائلی است که در مرکز اورژانس اجتماعی به آن پرداخته می شود.
وی با اشاره به اینکه آسیب های اجتماعی در بستر اجتماع معنا پیدا می کنند و از پدیده اجتماعی تبدیل به آسیب و معضل اجتماعی خواهند شد، اظهار کرد: اختلافات خانوادگی به سرعت در حال رشد است و طلاق از دل این اختلافات خانوادگی بروز کرده است.
این مسول ادامه داد: افزایش طلاق و گرایش به مواد مخدر تبدیل به معضل اجتماعی در سطح جامعه شده است که باید با مشاوره کنترل شود.
اسفندیاری با بیان اینکه روزانه 30 تماس به مرکز اورژانس اجتماعی آمل (123) زده می شود، تصریح کرد: نیمی از تماس ها به مرکز اورژانس اجتماعی آمل غیرمرتبط است اما همان ها هم رصد می شود
وی با بیان اینکه بیشترین میزان تماس به مرکز اورژآنس اجتماعی آمل (123 ) و به جرات می توان گفت که 50 درصد تماس ها به دلیل اختلافات خانوادگی است، خاطرنشان کرد: در برخی تماس ها که نیاز به حضور فوری کارشناس احساس شود خدمات سیار مرکز اورژانس اجتماعی در محل حضور پیدا می کند.
این مسول با اشاره به واحد مداخله در بحران مرکز اورژآنس اجتماعی گفت: یکسری از پرونده ها از طریق مشاوره های مرکز 123 و خدمات سیار از حالت اورژانسی و اضطراری خارج می شوند اما گاها پیش می اید که در صورت عدم رسیدگی بیشتر امکان بازگشت به وضعیت گذشته بوجود بیاید که در این صورت از شخص برای مشاوره تا 10 جلسه دعوت به عمل می اید.
رییس اداره بهزیستی شهرستان امل با اشاره به تفاهم نامه مابین بهزیستی و دادگستری اظهار کرد: هر پرونده ای که در دادگستری برای طلاق باز می شود باید قبل از هر اقدامی جواب مشاوره را از مرکز اورژانس اجتماعی اخذ نماید.
اسفندیاری با بیان اینکه مردم هنوز با خدمات مرکز اورژانس اجتماعی به خوبی اشنا نیستند، تاکید کرد: دور بودن مرکز اورژانس اجتماعی آمل از میدان اصلی شهر و نبود تبلیغات کافی این مرکز در سطح شهر باعث شده تا مردم به خوبی با خدمات این مرکز آشنا نباشند.
وی با اشاره به اینکه حضور پرونده های طلاق باعث تبلیغات ناخواسته از این مرکز می شود، خاطرنشان کرد: افرادی که برای مشاوره به این مرکز مراجعه می کنند پس از دریافت خدمات در صورت دیدن مشکلات مشابه خود در خانواده و دوستان مرکز اورژانس اجتماعی را به آنها پیشنهاد می کنند.
رییس اداره بهزیستی شهرستان امل با تاکید بر اینکه پس از اختلافات خانوادگی، همسر ازاری و کودک آزاری بیشترین میزان تماس به مرکز اورژانس اجتماعی در آمل را دارند، گفت: به طور میانگین در ماه, مرکز سیار اورژانس اجتماعی آمل بیش از 100 عملیات را با حضور در محل رسیدگی می کند.
این مسول با بیان اینکه کودک آزاری به چندین بخش جسمی، جنسی، غفلت و بی توجهی تقسیم می شوند، اظهار کرد: اکثریت کودک آزاری های صورت گرفته در آمل جسمی است که توسط خانواده کودک صورت می گیرد.
اسفندیاری با اشاره به اینکه مواردی از کودک آزاری جنسی در سال 97 در آمل گزارش شده است، تاکید کرد: عمده ترین کودک آزاری های جنسی از طرف دوستان، اقوام و خویشاوندان است.
وی با بیان اینکه در سال گذشته 146 تماس در خصوص کودک آزاری در آمل با مرکز اورژآنس اجتماعی صورت گرفته، ادامه داد: اکثریت این تماس ها آزار جسمی بوده و پس از آن آزار جنسی و بی توجهی و غفلت بود.
رییس اداره بهزیستی شهرستان آمل با بیان اینکه طبق آمار اکثریت کودک آزاری های جنسی در آمل مربوط به کودکان زیر 12 سال است، اظهار داشت: آموزش به خانواده ها در خصوص کودک آزاری نخستین قدم برای کاهش کودک آزاری است.
وی با اشاره به اینکه اکثریت کودک آزاری ها در زمانی رخ می دهد که کودکان شناخت کامل و کافی از خودشان ندارند، افزود: هر گروه سنی , یک نوع آموزش مرتبط با خود را می طلبد و شناخت اعضای بدن برای کودکان و اینکه هر کسی اجازه دست زدن به اعضای بدن آنها را ندارد از مراحل مهم آگاهی بخشی است.
اسفندیاری در خصوص علائم کودک ازاری جنسی گفت: تغییر رفتار کودک، گوشه گیر و منزوی شدن، مشکل درسی پیدا کردن، حساسیت به جنس مخالف و استفاده بیش از حد از سرویس بهداشتی از جمله علائم آزار جنسی در کودکان است که منجر به بلوغ زودرس و مشکلات عاطفی و روحی روانی مثل انزوا از جامعه می شود.

 


 

 

کد مطلب: MTY2MzE3
 

 
کیمیا سامانه