سفیرهراز از نبود کتابخانه مجهز در آمل گزارش می دهد:

حسرتی 50 ساله در آمل!

تاریخ انتشار : چهارشنبه - ۰۹ / خرداد / ۱۳۹۷
Share/Save/Bookmark
مجبوریم که بچه ها را به صف کنیم و تنها 40 نفر پسر و 40 دختر را راه دهیم و 41 مین نفر مجبور است در آمل بگردد و کتابخانه دیگری پیدا کند.
حسرتی 50 ساله در آمل!
 

صبح زود که می شود، کتاب و کیفش را جمع می کند تا سریعا خودش را به آنجا برساند، می داند اگر کمی دیر برسد و آن نفر "41مین" باشد باید به ان سوی آمل برود تا کتابخانه دیگری پیدا کند. این حکایت چندین ساله ی آملی ها است، اینکه 50 سال و یا حتی بیشتر از احداث کتابخانه مرکزی شهر می گذرد و خبر احداث کتابخانه ای در خورشان این استقبال آملی ها از کتاب تنها چند گله و تیترهای دهن پرکن مانده است.
سر و صدای زیاد محیط اطراف، کهنه بودن بافت داخل کتابخانه، کهنه بون صندلی ها و بسیاری از دلایل دیگر متولین آنها را وادار به بازسازی کتابخانه مرکزی شهر کرد، بازسازی که به دلیل نبود بودجه ماه ها به طول انجامید و امروز بخشی از آن انجام شده و بخشی دیگر باقی مانده است.
سیدآقا بزرگ حسینی، رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی آمل در این خصوص می گوید: هر روز صبح شاهد استقبال عظیم دانش آموزان و دانشجویان از این فضا هستیم اما چه کنیم که تنها 80 صندلی برای پسران و دخترهایمان داریم.
وی افزود: مجبوریم که بچه ها را به صف کنیم و تنها 40 نفر پسر و 40 دختر را راه دهیم و 41 مین نفر مجبور است در آمل بگردد و کتابخانه دیگری پیدا کند.
این مسول ادامه داد: خودمان هم راضی نیستیم و سعی می کنیم نشود که دانش آموزی با ذوق و شوق برای درس خواندن بیاید و سرخورده محیط کتابخانه را ترک کند.
بزرگ حسینی با اشاره به اینکه 50 سال است که به دنبال احداث کتابخانه بزرگتر در آمل هستیم، تاکید کرد: در شهرهای دیگر سرانه ی فضای کتابخانی زیاد است اما کتابخوان وجود ندارد اما در آمل کتابخوان به وفور پیدا می شود اما فضایی برای انها برای مطالعه وجود ندارد.
رییس انجمن کتابخانه آمل با بیان اینکه شهرداری آمل 700 میلیون تومان به انجمن کتابخانه شهرستان امل بابت نیم درصد عوارض شهرداری ها بدهکار است، افزود: در صورت پرداخت بدهی های شهرداری آمل بخش اعظمی از کتابخانه که هنوز تعمیر نشده انجام خواهد شد.
وی با بیان اینکه کتابخانه تبلیغات اسلامی برای بانوان است، اظهار کرد: کتابخانه دیگری در مصلی وجود دارد که نیاز به مرمت دارد که با همکاری شهرداری و دفتر ائمه جمعه قابل استفاده است.
بزرگ حسینی با تاکید بر اینکه زمین کتابخانه مرکزی آمل باید برای همه مردم قابل دسترس باشد، خاطرنشان کرد: ساخت کتابخانه ای درخور شان مردم آمل 50 سال است که در حد شعار مانده و باید این مهم عملی شود.
احمد امیرسلیمانی، شهردار آمل در این خصوص می گوید: شهرداری این آمادگی را دارد که از 500 تا 1000 متر زمین در پارک دهکده طلایی در این خصوص واگذار کند.
وی با بیان اینکه تا چند روز دیگر 150 میلیون تومان از بدهی های اخیرمان را به انجمن کتابخانه آمل می دهیم، اظهار کرد: مابقی بدهی شهرداری بابت نیم درصد عوارضی هم سعی خواهد شد زودتر پرداخت شود.
شهردار آمل با اشاره به مطالبات انجمن کتابخانه در سال 95 ادامه داد: تا کنون مبلغ 480 میلیون تومان از سال 96 پرداخت شده و شهرداری با انجمن کتابخانه آمل در تعامل خواهد بود.
امیرسلیمانی تاکید کرد: زندان آمل قرار است تبدیل به فرهنگ سرا شود که در این صورت شهرداری نقشه ای تعیین کرده که طبق آن 1 طبقه کامل یک هزار متری کتابخانه خواهدشد.
فرماندار ویژه امل با ابراز خوشحالی از حجم متقاضیان کتابخانه ای در آمل گفت: فضای  کتابخانه در آمل کم است و باید به تناسب این استقبال فضای کتابخانی در آمل ایجاد کنیم.
وی ادامه داد: گاها دیده شده که فرزندان ما بر روی پله درس می خوانند که نیاز است با همکاری استان، شهرداری آمل و دستگاه های ذی ربط فکری به حال این وضعیت شود.
فرماندار ویژه آمل با انتقاد از ساخت کتابخانه در مکان هایی که دسترسی در آنجا سخت است، افزود: برخی از کتابخانه ها در شهرستان امل به اندازه انگشتان دست هم مراجعه کننده ندارند.

 


 

 

کد مطلب: MTY2Mjc5
 

 
کیمیا سامانه