مشاور امور ایثارگران نهاد ریاست جمهوری:

مدافعان حرم مظلوم ترین ایثارگران جامعه/ لزوم آشنا کردن جوانان و نوجوانان با فرهنگ ایثار و شهادت

تاریخ انتشار : پنجشنبه - ۲۰ / اردیبهشت / ۱۳۹۷
Share/Save/Bookmark
وصیت نامه و زندگینامه شهدای دانش آموز و معلم در مدارس آمل توزیع و در خصوص آنها صحبت شود تا در سطح جامعه از همان ابتدا نهادینه شود.
مدافعان حرم مظلوم ترین ایثارگران جامعه/ لزوم آشنا کردن جوانان و نوجوانان با فرهنگ ایثار و شهادت
 

به گزارش سفیر هراز، حجت الاسلام والمسلمین پرویز ولی زاده، مشاور امور ایثارگران نهاد ریاست جمهوری در جلسه شورای توسعه و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت که در فرمانداری ویژه آمل برگزار شد با اشاره به جایگاه خانواده شهدا در جامعه امروز گفت: خانه شهید خانه خدا و دارای احکام معنوی است و بی احترامی به خانه شهید بی احترامی به خانه خداست.
وی با اشاره به اینکه شهدای مرافع حرم به فرهنگ ایثار و شهادت باور داشتند که در این راه قدم برداشتند، اظهار کرد: شهدا بر باورهای خود ایستادند و در آن مسیر گام برداشتند.
این مسول با  بیان اینکه در دوران جنگ آیت الله رفسنجانی و روحانی در دوران هشت سال دفاع مقدس فرمانده جنگ بودند، ادامه داد: آیت الله روحانی 2 ماه پس از تنفیذ رهبری قانون خدمات جامع ایثارگران را ابلاغ کرد که نشان از باور این دولت به موضوع فرهنگ ایثار و شهادت است.
حجت الاسلام ولی زاده با تاکید بر اینکه این قانون در دوره رییس جمهوری قبلی به مرحله اجرایی نرسید، خاطرنشان کرد: دولت در بحث ایثارگران و تعیین سند راهبردی در این خصوص به خوبی اقدام کرد.


مشاور امور ایثارگران نهاد ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه متولی امور ایثارگران در کشور به درستی مشخص نبود، افزود: تسهیلات مناسبی برای 2 میلیون ایثارگران کشور در نظر گرفته و اقدامات خوبی شد تا موضوع ایثارگران در کشور متولی مشخص پیدا کند.
وی با بیان اینکه بند به بند قانون خدمات جامع ایثارگران در هییت وزیران بررسی و مصوب شد، ادامه داد: شورایی تحت عنوان شورای توسعه و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در ابان 94 تشکیل شد تا به دنبال اجرای مصوبات و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت باشد.
این مسول با اشاره به اینکه قبل از دولت تدبیر و امید طی یک نظرسنجی تنها 3 درصد نسبت به اینکه 22 اسفند روز شهید است آگاه بودند، گفت: در سال 96 این امار به 50 درصد رسید که نشان از باور دولت به اشاعه و گسترش فرهنگ شهادت و ایثار در سطح جامعه است.


حجت الاسلام ولی زاده با بیان اینکه معوقات خانواده شهدا و ایثارگرا از سال 89 باقی مانده بود، افزود: دولت در سال گذشته با مصوب کردن 4 هزار میلیارد تومان این معوقات را پرداخت کرد و کارهای خوبی در حوزه فرهنگ ایثار و شهاد انجام شد اما باید بیشتر تلاش کرد.
مشاور امور ایثارگران نهاد ریاست جمهوری با تاکید براینکه فرهنگ ایثار و شهادت تضمین استمرار نظام مقدس جمهوری اسلامی است، خاطرنشان کرد: مظلوم ترین ایثارگران در جامعه مدافعان حرم هستند که هزاران کیلومتر آن طرف تر دشمن را نابود کردند تا در ایران امنیت وجود داشته باشد اما همیشه هجمه های بسیاری به آنها وارد می شود.


این مسول خواستار فعالیت کارگروه های مختلف در این شورا شد و گفت: آشنا کردن جوانان و نوجوانان با هدف و زندگینامه شهدا از جمله مهم ترین و موثرترین اقدامات در شناساندن فرهنگ ایثار و شهادت و نهادینه کردن آن در جامعه است.
حجت الاسلام ولی زاده با بیان اینکه یادواره شهدا نباید عرصه  دعواهای های سیاسی شود، تاکید کرد: کسی حق مصاده شهدا را ندارد و شهدا متعلق به مردم، انقلاب و اسلام هستند و سخنران یادواره شهدا نباید علیه جریان های کشور صحبت کند که آسیب زا است.
وی با بیان اینکه چه خوب است که در یادواره شهدا فرماندهان 8 سال دفاع مقدس آورده شوند تا از خاطرات چنگ و ایثار و شهادت رزمندگان اسلام گفته شود، خاطرنشان کرد: اداره فرهنگ و ارشاد در خصوص اجرای تاتر های مرتبط با فرهنگ ایثار و شهادت فعال تر عمل کند.


مشاور امور ایثارگران نهاد ریاست جمهوری با اشاره به اینکه چند درصد از کارمندان ادارات وصیت نامه شهدای اداره خود را مطالعه کرده اند و افزود: وصیت نامه و زندگینامه شهدای دانش آموز و معلم در مدارس آمل توزیع و در خصوص آنها صحبت شود تا در سطح جامعه از همان ابتدا نهادینه شود.
این مسول خواستار افزایش سطح تکریم از ایثارگران و خانواده شهدا در سطح ادارات شد و اظهار کرد: فاصله ما با شهدا در حد یک پدر و مادر است اما برخورد ما با خانواده شهدا چگونه است؟


حجت الاسلام ولی زاده با بیان اینکه به دنبال ارائه تسهیلاتی برای اشتغالزایی فرزندان خانواده شهدا هستیم، ادامه داد: 2 مانده مانده بود به پایان دولت اقای احمدی نژاد 500 هزار استخدامی انجام شد که اگر از این رقم قانون 25 درصد ایثارگران اجرا میشد امروز چیزی به نام بیکاری فرزندان شهدا و ایثارگران در کشور نداشتیم
وی با اشاره به اینکه سهمیه ایثارگان از این رقم 175 هزار استخدامی بود اما تنها 52 هزار استخدامی صورت گرفت، افزود: سال گذشته صندوق کارافرینی در بنیاد شهید تاسیس شد و سال گذشته مبلغ 300 میلیاردتومان تسهیلات به فرزندان شهدا و ایثارگران پراخت شد اما برای اشتغالزایی فرزندان شهدا در حال حاضر چاره ای جز کمک از بخش خصوصی نداریم.

مشاور امور ایثارگران نهاد ریاست جمهوری تاکید کرد: استاندار مازندران چندماه است که در این سمت در حال خدمت به مردم است اما در همین مدت کوتاه 400 بازدید از خانواده شهدا و ایثارگران داشته که جای تقدیر دارد.
حجت الاسلام ولی زاده در خاتمه با بیان اینکه آمریکا با خروج از برجام در دنیا رسوا شد و به جهان نشان داد که به هیچ تعهدی پایبند نیست، گفت: این از ثمرات برجام است و در مقابل چین شیطانی باید با روحیه ایثار و شهادت ایستاد

 


 

 

کد مطلب: MTY2MTYw
 

 
کیمیا سامانه