راهکارهای ساده برای رفع یبوست

تاریخ انتشار : سه شنبه - ۱۸ / اردیبهشت / ۱۳۹۷
Share/Save/Bookmark
یبوست از جمله فراگیرترین مشکلات گوارشی روزه‌داران در ایام ماه مبارک رمضان است که به بابت تغیییرات پیش آمده در رژیم غذایی و خصوصا کاهش مصرف آب بوجود می‌آید.
 

به گزارش سفیر هراز، یبوست از جمله فراگیرترین مشکلات گوارشی روزه‌داران در ایام ماه مبارک رمضان است که به بابت تغیییرات پیش آمده در رژیم غذایی و خصوصا کاهش مصرف آب بوجود می‌آید.

 

راهکارهای ساده برای رفع یبوست

اما می‌توان با رعایت نکاتی ساده در پیشگیری و درمان یبوست کوشید.
غلامرضا زمانی تغذیه مناسب در ماه رمضان را تقویت کننده ایمنی بدن افراد و هم چنین مقاومت آن ها در برابر بیماری ها دانست و افزود: «اجتناب از زیاده خوری در وعده افطار و سحر و نیز غذاهای گوناگون در کاستن امراض گوارشی بسیار تاثیر گذار هستند».
وی افزود: بازکردن روزه با خرما و مایعات گرم برای دستگاه گوارش بسیار مفید هستند و از بروز یبوست جلوگیری می‌کند. بوست نوعی عارضه است که در آن اجابت مزاج کمتر از سه بار در هفته روی می‌دهد.
عضو انجمن صنفی جراحان عمومی ایران ادامه داد: علائم یبوست با توجه به رژیم غذایی ، سن و عادت‌های روده‌ای در هرفرد بیمار تغییر می‌کند.
وی اظهار کرد: سختی در آغاز یا پایان دفع و کاهش تعداد دفعات اجابت مزاج از جمله نشانه های ابتلا به یبوست هستند.
زمانی باد کردن شکم، سر درد و کاهش اشتها و نفس بدبو را از دیگر علائم این عارضه عنوان کرد.عضو انجمن صنفی جراحان عمومی ایران استفاده از آب فراوان ، چای کمرنگ و هم چنین خوردن میوه هایی از جمله انگور و انجیر را برای افراد دارای یبوست توصیه کرد و افزود: این افراد باید بیشتر ورزش و فعالیت انجام دهند.
وی این عارضه را شایع‌ترین مشکل گوارشی در روزه‌داران دانست و علت آن را نوشیدن کم آب ، استفاده کم از سبزیجات و تغییر در برنامه غذایی روزه‌دار عنوان کرد.
وی مصرف غذاهای حاوی فیبر بالا شامل حبوبات، مغزها، غلات و دانه‌های خوراکی را به روزه داران پیشنهاد کرد و افزود: بهتر است روزانه هر فرد میزان ۵ تا ۸ گرم از فیبر در برنامه غذایی اش استفاده نماید.
عضو انجمن صنفی جراحان عمومی ایران خاطر نشان کرد: باید توجه داشت که پوست کندن میوه‌ها و سبزیجات، سبب کاهش میزان فیبر آن‌ها می‌گردد.

 


 

 

کد مطلب: MTY2MTUy
 

 
کیمیا سامانه