صنعت پوشاک کشور با گسترش مناطق آزاد قطعاً نابود می‌شود

تاریخ انتشار : سه شنبه - ۱۸ / اردیبهشت / ۱۳۹۷
Share/Save/Bookmark
نایب رئیس‌اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران گفت: تخلفات بزرگی در مناطق آزاد در حال وقوع است.
 

به گزارش سفیر هراز،بهرام شهریاری با اشاره به اینکه هیچ نظارتی برای جلوگیری از این تخلفات از سوی دستگاه‌های مربوطه در مناطق آزاد انجام نمی‌شود، اظهار داشت: دو دهه از اجرای قانون و مقررات مناطق آزاد تجاری و صنعتی می‌گذرد اما در طول این مدت هیچ کدام از اهداف مناطق آزاد به صورت کامل اجرایی نشده است.
وی افزود: در ماده 14 قانون مقررات مناطق آزاد تجاری و صنعتی اعلام شده، «مبادلات بازرگانی مناطق با خارج از کشور پس از ثبت گمرکی از شمول مقررات صادرات و واردات مستثنی هستند و مقررات صدور و ورود کالاها و تشریفات گمرکی در محدوده هر منطقه به تصویب هیئت وزیران می‌رسد» متأسفانه با وجود این قانون به راحتی کالای ساخته شده در این مناطق بدون هیچ نظارتی مورد معامله قرار می‌گیرد. به عنوان نمونه در قشم به راحتی امکان تردد وجود داشته و افراد می‌توانند بدون کنترل و نظارتی کالاها را وارد مناطق کنند.
نایب رئیس‌اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران با انتقاد از اینکه اصلاً نظارتی در مناطق آزاد برای ورود و خروج کالا وجود ندارد، افزود: در یکی دو مورد حتی محموله‌های 900 تنی در این مناطق گم شده‌اند که این موضوع با سؤالات زیادی همراه است.
شهریاری با اشاره به اینکه ورود کالای ساخته شده به مناطق آزاد تخلف محسوب می‌شود، تصریح کرد: امروز صنعت پوشاک با افزایش واردات در حال نابود شدن است. ما نمی‌دانیم دیگر چه اقدامی برای نجات خود انجام دهیم. چرا مسئولین در مناطق آزاد نظارتی ندارند تا به راحتی پوشاک وارد کشور نشود.
نایب رئیس‌اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران در ادامه به نحوه واردات مواد اولیه و قطعات از مناطق آزاد اشاره کرد و اظهار داشت: قرار بر این بود «ورود مواد اولیه و قطعات منفصله رأسا توسط واحدهای تولیدی کشور به صورت بدون انتقال ارز، از مناطق آزاد به داخل کشور در چارچوب سقف واردات سالانه هر یک از مناطق مجاز باشد» اما جالب اینجاست که برخی افراد با ایجاد کارخانجات صوری نه تنها کالایی در مناطق آزاد تولید نمی‌کنند بلکه با استفاده از همین قوانین به راحتی محصولات را وارد مناطق آزاد کرده و بعداً در بازار عرضه می‌کنند.
این تولیدکننده پوشاک تصریح کرد: بر اساس آمار در 11 ماهه سال 95 در منطقه ارس ترانزیت واردات 269 میلیون دلار بوده است که از میان این رقم فقط 24 میلیون و 500 هزار دلار کالا از مناطق آزاد ترخیص قانونی شده است. این موضوع نشان می‌دهد ما با رقم 245 میلیون دلار کالایی که مشخص نیست چگونه وارد و از مناطق آزاد ترخیص شده‌اند روبرو هستیم. جالب اینجاست در همین منطقه ارس،‌ صادرات حاصل از تولید در سال 95 سی و پنج هزار دلار گزارش شده است.
شهریاری با اشاره به اینکه با وجود تخلفات بسیار متعدد در مناطق آزاد متاسفانه دولت لایحه‌ای مبنی بر گسترش مناطق آزاد را پیگیری می‌کند اظهار داشت: اگر مناطق آزاد گسترش پیدا کند به طور حتم صنعت پوشاک نابود خواهند شد.

 


 

 

کد مطلب: MTY2MTQ3
 

 
کیمیا سامانه