مدیرکل هواشناسی استان مازندران:

امسال خشک‌ترین سال کشور در 50 سال اخیر است/ فعالیت معادن شن و ماسه بزرگترین چالش پیش روی سد هراز

تاریخ انتشار : یکشنبه - ۰۹ / اردیبهشت / ۱۳۹۷
Share/Save/Bookmark
مدیرکل هواشناسی استان مازندران گفت: جبهه‌های جنوبی که جبهه‌های گرمی است به سمت مازندران می‌آید که پیش بینی می‌شود تابستان گرمی در پیش داشته باشیم.
امسال خشک‌ترین سال کشور در 50 سال اخیر است/ فعالیت معادن شن و ماسه بزرگترین چالش پیش روی سد هراز
 

محمدرضا رضوی در گفت‌وگو با خبرنگار سفیر هراز با بیان اینکه هرچه جلوتر می‌رویم وضعیت تغییر اقلیم بیشتر خودش را نشان می‌دهد، اظهار کرد: طی 13 سال گذشته در کشور و مازندران تا به حال 11 سال گرم داشتیم و این وضعیت به هیچ وجه رو به بهبود نیست.

 

وی با اشاره به اینکه در 13 سال اخیر طی بررسی‌ها مشخص شد که تنها 2 سال میزان بارش مناسب بوده و 11 سال دیگر کم بارش و میزان بارندگی مناسب نبوده است، تصریح کرد: در کل کشور 48/5 درصد با کاهش بارندگی مواجه هستیم که در صورت ادامه روند فعلی که در حال ادامه یافتن است، امسال خشک‌ترین سال کشور در 50 سال اخیر است.

 

مدیرکل هواشناسی استان مازندران با تاکید بر اینکه مازندران با کاهش 22.5 درصدی کاهش بارندگی مواجه است، خاطرنشان کرد: بیشترین کاهش نزولات جوی در کشور برای مازندران است.

 

این مسئول با اشاره به برخی رکوردهای دمایی سال گذشته در مازندران افزود: طی 70 سالی که دما اندازه گیری می‌شود، هیچ سالی همانند سال 96 سابقه افزایش دما تا 48 درجه را نداشتیم.

 

مدیرکل هواشناسی استان مازندران با تاکید بر اینکه پوشش برفی در مازندران به نسبت سال‌های گذشته تا 10 برابر کاهش پیدا کرد، گفت: به دلیل وزش باد گرم، در کوهستان‌های استان هم ذخیره آبی وجود ندارد.

 

این مسئول با بیان اینکه در رامسر تا دمای 38 درجه هم ثبت شده، اظهار کرد: ثبت دمای 38 درجه در رامسر اتفاق عجیب و خارق العاده‌ای است که این دما باعث تبخیر ذخایر آبی می‌شود.

 

رضوی با اشاره به اینکه با 100 میلی متر تبخیر اضافه آب در مازندران مواجه شدیم، گفت: از سوی دیگر با کاهش 100 میلی متری بارندگی در مازندران مواجه هستیم و در نتیجه 200 میلی متر از منابع آبی در مازندران بدین صورت از دست رفت.

 

وی با بیان اینکه آورده رودخانه هراز تا 30 درصد کاهش پیدا کرد، ادامه داد: با کاهش 30 تا 40 درصدی آورده رودخانه‌ها به سدها در مازندران مواجه هستیم.

 

مدیرکل هواشناسی استان مازندران با اشاره به افزایش 3.4 دما در مازندران به نسبت وضعیت نرمال در زمستان سال گذشته، اظهار کرد: این افزایش دما بسیار قابل توجه است و مانند این می‌ماند که برف را بر روی اجاق بگذارید و آب شود که ما در زمستان به منابع آبی نیاز نداریم و ذخیره برفی دارای اهمیت بسیاری است.

 

این مسئول با اشاره به اینکه تنها می‌توانیم 12 درصد منابع آبی را مدیریت کنیم چون سد در هراز نداریم، تصریح کرد: سد هراز اگر تا سالیان آینده احداث نشود شدیدا دچار مشکل می‌شویم و منابع برفی هم در سالیان آینده کاهش پیدا می‌کند.

 

رضوی به افزایش 2.2 دما در کشور اشاره کرد و افزود: این افزایش دما موجب افزایش تبخیر دما و از سوی دیگر افزایش دما موجب عدم بارش برف می‌شود و بارش به صورت باران می‌آید و حتی به جرات می‌توان گفت که بارش ایجاد نمی‌شود.

 

وی ادامه داد: هنوز جبهه‌های شمالی تاثیر خود را نگذاشته و بارش‌های جست و گریخته فعلی از جبهه‌های مدیترانه‌ای و جنوبی که در مازندران اثرشان کم است.

 

مدیرکل هواشناسی استان مازندران با اشاره به گرمای بی‌سابقه تابستان سال گذشته در مازندران گفت: فروردین امسال در ایستگاه سیاه بیشه که منطقه سردسیر است با 2 هزار متر ارتفاع، دمای 40 درجه ثبت شده است.

 

این مسئول با بیان اینکه با توجه به جبهه‌های آب و هوایی وجود تابستان گرم در سال 97 محتمل است، اظهار کرد: جبهه‌های جنوبی که جبهه‌های گرمی است به سمت مازندران می‌آید که پیش بینی می‌شود تابستان گرمی در پیش داریم.

 

رضوی با اشاره به اینکه طبق بررسی دانشمندان در صحرای عربستان در 81 هزار سال پیش دریاچه وجود داشت و فسیل حیوانات آبزی پیدا شد، ادامه داد: با افزایش گل‌های گلخانه‌ای، افزایش خودرو روند گرم شدن زمین در حال افزایش است و باید اقدامات و واکنشی در این راستا انجام شود اما حتی اقدامات ما هم ایراد دارد.

 

وی با گلایه از اینکه ییلاقات مازندران هم پر از ویلا شده، اظهار کرد: آب باید از چشمه‌ ها به سمت رودخانه هراز بیاید تا به مزارع برود اما با وجود این حجم ویلا به سمت باغاتی که در گذشته نبود و ویلاها می‌رود.

 

مدیرکل هواشناسی استان مازندران با اشاره به کاهش روند نزول آب به سمت رودخانه هراز در سال‌های اخیر تاکید کرد: ایران در سال 2013 نهمین کشور آلوده کننده جو جهان بررسی شد و در سال 2015 به رتبه هشت رسید.

 

این مسئول با بیان اینکه اینگونه به نظر می‌رسد که به رتبه هفتم جهان از لحاظ آلوده کردن جو می‌رسیم، گفت: دلیل این اتفاق در ایران قیمت ارزان بنزین نسبت به آب است و اکثر ماشین‌ها تک سرنشین و حمل و نقل عمومی و ریلی نداریم و اکثرا با ماشین تردد می‌کنند، همچنین مصرف انرژی در ایران 2 الی 3 برابر استانداردهای جهانی است.

 

رضوی با تاکید بر اینکه با تمامی دستگاه‌های اجرای مازندران تعامل خاص خودشان را داریم، اظهار کرد: 10 روز زودتر پیش بینی دما برای ادارات ارسال می‌شود.

 

وی با تاکید بر اینکه استان مازندران دارای پتانسیل عجیبی برای آلوده شدن توسط گازکربونیک، آلودگی سوختی و فسیلی دارد، یادآور شد: معضل ریزگردها در مازندران آنچنان در حال حاضر نمی‌تواند دغدغه اصلی باشد اما به دلیل بروز خشکی در شمال استان گلستان، این استان در حال دچار شدن به ریزگردها است.

 

مدیرکل هواشناسی استان مازندران با اشاره به اینکه با ادامه روند فعلی در مازندران دچار ریزگردها فعلا نمی‌شویم، خاطرنشانکرد: در مازندران آلودگی ریزگردی نداریم اما به دلیل وجود کوه البرز در پشت سرمان و عمده جریانات هم به سمت شمال است هوای آلوده در شهرهای ساحلی دپو می‌کند.

 

این مسئول با تاکید بر اینکه در مازندران دچار آلودگی‌های بسیاری هستیم، افزود: در 6 ماه سال که به خاطر سرما درختان خشک می‌شوند آلودگی می‌ماند و نشست می‌کند و تصفیه نمی‌شود.

 

رضوی با اشاره به اینکه آلودگی باقیمانده بر روی خاک نشست می‌کند، ادامه داد: با بارش‌ها آلودگی به سطح زمین بازمی‌گردد و مزارع و زمین راآلوده می‌کند.

 

وی فعالیت معادن در مازندران و بالاخص محور هراز را بی‌حساب و کتاب عنوان کرد و افزود: ماسه در معادن باید شسته شود و اگر این ماسه‌ها گرفته نشود در سطح رودخانه باقی می‌ماند که با روان آب یا سیل به پشت سد بازمی‌گردند.

 

مدیرکل هواشناسی استان مازندران با تاکید بر اینکه بزرگترین چالش سد هراز ماسه‌های معادن محور هراز سات، گفت:  وقتی ماسه‌ها شسته شد، خاک در گوشه‌ای دپو می‌شود اما با اولین بارندگی به پشت سد بازمی‌گردد.

 

این مسول به سد سفیدرود اشاره کرد و افزود: 2 میلیارد و 300 میلیون متر مکعب سد سفیدرود آب داشت اما در حال حاضر یک میلیارد و 300 میلیون متر مکعب ماسه است و تنها 1 میلیارد مانده، این مشکلاتی است که باید روی آنها اقدامات عملی انجام شود.

 

رضوی با تاکید بر اینکه مازندران از لحاظ جمعیت در حال حاضر هم اشباع شد، خاطرنشان کرد: اگر جمعیتی علاوه بر حال اضافه شود امکانات برای دفع فاضلاب و آلودگی و زباله آنها و مشکلات مربوط‌شان وجود ندارد.

 

مدیرکل هواشناسی مازندران با اشاره به اینکه میانگین فاصله جنگل تا جلگه در مازندران در برخی مکان‌ها 15تا 40 کلیومتر و در برخی مکان‌های دیگر مثل سی‌سنگان یک کیلومتر است، اظهار کرد: مازندران توان پذیرش جمعیت بیش از این را ندارد که در صورت بروز موجب الودگی شدید از هر لحاظ می‌شود.

 

وی در پایان خاطرنشان کرد: هنوز به این نتیجه نرسیدیم که استان مازندران نیاز به دستگاه‌های آلودگی سنجی هوا دارد، در صورتیکه این استان دیگر ظرفیتی ندارد.

 

 


 

 

کد مطلب: MTY2MDEz
 

 
کیمیا سامانه