رییس جهادکشاورزی آمل خبر داد:

خزانه گیری اولیه بیش از 37 هزار هکتار از اراضی برنج در آمل/ کشاورزان هر‌چه سریع‌تر زمین‌های خود را آب‌تخت کنند

تاریخ انتشار : یکشنبه - ۲۶ / فروردین / ۱۳۹۷
Share/Save/Bookmark
رییس جهادکشاورزی آمل گفت: کشاورزان هر روز که از دست می‌دهند به مشکل کم آبی نزدیک تر خواهند شد و در حال حاضر که تبخیر و بحران آب کمتر است اقدامات لازم را انجام دهند.
خزانه گیری اولیه بیش از 37 هزار هکتار از اراضی برنج در آمل/ کشاورزان هر‌چه سریع‌تر زمین‌های خود را آب‌تخت کنند
 

محمد اسلامی‌ در گفت‌وگو با خبرنگار سفیر هراز با بیان اینکه انتظار سال کم آبی را در سال جاری خواهیم داشت، گفت: نزولات جوی به نسبت سال گذشته 46 الی 48 درصد به نسبت سال گذشته کمتر بود که در راستای اطلاع رسانی به کشاورزان در خصوص کم آبی جلساتی با دهیاران و بخشداران برگزار شد.


وی با اشاره به اینکه کشاورزان باید از کم آبی پیش رو آگاه باشند، افزود: آماده سازی بستر کشت، 15 الی 20 روز زودتر انجام شد و آب تخت‌ها هم از این موضوع مستثنا نبودند.


رییس جهادکشاورزی آمل با تاکید بر اینکه با اقدامات انجام شده کشاورزان توانستند از بارش‌های آخر فصل و آب جاری نهایت استفاده را ببرند، اظهار کرد: لایروبی آب بندان‌ها انجام شد و 85 الی 90 درصد آب بندان‌ها آبگیری شد.

وی با اشاره به کاهش کاشت ارقام پر محصول که زمان بیشتری را نیازمند هستند، خاطرنشان کرد: ارقام زودرس که نیاز آبی کمتری دارند در اولویت هستند.


اسلامی‌ با اشاره به هماهنگی با اداره سوخت در جهت تامین سوخت چاه‌ها افزود: تامین سوخت چاه‌ها انجام شد و اداره آبیاری هم با هدایت اب به کمک کشاورزان آمد.


وی با بیان اینکه نشا سنتی کشاورزان قبل از سال 97 انجام شد، گفت: کشت نشا مکانیزه که برای نخستین بار در کشور در آمل انجام شد که 24 هزار و 800 هکتار آب تخت اولیه در شهرستان امل صورت گرفت.


این مسول با اشاره به 37 هزار و 150هکتار خزانه گیری اولیه در آمل تاکید کرد: بذرپاشی در سطح 34 هزار و 500 هکتار از مزارع کشاورزی آمل انجام شد.


رییس جهادکشاورزی امل با بیان اینکه بیش از 25 هکتار کشت نشا سنتی در آمل صورت گرفت، گفت: 5 هکتار کشت نشا مکانیزه در آمل انجام شد.


وی با اشاره به اینکه کشاورزان زمان را از دست ندهند، افزود: درجه دمای هوا هنوز افزایش آنچنانی نداشته و کشاورزان با استفاده از آب‌های سطحی نسبت به اب تخت کردن اقدام کنند.


اسلامی‌ تاکید کرد: کشاورزان هر روز که از دست می‌دهند به مشکل کم آبی نزدیک تر خواهند شد و در حال حاضر که تبخیر و بحران آب کمتر است اقدامات لازم را انجام دهند.

 


 

 

کد مطلب: MTY1Nzk0
 

پر بازدیدترین امروز
 

 
کیمیا سامانه