کام تلخ ایرانیان در 96 پر حادثه

تاریخ انتشار : یکشنبه - ۰۵ / فروردین / ۱۳۹۷
Share/Save/Bookmark
ما حادثه دیده‌ایم، اما باید امیدوار باشیم؛ امیدوار باشیم که سال پیش رو از پارسال کم حادثه‌تر باشد.
کام تلخ ایرانیان در 96 پر حادثه
 

به گزارش سفیر هراز، سال 96 با جنب و جوش‌های انتخابات آغاز شد و همه از اینکه از سال کبیسه‌ای نحس 95 جان سالم به در برده بودند به شانس و اقبال خود می‌بالیدند.


آمار نزول 8 درصدی تصادفات و برچسب امن‌ترین نوروز در طی چند سال اخیر از خوش یمنی سال 96 می‌گفت که شایعه فوران آتشفشان دماوند عجیب اما ترسناک نمی‌گذاشت خیالمان راحت باشد.


بارش برف آن هم در عید این سال حکایت از سالی سکته وار می‌داد؛ عیدی که تا انتهای بهار مجاری تنفسی‌مان را با انتخابات گره می‌زد، خروس با واژگونی اتوبوس مسافربری سبزوار این گربه نگون بخت را در انتهای اولین ماه سال کشت و حادثه‌ها زنجیروار برای ایران به راه افتادند.


در گیر و دار رقابت‌های نفس‌گیر انتخابات، انفجار معدن یورت حادثه ناگواری بود که چشم‌ها را به سمت خود کشاند و معدنچی‌های خسته را قربانی تقدیری اجباری ساخت.


سریال تکراری واژگونی اتوبوس‌ها این بار در محور سوادکوه نگذاشت این تابستان کش‌دار فارغ از خبر باشد و به خوبی به پایان برسد، اما پاییز در دومین ماهش آبستن حادثه‌ای دردناک بود؛ آبان با مرگبارترین حادثه جهانی امسال آمد و تن ایران را لرزاند، این پاییز نارنجی را سیاه و سرد کرد که تا امروز مویه‌های کرمانشاه هنوز به گوش می‌رسد، انگار پایانی به خود نخواهد دید.


زمستان در حالی جا پای پاییز گذاشت که مسئولان را به چالشی سخت دعوت می‌کرد، اعتراضات دی ماه که از مشهد شروع شد و با تغییر رویکرد از تنشی اقتصادی به فضای غبارآلود سیاسی کشیده شد و یادآور فتنه‌ای آشنا بود که نگاه‌های مهربانانه پیر طریقت نگذاشت به درازا بکشد؛ اما دی تلخ‌تر از این حواشی بود، سانچی شادی‌ها را غرق کرد و بار دیگر ما را در غم سختی فرو برد.


زمستان پر تنشی که آخرین زهرش را با سقوط هواپیمای تهران یاسوج ریخت و چون پتکی ناگوار بر سر ایران کوبید و نقطه پایانی بر تراژدی دردناک سال 96 بود.


جغد شوم 96 زخم‌های زیادی بر پیکره ایران زد، قتل‌های بی‌رحمانه کودکان بیگناه، آشوب دراویش، حادثه تروریستی حرم مطهر و مجلس شورای اسلامی، سیل آذربایجان روی خشن روزگار را نشان می‌داد؛ هر چند افتخارها برای کشورمان کم نبود مقام قهرمانی جهان تیم ملی وزنه‌برداری در کشور آمریکا، مقام قهرمانی تیم والیبال کشورمان برای دوازدهمین بار، اولین مدال نقره تاریخ تکواندو بانوان در مسابقات جهانی 2017 و از همه مهم‌تر صعود فوتبال تیم ملی ایران به جام جهانی و افتخارات ورزشی و علمی‌ دیگر سرود کشورمان را در جهان طنین انداز می‌کرد.

 

ریشه‌کن شدن داعش با حمایت ابرمردان ایرانی قدرت ملی‌مان را بیش از پیش به جهانیان یادآوری کرد.

 

ما حادثه دیده‌ایم، اما باید امیدوار باشیم؛ امیدوار باشیم که سال پیش رو از پارسال کم حادثه‌تر باشد و با تلاش و تقویت مدیریت بحران برای همه حادثه‌هایش آماده باشیم.

 

/سمانه قلی‌پور

 


 

 

کد مطلب: MTY1NTQy
 
 
کیمیا سامانه