گفت‌وگو با استاد حوزه و دانشگاه آمل به بهانه روز زن

زنان باید در جایگاه درست از توانایی‌هایشان استفاده کنند/ دشمن در تلاش است تا توانایی‌های زنان را به‌سمت منفی سوق دهد

تاریخ انتشار : جمعه - ۱۸ / اسفند / ۱۳۹۶
Share/Save/Bookmark
استاد حوزه و دانشگاه از تاثیرات منفی غرب بر زنان امروزی ابراز نگرانی کرد و یادآور شد: زنان باید در جایگاه درست از توانایی‌هایشان استفاده کنند؛ اما امروزه دشمنان کوی سبقت را گرفته‌اند و این توانایی‌ها را در جهت منفی می‌کشانند.
زنان باید در جایگاه درست از توانایی‌هایشان استفاده کنند/ دشمن در تلاش است تا توانایی‌های زنان را به‌سمت منفی سوق دهد
 

مریم یزدان پناه ‌درگفت‌وگو با خبرنگار سفیر هراز با اشاره به فرموده رهبر معظم انقلاب در مورد آتش به اختیار بودن تصریح کرد: در سال‌های قبل از پیروزی انقلاب این حرف در عمل معنا پیدا کرده بود، هر کس را می‌دیدم می‌خواست کاری انجام دهد و در حد توان از خودش مایه می‌گذاشت و حرف رهبری که امروز در خصوص آتش به اختیار بودن داده اند آن روزها در عمل شاهد بودیم.

 

وی به کلاس‌های سخنرانی و برنامه‌های که در سال‌های قبل انقلاب در جریان بود اشاره کرد و گفت: سخنرانی‌های آیت الله دشتی که در تکیه آملی‌ها برگزار می‌شد می‌رفتیم و کتابخانه آمل و نیاک که ییلاقمان بود کتاب‌های مذهبی می‌خواندیم و حرف‌های امام(ره) را به همدیگر منتقل می‌کردیم.

 

استاد حوزه فاطمه الزهرا(س) افزود: در این دوره همه دغدغه‌هایشان تغییر کرده بود از یک بچه تا فردی میانسال همه دغدغه‌های انقلابی داشتند، حتی زنانی که فقط به فکر مد و لباس بودند می‌دیدم که دغدغه‌هایشان همسو با دیگران می‌شد؛ دغدغه و نگرانی‌ها برای خودشان نبود دغدغه‌ها بزرگ‌تر شده بودند.

 

وی از فضای رشد فکری در سال‌های منتهی به انقلاب گفت و یادآور شد: همه به بالندگی فکر می‌کردند، فکر یک کودک بیشتر از سن و سالش بود در همین فضا‌ها بود که مثلا شهیدی چون حسین فهمیده داشتیم.

 

یزدان پناه نقش زنان در انقلاب را به احسنت دانست و اظهار کرد: اگر بخواهیم به این تاثیرگذاری برسیم باید ریشه‌ای به توانایی زنان نگاه کنیم، توانایی که می‌تواند در جهت مثبت و یا در جهت منفی پیش برود؛ در زمان انقلاب زنان حضور چشمگیری در راهپیمایی‌ها داشتند حتی افراد بسیار زیادی همراه با کودکان خردسالشان بدون اینکه وحشتی از این اوضاع داشته باشند در راهپیمایی‌ها شرکت می‌کردند که این انرژی بسیار زیادی می‌داد.

 

وی از تاثیرات منفی غرب بر زنان امروزی ابراز نگرانی کرد و یادآور شد: زنان باید در جایگاه درست از توانایی‌هایشان استفاده کنند؛ اما امروزه دشمنان کوی سبقت را گرفته‌اند و این توانایی‌ها را در جهت منفی می‌کشانند.

 

این بانوی انقلابی به جریان فکری قبل از انقلاب اشاره کرد و گفت: دغدغه‌ها همه به سمت انقلاب کشاند؛ آن زمان نیاز بود مردم در جامعه باشند و راهپیمایی کنند و امروز نیاز به فرهنگ و رواج دادن به اسلام ناب و نهادینه کردن آن را داریم؛ دیروز دغدغه ام پیروزی انقلاب بود و امروز دغدغه‌هایم فرق کرده است و با وجود سه بچه تصمیم گرفتم درسم را ادامه دهم و در نیاز به دانش را احساس کنم.

 

وی بابیان اینکه کارهای فرهنگی فقط در بنر و پوستر خلاصه نمی‌شود، خاطرنشان کرد: در مبحث فرهنگی خیلی کم کاری می‌کنیم، در زمان انقلاب فعالیت‌ها چهره به چهره بود این تاثیرگذاری بیشتری خواهد داشت، باید فیلم ساخت، انیمیشن درست کرد، در رسانه‌های مجازی بیشتر فعالیت کرد، روایت‌ها و خاطرات انقلاب تعریف شود، جذابیت‌های جوان امروز را بشناسیم و در آن زمینه فعالیت کنیم.

 

یزدان پناه افزود: در آن زمان زنان توانمندی خود را در راه درست استفاده کردند، به این نتیجه رسیده‌اند که همانطور نگران غذای جسمی‌ خانوادیشان هستند نگران غذای فکری و روحی آنان نیز باشند.

 

وی به تعریف شجاعت‌های زنان و تاثیر آن در پیروزی انقلاب پرداخت و بیان کرد: در راهپیمایی‌ها با دوستانم شرکت می‌کردم و مادرم با خواهر برادرهای کوچک ترم حضور داشت؛ وقتی صدای تیراندازی شنیده می‌شد مردم باز هم دست از شعار دادن بر نمی‌داشتند و خون‌های زیادی بر زمین می‌دیدم ولی هیچ کس ترسی در دل نداشت.

 

استاد اخلاق حوزه علمیه، جوان انقلابی امروز را از جوانان دیروز انقلابی‌تر و پرشور تر دانست و افزود: امروز انرژی انقلابی بیشتر در جوانان دیده می‌شود،این شور و و شوق مرزها را هم کنار زده است و برای دفاع از اسلام در هر جای دنیا پا خواهد گذاشت.

 

وی در پایان به همدلی مردم و مسئولین اشاره کرد و گفت: بعد از انقلاب مسئولین خود را خدمتگزار مردم می‌دانستند و در عمل نیز این را ثابت کرده بودند، منافع مردم را بر منافع شخصی خود ترجیح می‌دادند و تماما گوش به فرمان سخنان امام(ره) بودند، رهبر معظم انقلاب زمانی که رئیس جمهور بودند در جنگ پابه پای مردم می‌جنگیدند.

 


 

 

کد مطلب: MTY1MzU4
 

پر بازدیدترین امروز
 

 
کیمیا سامانه