مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان مازندران:

70 درصد جامعه روستایی مازندران فاقد پوشش بیمه اجتماعی هستند/ عمده مردم از مزایای بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر آگاهی ندارند

تاریخ انتشار : چهارشنبه - ۱۶ / اسفند / ۱۳۹۶
Share/Save/Bookmark
مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان مازندران گفت: بیمه بحثی تخصصی است و عدم اطلاع در جامعه روستایی دغدغه است
70 درصد جامعه روستایی مازندران فاقد پوشش بیمه اجتماعی هستند/ عمده مردم از مزایای بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر آگاهی ندارند
 

به گزارش سفیر هراز، محمد ابراهیمی، در گفت‌وگو با خبرنگار ما با بیان اینکه تمامی کشاورزان، روستاییان، عشایر، شاغلان فصلی و زنان خانه‌دار و رانندگان شهرهای زیر 20 هزار نفر جمعیت می‌توانند عضو صندوق شوند تا از مزایایی همانند بازنشستگی، از کارافتادگی، انتقال سوابق و مستمری بازماندگان بهره ببرند، گفت: هدف این صندوق تحت پوشش قراردادن روستاییانی است که فاقد پوشش تامین اجتماعی هستند تا بتوانند پس از پرداخت مستمری بازنشستگی و رسیدن به سابقه 15 سال پرداخت سالیانه حق بیمه همانند کارمندان بازنشسته یا دیگر بازنشستگان مستمری دریافت کنند.


وی با اشاره به اینکه حق بیمه یک ساله برای مشمولین این صندوق در سال جاری از 210 هزار تومان تا 480 هزار تومان است، اظهار کرد: اگر مشمول در این مدت از کارافتاده کلی شود و این موضوع به تایید کمیسیون پزشکی نیز برسد حقوق بازنشستگی به وی تعلق خواهد گرفت.

 

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان مازندران افزود: در صورت فوت مشمول هم به خانواده شخص مستمری فوتی پرداخت خواهد شد.


وی با بیان اینکه جامعه هدف روستایی در مازندران 461 هزار خانوار است که تا به حال 75 هزار سرپرست خانوار تحت پوشش قرار گرفتند، افزود: 10 هزار و ششصد روستایی در شهرستان آمل تحت پوشش بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر قرار دارند.


ابراهیمی با اشاره به اینکه از 40 هزار خانوار روستایی در آمل که فاقد پوشش بیمه اجتماعی هستند 10 هزار و 671 نفر تحت پوشش بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر قرار دارند، اظهار کرد: تا به حال جامعه هدف خود را  به 28 درصد رسانده ایم و 72 درصد جمعیت روستایی در آمل فاقد پوشش بیمه اجتماعی هستند که با تشکیل جلسات در شهرستان و هماهنگی با ادارات به دنبال پوشش مابقی این جمعیت هستیم.


وی بزرگترین دغدغه این صندوق را عدم آگاهی بیمه شدگان از مزایا و شرایط دانست و افزود: بیمه بحثی تخصصی است و عدم اطلاع در جامعه روستایی دغدغه است که در این راستا 3 میلیون بروشور و کاتالوگ در استان مازندران پخش شده و 280 مورد برنامه های تبلیغاتی در صداوسیما در جهت آگاهی هرچه بیشتر روستایین پخش شده است


این مسول هدف از برگزاری جلسات با دهیاران را افزایش آگاهی بیمه‌ای روستاییان عنوان و اظهار کرد: در شهرستان‌های مختلف حاضر می‌شویم و با دهیاران جلسات مختلفی برگزار می‌کنیم تا آنها با آگاهی کامل به سوال روستاییان پاسخ دهند.


وی با اشاره به حضور 105 کارگزار در سطح استان مازندران تاکید کرد: 10 هزار مشمول تحت پوشش  صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان مازندران در شهرستان آمل حاصل فعالیت 12 کارگزار است که این کارگزاران نمایندگان صندوق در شهرستان آمل بوده و این صندوق در شهرستان‌ها اداره مستقر ندارد.


مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان روستاییان و عشایر استان مازندران درباره بازنشستگی پیش از موعد گفت: در سال جاری مجلس شورای اسلامی قانونی مصوب کرد که افرادی که 10 سال سابقه پرداخت دارند و سن انها به 70 سال رسیده می‌توانند درخواست بازنشستگی پیش از موعد بدهند.


وی با اشاره به بازنشستگی پیش از موعد 244 نفر در آمل ادامه داد: پرونده بیمه شدگان دیگر نیز در دست بررسی است تا بازنشستگی پیش از موعد خود را دریافت کنند.


این مسول اظهار کرد: در بازنشستگی پیش از موعد شخص باندازه پرداخت سالانه خود به تعداد ده نوبت پرداخت حق بیمه، حقوق را دریافت می‌کند.


وی با تاکید بر اینکه در سطح استان مازندران 70 درصد جامعه روستایی فاقد پوشش بیمه اجتماعی هستند، تصریح کرد: این میزان پوشش بیمه درمانی روستایی دارند اما پوشش بیمه اجتماعی شامل حقوق بازنشستگی و دیگر مزایا را برخوردار نیستند.


ابراهیمی در پایان یادآور شد: مستمری بگیرهای صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر در حقوق این ماه خود عیدی هم دریافت خواهند کرد.

 


 

 

کد مطلب: MTY1MzE1
 

آخرین اخبار
 

 
کیمیا سامانه