سفیرهراز گزارش می دهد

کم‌رنگ شدن تکریم سالمندان در خانه/ سالمندان انتقال‌دهنده ارزش‌ها و گنجینه‌ای برای نسل جدید هستند

تاریخ انتشار : چهارشنبه - ۰۹ / اسفند / ۱۳۹۶
Share/Save/Bookmark
معاون فرماندار آمل گفت: تکریم سالمندان در خانه در حالی کم‌رنگ شدن است و آموزش و پرورش باید با اقدامات فرهنگی جایگاه آنها را در خانه حفظ کند.
کم‌رنگ شدن تکریم سالمندان در خانه/ سالمندان انتقال‌دهنده ارزش‌ها و گنجینه‌ای برای نسل جدید هستند
 

به گزارش سفیر هراز، موی‌های سفید حکایت از تجربه و عبور از پستی و بلندی‌های زیادی دارد درسی گران‌بها و پر هزینه که جوانان می‌توانند از تجربیات آن‌ها بیاموزیند و در زندگی خود از آن‌ بهره ببرند.

 

احترام به بزرگ‌ترها نه تنها در اسلام بلکه در تمام ادیان الهی، توصیه شده است چرا که این قشر عمری را برای رشد و سعادت جامعه گذراندند و برای آسایش و موفقیت زندگی خود تلاش فراوانی کردند.

 

 اما با گذر زمان و حاکم شدن مدرنیته بر زندگی، متاسفانه تکریم سالمندان در جامعه کم‌رنگ شده و رو به فراموشی است.

 

معاون فرماندار آمل با بیان اینکه درباره سالمندان باید از حرف گذشت و اقدام و عمل کرد، یادآور شد: جامعه فعلی در مرحله گذر است و باید با اقدامات فرهنگی سالمندان را حفظ کنیم.


حسین احسانی خواستار فضاسازی برای افراد سالمند در سطح شهر شد و گفت: سالمندان انتقال دهنده ارزش‌ها و گنجینه‌ای برای نسل جدید هستند که باید از تجربیات آنها استفاده کرد.


وی تاکید کرد: هر اقدامی که برای سالمندان انجام شود در اصل به خودمان برمی‌گردد و احترام به پیشکسوت برای خودمان در کهنسالی احترام می‌آورد.

 

معاون فرماندار آمل در پایان برگزاری جلسات شورا ساماندهی امور سالمندان هر سه ماه را ضروری دانست و افزود: کمیته‌های این شورا جلسات را برگزار کنند تا در جهت رفاه حال سالمندان اقدامات عملی انجام شود.


رییس بهزیستی آمل با بیان اینکه مقالات و یادداشت‌های بسیاری در خصوص سالمندان نوشته می‌شود و وقت عمل فرا رسید، خاطرنشان کرد: مراکز مرتبط با پیشکسوتان باید پویا باشند و کمیته‌های مختلف مشخص شوند تا در جهت رفاه و آسایش آنها قدم بردارند.


کبری اسفندیاریان یکی از چالش‌های پیشکسوتان را بیمه سلامت دانست و افزود: از طریق فرمانداری 2 پزشک معرفی شد که دست یاری به سمت آنها دراز می‌کنیم.


وی تصریح کرد: پیشکسوتان دغدغده‌های بسیاری دارند که باید پای حرف و درد و دل‌هایشان نشست و در کمیته‌های مختلف این شورا درباره‌شان صحبت کرد.

 

رییس بهزیستی آمل با تاکید بر حفظ جایگاه سالمندان در خانه گفت: تکریم سالمندان در خانه در حالی کم‌رنگ شدن است و آموزش و پرورش باید با اقدامات فرهنگی جایگاه آنها را در خانه حفظ کند.اسفندیاریان در پایان با اشاره به اینکه بهزیستی از سالمندان بی‌سرپرست حمایت می‌کند خاطرنشان کرد: افراد بدسرپرست نیاز به دستور قضایی دارند تا مشکلشان در ابتدا اثبات شود.

 

به گزارش سفیر هراز، زمانی که بزرگترها فقط با کلام دنبال انتقال مفاهیم احترام هستند و در رفتار خود احترام به بزرگترها را رعایت نمی‌کنند این باعث می‌شود تا نوعی یادگیری پنهان اتفاق می‌افتد و وقتی کودک ببیند که پدر و مادرش به بزرگتر خود احترام نمی‌گذارد از او یادمی‌گیرد و این عمل را تکرار می‌کند.رفتار ما یک فرهنگ‌سازی عمیق است و نیازی به آموزش کلامی به این گستردگی نیست باید با اقدام عملی در رفتار خود احترام به بزرگتر‌ها را آموزش دهیم تا شاهد فراموشی آن در جوانان نباشیم.

 


 

 

کد مطلب: MTY1MjE0
 

آخرین اخبار
 

 
کیمیا سامانه