مازندران در حاشیه امن آنفلوانزای فوق‌حاد پرندگان

تاریخ انتشار : شنبه - ۲۸ / بهمن / ۱۳۹۶
Share/Save/Bookmark
با توجه به اینکه در برخی از رسانه‌ها از وجود آنفلوانزای مرغی در کشور خبر دادند، تا کنون هیچ مورد مشکوکی از این بیماری در استان مازندران گزارش نشده است.
 

به گزارش سفیر هراز،شیوع آنفلوانزای حاد پرندگان به یک چالش بزرگ تبدیل شده و نگرانی‌هایی برای آینده بازار مرغ و تخم مرغ به وجود آورده است.

در ماه‌های اخیر قیمت تخم مرغ طی یک روند افزایشی از شانه‌ای 18 هزار تومان فراتر رفت که برخی کارشناسان این گرانی را ناشی از شیوع آنفلوانزا مرغی و معدوم‌سازی تعداد قابل توجهی مرغ تخم‌گذار دانستند.

با وجود اذعان مسئولان مبنی بر بکارگیری برخی اقدامات در راستای جلوگیری از گسترش بیماری آنفلوانزا، تعداد مرغ‌های معدومی به 25 میلیون قطعه رسید که این امر بیانگر وضعیت وخیم تولید نسبت به سال گذشته است. هم‌اکنون شیوع آنفلوانزا فوق حاد پرندگان در حال تبدیل شدن به یک چالش بزرگ است که این امر نگرانی‌هایی برای آینده بازار این کالای اساسی به وجود آورده است.

براساس آخرین گزارش، تخم‌مرغ 53 درصد گران شده است. البته ناگفته نماند که داستان گرانی مرغ و تخم‌مرغ همه‌ساله به بهانه‌های مختلفی نظیر نامتوازنی توزیع، سودجویی دلالان و کمبود نظارت دستگاه‌های مسئول در ایام پایانی سال اتفاق می‌افتد که امسال وضعیت وخیم تولید ناشی از بیماری، بیش از پیش بر افزایش قیمت، دامن زده است.

مدیرکل دامپزشکی مازندران در این باره در گفت‌وگو با خبرنگار ما گفت: در حال حاضر یک مورد هم از شیوع آنفلوانزای فوق‌حاد پرندگان در استان نداریم ولی نگرانی از بابت انتقال بیماری از دیگر استان‌ها به ویژه استان‌های همجوار وجود دارد.

سیدحسین رضوانی با اعلام اینکه نگران بیماری آنفلوانزای استان‌های همجوار هستیم، افزود: نمونه از این بیماری در استان گیلان مطرح است و از این بابت نگران هستیم.

مدیرکل دامپزشکی مازندران خاطرنشان کرد: این موارد در حال رصد و پیگیری قرار دارد و هشدارهای لازم داده می‌شود.

این مسؤول اضافه کرد: به دلیل مشاهده سویه جدید در گیلان، بنا داریم همه مسؤولان را همراه کنیم که این درگیری به استان مازندران سرایت نشود.

رضوانی درباره اقدامات انجام شده برای کنترل طیوری که وارد استان مازندران می‌شوند، بیان کرد: مرغ‌های صنعتی گیلان وارد مازندران نمی‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: ممکن است طیور سنتی از استان‌های دیگر به ویژه گیلان وارد مازندران شود که با استاندار مکاتبه کردیم که با استاندار گیلان مکاتبه‌ای داشته باشند و با مدیرکل دامپزشکی گیلان مکاتبه داشتم که آنها کمک کنند که قرنطینه‌ای بین گیلان و مازندران تقویت شده و همکاری لازم در این زمینه انجام شود و جلوی ماشین‌های حمل غیر قانونی گرفته شود و اقدامات پیشگیرانه انجام می‌شود.

مدیرکل دامپزشکی مازندران درباره بیماری‌های مشترک انسان و دام در استان گفت: سال گذشته تب برفکی زحمت زیادی برای ما ایجاد نکرد، در حال حاضر در برخی استان‌ها این بیماری گزارش شده است و در استان مازندران میدان عرضی فعال تب برفکی نداریم ولی به دلیل گلستان میدان عرضه دام بزرگ از استان سیستان بلوچستان و خراسان رضوی توزیع می‌شود ممکن است استان مازندران را درگیر کند.

از پنج ماه گذشته شیوع آنفلوانزا فوق حاد پرندگان در سراسر کشور از سوی مسئولان اتحادیه مرغ تخم‌گذار گزارش و در همان زمان اعلام شد که وضعیت بیماری نسبت به سال گذشته وخیم‌تر بوده که این امر نگرانی‌هایی برای مصرف‌کنندگان نسبت به آینده بازار تخم‌مرغ به همراه داشته است.

 


 

 

کد مطلب: MTY1MDIz
 

 
کیمیا سامانه