به همین راحتی باقلوا درست کنید

تاریخ انتشار : شنبه - ۲۸ / بهمن / ۱۳۹۶
Share/Save/Bookmark
از خمیر تکه‌هایی کوچک به اندازه یک گردو جدا کنید، روی هر تکه را کمی پودر نشاسته بپاشید سپس به کمک وردنه پهن کنید تا خمیر بسیار نازک شود، خمیر‌ها را به همین صورت اماده کنید.
 

به گزارش سفیر هراز،باقلوا یکی از دسر‌های خوشمزه ترکی است که طرفداران بسیاری هم دارد. البته برخی از انواع آن بسیار شیرین است و خوردن آن‌ها اصلا دلچسب نیست. به همین دلیل،به نقل از مشروح روش تهیه نوع خانگی آن را برایتان آموزش داده‌ایم. یکی از راز‌های خوشمزگی باقلوا این است که در شیره خود به مدت یک شب تا صبح بخوابد.

 

به همین راحتی باقلوا درست کنید


مواد اولیه

تخم مرغ ۳ عددشیر ۱ لیوانماست ۱ لیوانروغن مایع ۱ لیوانبیکینگ پودر ۱ بستهمغز گردو ۵۰۰ گرمکره ۴۰۰ گرمپودر دارچین ۱ قاشق غذاخوریپودر هل ۱ قاشق غذاخوریآرد سفید به مقدار لازم پودر نشاسته به مقدار لازم 


طرز تهیه شربت باقلوا

شکر ۴ لیوان اب ۴ لیوان آب لیمو ۲ قاشق غذاخوری


طرز تهیه

۱- تخم مرغ‌ها، شیر و ماست را با روغن مایع مخلوط کنید، پس از اینکه خوب مخلوط شدند بکینگ پودر و آرد را به ان اضافه نمائید (ارد را قاشق قاشق اضافه کنید) تا خمیری لطیف بدست بیاید، ارد را تا اندازه‌ای اضافه کنید که خمیر به دست نچسبد، خمیر اماده شده را چند دقیقه در دمای اتاق قرار دهید و رویش را با دستمالی مرطوب بپوشانید.


۲- از خمیر تکه‌هایی کوچک به اندازه یک گردو جدا کنید، روی هر تکه را کمی پودر نشاسته بپاشید سپس به کمک وردنه پهن کنید تا خمیر بسیار نازک شود، خمیر‌ها را به همین صورت اماده کنید.


۳- کف سینی فر را چرب کنید، لایه‌ای از خمیر‌ها کف سینی بچینید و رویش کمی نشاسته بپاشید سپس لایه دیگری قرار دهید، تا ۵ طبقه روی هم به همین صورت قرار دهید و پودر نشاسته بپاشید.


۴- پس از اینکه ۵ طبقه از ورقه‌های خمیر روی هم قرار دادید مغز گردو‌های خرد شده، پودر دارچین و پودر هل را مخلوط کنید و روی تمام سطح خمیر بپاشید و با قاشق کمی فشار دهید تا خمیر‌های لایه پایینی کمی بهم بچسبند و فضای خالی میان خمیر و گردو‌ها نیز پر شود.


۵- پس از اینکه تمام مغز‌های گردو‌ها را قرار دادید مانند ابتدای کار لایه لایه روی گردو‌ها را با خمیر بپوشانید و اینکار را نیز تا ۵ طبقه انجام دهید، با دست روی خمیر را کمی فشار دهید تا تمام لایه‌های زیری بهم بچسبند.


۶- با چاقو خمیر باقلوایی که درون سینی چیده اید را بصورت مربع یا مثلث برش بزنید، سعی کنید تمام تکه‌ها یک اندازه باشند، کره را اب کنید و روی خمیر‌ها بریزید، سپس باقلوای اماده و برش خورده را در طبقه وسط فری که از قبل با درجه حرارت ۱۸۰ درجه سانتیگراد روشن کرده‌اید به مدت ۴۵ دقیقه قرار دهید.


طرز تهیه شربت باقلوا

درون قابلمه‌ای شکر و آب بریزید و بگذارید جوش بیاید و کمی غلیظ شود سپس به ان آب لیمو اضافه کنید و چند دقیقه پس از ان روی گاز بردارید و ارام ارام روی باقلوایی که سرد شده است بریزید (دقت کنید که یکی سرد و دیگری داغ باشد).

نکته‌ها

۱- میتوانید بجای ابلیمو از گلاب نیز استفاده کنید، بجای گردو میتوانید از مغز پسته یا بادام و … استفاده کنید، سعی کنید ورقه‌های خمیر بسیار نازک شود، شکل باقلوا میتواند مربعی یا لوزی باشد، میتوانید بجای شیره از عسلی که گرم شده است استفاده کنید و روی باقلوا بریزید.


۲- مقدار ارد باید به اندازه‌ای باشد که بتوانید به خمیر شکل دهید و نیازی به استفاده از ارد زیادی نیست، چون نان را سفت میکند دلیل استفاده از خمیر‌های تکه تکه برای راحتی کار است، استاد کاران حرفه‌ای برای هر لایه از یک خمیر کامل استفاده میکنند، میتوانید به جای تهیه خمیر از خمیر فیلو (یوفکا) هم برای تهیه باقلوا استفاده کنید.

 


 

 

کد مطلب: MTY1MDEz
 

 
کیمیا سامانه