معاون سازمان جهاد کشاورزی مازندران:

محصولات کشاورزی باید با برندهای خاص و کیفیت‌های مناسب صادر شود/ پرورش گل و گیاه در مازندران ظرفیت بسیار بالایی برای تولید اشتغال دارد

تاریخ انتشار : سه شنبه - ۲۴ / بهمن / ۱۳۹۶
Share/Save/Bookmark
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: برای تولید یک شغل در سایر بخش‌ها باید هزینه‌های گزاف صرف شود که ریسک بالایی دارد اما در بخش کشاوری این ریسک بسیار کمتر است.
محصولات کشاورزی باید با برندهای خاص و کیفیت‌های مناسب صادر شود/ پرورش گل و گیاه در مازندران ظرفیت بسیار بالایی برای تولید اشتغال دارد
 

به گزارش سفیر هراز، عزیز اله شهیدی‌فر، صبح امروز در چهارمین نمایشگاه گل و گیاه آمل یا بیان اینکه 20 هزار میلیارد تومان گردش مالی بخش کشاورزی در مازندران است، گفت: ده درصد گردش مالی کشاورزی کشور مربوط به استان مازندران است که نشان از اهمیت کشاورزی در مازندران دارد.


وی با اشاره به اینکه مسولین نگاه ویژه‌ای به کشاورزی از بعد پایگاه اشتغال، تولید و اقتصاد داشته باشند، اظهار کرد: سرمایه‌گذاری در کشاورزی جواب می‌دهد اما در سایر بخش‌ها گران قیمت است و برای تولید یک شغل در سایر بخش‌ها باید هزینه‌های گزاف صرف شود که ریسک بالایی دارد اما در بخش کشاوری این ریسک بسیار کمتر است.


معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه مازندران در تولید محصولات باغی، زراعی، دام، طیور و شیلاتی در کشور دارای جایگاه مناسبی است، تصریح کرد: بخش گل و گیاه با گردش مالی یازده هزار میلیارد تومان مستقیم و دو برابر این عدد گردش غیرمستقیم در مازندران و سایر استان‌ها ظرفیت بسیار بالایی را برای تولید اشتغال دارد.


این مسول با بیان اینکه شهرستان آمل با تولید بیش از 100میلیون گل دارای ظرفیت بسیاری در این بخش است، افزود: مازندران بیش از 400 واحد تولیدی گل و گیاه دارد که در گل‌های شاخه بریده بیشترین میزان تولید را دارد.


شهیدی‌فر بازرگانی و صادرات را دارای اهمیت ویژه‌ای دانست و افزود: کمتر از یک درصد تولیدات مازندران به خارج کشور صادر می‌شود و همان میزان کم هم با رنج و مشقت بسیار است و باید زمینه صادرات را فراهم کنیم.


وی با بیان اینکه توجه به کیفیت محصولات صادراتی باید مورد توجه قرار گیرد, خاطرنشان کرد: محصولات باید با برندهای خاص و کیفیت‌های مناسب صادر شود تا کشش بازار را به سمت خود جلب کند.


معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به اینکه متاسفانه در حال حاضر برخی محصولات صادراتی همانند درخت و درختچه با ظاهری بد و کیفیتی نامرغوب در حال صادر شدن است، متذکر شد: مجوز سطح تولید از 6 هزار متر مربع به 3 هزار متر مربع کاهش دادیم تا برای تولید گل و گیاه در گل‌خانه و فضای باز معرفی شوند.


این مسول با بیان اینکه با توجه به بحران کم آبی به دنبال پرورش لیمو ترش هستیم گفت: تا سال 1400 به دنبال این هستیم که تا 20 هکتار تولید لیموترش در گلخانه را با کمک سرمایه‌گذار و تسهیلات بانکی انجام دهیم که در صورت مثبت بودن عملکرد توسعه خواهیم داد.


شهیدی‌فر در پایان تاکید کرد: با توجه به وضعیت صادرات مازندران و کشور بحث قاچاق باید به جد پیگیری شود که خوشبختانه گام‌های خوبی برای مازندران گرفته شد که در کشور هم تاثیرگذار بود.

 


 

 

کد مطلب: MTY0OTUw
 

 
کیمیا سامانه