مدیرعامل اتحادیه گل و گیاه کشور در آمل:

هیچ اراده‌ای برای سر و سامان دادن به وضعیت قاچاق گل در کشور نیست/ فاصله گرفتن کشور‌های جهان از بازار گل به‌دلیل استاندارد نبودن تولید

تاریخ انتشار : دوشنبه - ۲۳ / بهمن / ۱۳۹۶
Share/Save/Bookmark
مدیر عامل اتحادیه گل و گیاه کشور گفت: قاچاق گل از یک‌سو از طریق کول‌برها در غرب کشور انجام می‌شود و از سوی دیگر به‌راحتی از مبادی رسمی‌ و گمرک هم این اتفاق می‌افتد.
هیچ اراده‌ای برای سر و سامان دادن به وضعیت قاچاق گل در کشور نیست/ فاصله گرفتن کشور‌های جهان از بازار گل به‌دلیل استاندارد نبودن تولید
 

مهدی شریفی، در گفت‌وگو با خبرنگار سفیر هراز  میزان قاچاق گل به کشور را نامشخص دانست و افزود: تولیدکنندگان داخل کشور تمام هم و غمشان را می‌گذارند تا در ماه‌های نزدیک به عید و عید دست‌رنج زحمت‌های خود را ببینند و گل را به فروش برسانند اما متاسفانه در ماه‌های نزدیک به عید گل‌های قاچاق به سمت بازار سرازیر می‌شود و هیچ اراده‌ای برای سر و سامان دادن به این وضعیت وجود ندارد.


وی با بیان اینکه درباره مبارزه با قاچاق گل تنها مصاحبه و حرف می‌شنویم و امری انجام نمی‌شود، اظهار کرد: عملا مبارزه‌ای در این‌باره نمی‌بینیم در صورتی‌که ردگیری قاچاقچیان به کشور راحت است.


مدیر عامل اتحادیه گل و گیاه کشور با اشاره به اینکه می‌گویند در مقابل قاچاق گل می‌ایستیم اما اقدامی‌ صورت نمی‌گیرد، تصریح کرد: از یک‌سو واردات گل از طریق کول‌برها در غرب کشور انجام می‌شود و از سوی دیگر به‌راحتی از مبادی رسمی‌ و گمرک هم این اتفاق می‌افتد.


این مسئول با اشاره به اینکه دائما جلساتی را با ستاد مبارزه با قاچاق کالا داریم، گفت: معاون باغبانی و وزیر جهاد کشاورزی به جد پیگیر موضوع هستند و امیدواریم این معضل بزرگ برای کشور حل شود.


شریفی افزود: پس از فروپاشی شوروی سابق کشورهای آسیای میانه که در حین بازسازی کشورشان بودند سمت بازار گل ایران هجوم آورده بودند و برای چندسال وضعیت بازار گل ایران بسیار خوب بود اما به دلیل اینکه تولیدات کشور مطابق استاندارهای جهانی نبود مشتریان به سمت دیگر بازارهای جهانی که تولیدشان مطابق استاندارها بود رفتند و از بازار گل ایران فاصله گرفتند.


وی با بیان اینکه باید تمهیداتی دیده شود تا دوباره مشتریان به سمت بازار ایران جذب شوند، گفت: برگزاری نمایشگاه‌های استاندار در جذب مشتریان خارجی می‌تواند بسیار موثر باشد اما متاسفانه نمایشگاه‌های اخیر تنها در جهت برگزاری یک نمایشگاه برگزار می‌شود که در نهایت به نتیجه خاصی هم نمی‌رسد.


این مسئول با اشاره به اینکه ترکیه تا یک دهه پیش حرف زیادی برای گفتن در پرورش گل نداشت اما از غفلت مسئولین استفاده کرد و مشتریان را جذب کرد، متذکر شد: ترکیه با ایتالیا که در زمینه گل‌های فضای باز فعال است مشارکت کرد که در نهایت موجب شد تا ترکیه مقصد مشتریان ایران شود.


مدیرعامل اتحادیه گل و گیاه کشور با بیان اینکه تولیدکنندگان باید به سمت مکانیزه کردن تشکیلات خود بروند تا بتوانند هزینه‌ها را کاهش دهند، افزود: کشاورزان تا به حال توجهی به مکانیزه کردن گل‌خانه‌های خود نداشتند اما در مدت اخیر این موضوع مورد توجه قرار گرفته است که به جرات می‌توان گفت که هزینه‌های تولید را بسیار کاهش می‌دهد.


این مسئول با اشاره به اینکه اکثر گل‌خانه‌های موجود در کشور قدیمی‌ هستند و سازنده گلخانه خوب در شمال کشور نداشته و نداریم، گفت: اکثر گل‌خانه‌ها به صورت سنتی ساخته می‌شود و کار را به یک جوشکار نا وارد می‌سپارند اما در برخی مناطق دیگر همانند اصفهان، سازندگان گلخانه حرفه ای عمل می‌کنند که در نهایت هزینه ساخت گلخانه کاهش می‌یابد و به استاندارها هم نزدیک تر است.


شریفی افزود: با گذشت زمان ساخت گل‌خانه در مازندران از حالت سنتی در حال خارج شدن است که انتظار داریم به استاندارهای مدنظر هم نزدیک شوند.


وی با بیان اینکه اتحادیه گل و گیاه کشور در سال 1372 تشکیل شد، اظهار کرد: به دلیل مشکلات خاصی که مدیران قبلی آن به وجود آورده بودند، غیر فعال شده بود اما طی یک سال و نیم اخیر با کمک اعضای اتحادیه برای رفع مشکلات صنفی احیا شد.


این مسئول با اشاره به اینکه با توجه به میزان واردات و قاچاق گل به کشور، وضعیت پرورش گل در آینده نگران کننده خواهد بود، تاکید کرد: انبوه تولید به دلیل قاچاق گل به کشور در دست تولیدکننده می‌ماند و به دلیل عدم وجود برنامه ریزی برای صادرات گل و نبود بازار خوب در چندسال اخیر وضعیت در آینده نگران کننده خواهد بود


وی با اعلام اینکه وزارت جهادکشاورزی مجوز واردات تولیدات جدید را می‌دهد، گفت: گل‌هایی که به صورت قاچاق وارد می‌شوند هزینه تولید آن در کشور زیاد است و به دلیل وجود واسطه‌های زیاد با قیمت بسیار بیشتر از آنچه که تولیدکننده به واسطه می‌دهد به دست مشتری می‌رسد و همچنین سود زیاد ناشی از قاچاق موجب می‌شود که این امر ادامه داشته باشد.


مدیرعامل اتحادیه گل و گیاه کشور با اشاره به اینکه تولیدکننده در طی سال با ضرر گل را می‌فروشد، گفت: فروشنده مجبور است برای جبران ضرر گاهی قیمت گل را به واسطه مناسبت‌ها کمی‌ افزایش دهد که این موضوع به صادرات لطمه می‌زند و زمانیکه شما قراردادی امضا می‌کنید تا در طی سال گل را به دست مشتری برسانید تغییر قیمت و نبود گل موجب لطمه به مشتری می‌شود.


این مسئول در پایان گفت: تعداد گل‌خانه‌های کشور پراکنده است و آمار دقیقی در دست نیست اما  4 هزار هکتار سطح زیر کشت در کشور وجود دارد که 1500 هکتار آن در سطح مازندران است.

 


 

 

کد مطلب: MTY0OTQx
 

آخرین اخبار
 

 
کیمیا سامانه